2. června 2006
Vilcakul

Kostival lékařský
Milí čtenáři, chci vám představit další malý lék z mnoha malých léků. Jedná se o kostival, který je hojnou rostlinou našeho pásma.

Je to vytrvalá rostlina s tlustým, bohatě větveným černým oddenkem, který je na lomu bílý. Má silnou, hranatou a dužnatou lodyhu, na které jsou střídavě velké tmavozelené listy, podlouhlé kopinaté. Květy jsou většinou fialové, uspořádány ve vrcholových vijanech. Kostivalové drogy obsahují vysoce hojivý purinový derivát alantoin, alkaloidy intermedin a acetylintermedin, consolidin, consolicin, symphytin, echimidin, laziokarpin, symhytocynoglossin, dále metylpyronin, lykopsamin, acetyllykopsamin, třísloviny, sliz, škrob, triterpeny, steroly, aminokyseliny, pryskyřice, silice, cholin a další látky. Protože některé z alkaloidů jsou tzv. pyrolizidinového typu, který je charakteristický svým nepříznivým vlivem na jaterní parenchym, musíme zachovat určitou opatrnost zejména při vnitřním užívání. Kontraindikacím předejdeme homeopatickým zpracováním kostivalu, tím se rozšíří léčebné spektrum této drogy spolu s omezením škodlivých účinků. Jelikož se jedná o malý lék, je v naší literatuře jen málo pramenů, ze kterých by bylo možné čerpat. V následujícím textu se můžete sami přesvědčit, že se jedná o velmi potřebný lék naší doby.

Již ve starověku se kořen kostivalu používal na obklady ran, neboť naši předkové předpokládali, že podporuje jejich srůstání a hojení. Dokonce přišli na to, že když ho pováří, vznikne lepivá masa, která po čase ztvrdne. Proto byl často používán v bitvách na zlomeniny, kdy se v této mase namočené obvazy obtočily kolem zlomeniny. Uschlé obvazy ztvrdly a tím stabilizovaly zlomeninu a fungovaly tak jako předchůdce sádrového obvazu. Proto si rostlina zasloužila lidový název „kostihoj" či „kostival".

V 1. století žijící řecký doktor Dioskoridés ho doporučoval při problémech s dýchacími cestami, při žalu-dečních a střevních potížích. V17. století o něm píše anglický herbalista Nicholas Culpeper, který hodně předepisoval podle tzv. doktríny signatur: „Podle lepivého a slizkého kořene kostivalu ho používám při všech vnitřních hlenech, vně po celém těle, na poranění masa nebo svalu." Dále ho doporučoval na horečku, dnu, hemeroidy, gangrénu, dýchací cesty a menstruační problémy. V dnešní době je oblíbený pro své léčivé účinky u žaludečních vředů, vředů předkolení, vnitřním krvácení, při zahlenění hrdla, při krvácejících dásních, při chrapotu a žaludečních problémech a samozřejmě při všech problémech s kostmi, klouby a chrupavkami.

BOERICKE — MATERIA MEDICA

Kořen kostivalu obsahuje látky, které stimulují přerůstání epitelu přes povrch vředů. Celkově je indikován k léčbě žaludečních a dvanáctníkových vředů. Také bolesti žaludku, a zevně při pruritu ani. Poranění synovie, šlach a periostu. Má celkový vliv na klouby. Neuralgie kolene.

Velmi užitečný u poranění, která pronikají do perinea a kostí, U NEHOJÍCÍCH SE ZLOMENIN, dráždění pahýlu po amputaci, dráždění kosti v místě fraktury. Psoatické abscesy. PICHAVÉ BOLESTI a citlivost periostu.

Hlava
Bolesti v týle, na vrcholu a v čele, mění místa. Bolest postupuje dolů po nosních kostech. Zánět dolní čelisti, tuhý, zarudlý, zduřelý.

Oči
BOLESTI OKA PO ÚRAZU TUPÝM TĚLESEM. Při traumatech oka se mu žádný lék nevyrovná.

Vztahy

Srovnej: Arn, Calc-p.

Dávkování

Tinktura. Zevně v obkladech při otlacích a vředech a pruritu ani.

PHATAK — MATERIA MEDICA

Všeobecně

Symphytum je velký lék na poranění chrupavek; působí na kostní blány; v případech velké bolesti. Bolestivé, staré poranění. Zlomeniny s úlomky (mnohočetné zlomeniny). Bodavé, vystřelující bolesti, které přetrvávají i po zahojení rány, zhoršení dotykem. Symphytum je užitečné po operaci, kdy pahýl zůstává citlivý, nebo když zlomené kosti nesrostou. Rány šířící se ke hrázi. Nedostatečné vytvoření kalusu. Onemocnění kloubů. Bolesti kloubů, v koleně. Obklady dají do pořádku otoky, které zapříčinily poranění nebo výrůstky. V bránicovém svalu vytvořený absces. Sarkomy.

Zhoršení

PORANĚNI. Pohmožděniny tupým předmětem. Dotek. Sexuální excesy.

Hlava
Bolest hlavy měnící místo.

Oči
Poranění oka způsobené tupými předměty, údery pěstí, rány. Křečovitě zavřené oko.

Tvář
Poranění tváře. Maligní nádor v pravé dutině.

Žaludek
Vředy. Bolest v oblasti pupku, zhoršení, když sedí.

Záda
Bolesti v zádech ze sexuálních excesů, ze zápasení, z náhlého pohybu. Caries obratlů.

Kůže
Chlad kůže na dotek.

Vztahy

Arn, Calc-p

OSTATNÍ REFERENCE

V knize „Homeopatická terapie" od francouzských autorů se můžeme dočíst následující: V obraze jsou ostré bolesti následkem zlomeniny, respektive periostální bolesti během léčby či po léčbě úrazu kostí nebo okostice. Zhoršení dotekem. Je to lék traumat oční koule, které jsou způsobené tupým předmětem, přičemž měkké části oka zůstávají nepoškozené (tenisový míček, rána pěstí atd.) Dále je známé použití Symphyta při rakovině kostní dřeně, indický lékař Ramakrishnana, který je znám v homeopatickém světě jako velký praktik na případy rakoviny, používá tento lék při rakovině maxillár-ního antra, nasopharyngu, otopharyngu (u periosteálních tumorů). Piše o něm, že má silnou afinitu ke kostem a dá se použít při jakékoliv infekci a rakovině kosti a okostice. Vhodné u osteomyelitidy, společně s Ars-i. Sarkomy, Ewingův tumor a osteoclaustom — samoomezujicí rakovina kosti, která se nešíří. Použil ho jako následující lék při léčbě leukémie, na kterou má nesmírný účinek, protože má silnou afinitu ke kostní dřeni. Z praxe a znalosti některých případů lékařů a léčitelů, kteří se zabývají chiropraxí — Symphytum je nejdůležitějším lékem jejich praxe. Používá se při všech manipulacích s páteří, na uvolnění tkání, na obklady postižených částí, po kterých se lépe a spolehlivě vykonává chiropraktická manipulace. Výborný prostředek při všech problémech s kostmi, při nataženém svalu, poraněné chrupavce, kloubu.


symphytum officinale

zdroj: vilcakul.extra.hu

zobrazit všechny články tohoto autora