27. května 2006
Vilcakul

Přeslička rolní


Equisetum arvense


Rodina: Přesličkovitých ( Equisetaceae ); s výjimkou přesličky tato čeleď už vyhynula! Všechny přesličky se vyznačují článkovitými podzemními oddenky, článkovitými dutými lodyhami a blánovitými listy, které vyrůstají v tzv. přeslínkách a svými okraji spolu víceméně srůstají v zubaté pochvy, objímající lodyhu. Přeslička rolní je trvalka s černým, článkovaným, hluboko v zemi uloženým oddenkem, ze kterého každoročně vyhání dvě různé lodyhy. Časně na jaře to jsou lodyhy plodné, dužnaté, nerýhované, asi 20 cm vysoké, žlutavé nebo pleťové barvy. Na vrcholku lodyhy se nachází válcovitý, tupý klas – šištice. Po dozrání klasu a vyprášení výtrusnic plodná lodyha uschne a na jejím místě vyráží letní jalová lodyha typického stromečkového vzrůstu, přeslenovitě rozvětvená.

Výskyt: Tuto 10 - 15 cm vysokou rostlinu nacházíme na polích a v zahradách, kde je velmi rozšířenou plevelní rostlinou, na pastvinách a lesích. Také se vyskytuje na železničních náspech a na okrajích cest. Má ráda spíše vlhčí prostředí.

Účinné látky: Saponin, kyselina křemičitá, flavonové kyseliny a organické kyseliny. Má poměrně vysoký obsah selenu, který není vhodný u těhotných žen, může způsobovat problémy při porodu. Je bez chuti a bez pachu.

Jelikož užívání přesličky není bez nebezpečí, je velmi vhodné homeopatické zpracování, čímž vyloučíme škodlivé účinky této rostliny. Nebezpečí spočívá v její záměně s ostatními druhy přesličky, které obsahují více toxických látek, proto jsou doporučovány jen do koupelí. Vnitřně se používá jen přeslička rolní i ta s obezřetností, držme se pravidla, že všeho moc škodí!

Vlastnosti: Chladná, suchá, nahořklá. Polarita: ženská. Signatura: Saturn Živel: Země Využití rostlinných sil: plodnost, zaříkávání hadů

Magické využití

Pískání na píšťalku vyrobenou z přesličky přiláká všechny hady z okolí.
Přeslička se přidává do směsí, které zvyšují plodnost, z téhož důvodu se pokládá v ložnici na podlahu.

Léčivé působení

Vzhledem k vysokému obsahu kyseliny křemičité podporuje činnost plic, má výborné hojivé účinky a příznivě ovlivňuje pružnost a pevnost cévních stěn, takže jí lze využít jako kvalitní antisklerotikum. Tiší bolesti zastaralých ran a brání vniknutí hnisu do krevního oběhu. Vnitřně se užívá při onemocnění plic, ledvin a vylučovacího ústrojí, při ledvinových kamenech a při vnitřním krvácení. Užívá se při poruchách krevního oběhu s otoky. Patří mezi nejúčinnější urologická léčiva, protože tlumí záněty a udržuje rovnováhu mezi krystaloidy a koloidy, takže je vhodná k léčbě a prevenci močových kaménků a zánětů. Preventivně se též užívá proti otravám olovem a těžkými kovy.
Zevně se užívá ke koupelím a bylinným obkladům při špatně se hojících ranách a kožních vředech a jako kloktadlo při zánětu ústní sliznice, zánětu dásní a akutním zánětu mandlí. Při vnitřním a zevním podání přeslička účinně zastavuje krvácení, při krvácení z nosu se provádějí výplachy. Také pomáhá při zánětu nehtového lůžka a má též protirevmatické účinky.

HISTORIE PŘESLIČKY

Ne všechno co se třpytí je zlato. Podívejme se jen na přesličku, tato bambusu podobná rostlina močálů je schopná absorbovat zlato rozpuštěné ve vodě. Tato skutečnost ji dělá zajímavou pro bylinkáře kvůli tomu, že lékaři často předepisují prostředky obsahující zlato na revmatické zápaly kloubů a přeslička má dlouhodobou historii v léčbě bolestí kloubů.
Před staletími s ní kšeftaři díky obsahu zlata zbohatli. Přeslička nepatří mezi často používané léčivé rostliny, ale kdyby kalifornská „zlatá horečka“ z 18 století trvala doteďka, hodně zlatokopů by tvrdilo, že má přeslička něco do sebe: „Ano, je zlato v této divoce rostoucí rostlině“. V starověku objevili, že se dá použít jako kartáč na čištění a po staletí jí používali na čištění nádob, na leštění cínových nádob a na obroušení dřeva. Při hladomoru ve starověku Římané jedli mladé výhonky přesličky, který vypadají jako výhonky chřestu, ale nejsou tak chutné, ani tak výživné. Starověcí čínští lékaři s ní léčili rány, krvácení, záněty kloubů a úplavici.
Římský doktor Galenus tvrdil, že přeslička léčí přetrhnuté vazy a šlachy a taky napomáhá zástavě krvácení z nosu. Po staletí si udělala dobré jméno jako „hojič ran“.
Nicholas Culpeper, anglický herbalista 18 století o přesličce pravil toto: „ Vypitá šťáva nebo odvar… je velmi účinný na zastavení krvácení… a na léčbu vředů… nebo použit vně je dobrý na hojení ran a prasklin.“
Postupem času přeslička ztratila své dobré jméno v hojení ran a získala ho zpátky jako lék močových cest, při puzení moče a při léčbě zadržování vody organizmem. Používali jí při bolestivém močení, při kapavce, při infekci ledvin a močových cest, při zadržování vody organizmem, při pomočování a problémech s prostatou. Tak jí používali američtí eklektici, homeopati i dnešní herbalisti.

Záněty kloubů.

Přeslička lépe absorbuje zlato rozpuštěné ve vodě než většina rostlin, v jedné tuně čerstvé rostliny je schopná absorbovat cca. 100 gramu zlata. Přirozeně to množství zlata, které se dostane do šálku čaje je velmi malé, ale i při alopatické léčbě revmatického zánětu kloubů se zlato také používá v mikrodávkách.

Diuretikum.

Přeslička obsahuje látku se slabým diuretickým účinkem ( ekvizetonin ), dokazujíc tak její močopudný účinek Přeslička obsahuje i nikotin a proto jí někteří herbalisté doporučují jako náhradu za cigarety. Obsah nikotinu je velmi malý, jen 0,00004% a proto je pravděpodobně, že neuspokojí silné kuřáky!

POUŽITÍ PŘESLIČKY V HOMEOPATII

Boericke MM

EQUISETUM

Základní účinek na močový měchýř. Lék na enurézu a dysurii.

Močení.
Prudká, tupá bolest a pocit plnosti močového měchýře, močení nepřináší úlevu. Časté nutkání na močení s prudkou bolestí KE KONCI MOČENÍ. Moč vytéká po kapkách. Ostrá, PALČIVÁ, řezavá bolest v močové trubici při močení.
Inkontinence u dětí, se sny a nočními můrami při pomočení. Inkontinence starých žen, také pokálení. Retence a dysurie v těhotenství a po porodu. Hodně hlenu v moči. Proteinurie. Nedobrovolné močení.

Ledviny.
Hluboká bolest v oblasti pravé ledviny, šíří se do podbřišku, s urgentním nutkáním na močení. Bolestivá pravá bederní krajina.

Modality.
ZHORŠENÍ na pravé straně, pohybem, tlakem, dotekem, sezením, ZLEPŠENÍ odpoledne vleže.

Vztahy.
Srovnej: Hydrangea, Ferr. phos., Apis., Canth., Linaria, Chimaph. Equisetum obsahuje křemík ve značném množství.

Dávkování.
Tinktura, až šestá potence. Decoctum se osvědčuje k zmírnění podráždění močových cest, při kamenech, dysurii atd. také při pohrudničním výpotku a otocích.
Allen: Klíčové symptomy MM

EQUISETUM HIEMALE

Přeslička rolní - Equisetaceae

Prudké, tupé bolesti močového měchýře, jako by byl rozepjatý, nelepší se po vymočení. Časté a nesnesitelné nucení na močení, močí velké množství čiré, vodové moči, vymočení nezlepšuje (nehojná moč, jen několik kapek Apis, Canth.).
Ostré, palčivé, řezavé bolesti v močové trubici při močení. Ochrnutí měchýře u starých žen. Noční a denní pomočování, velké množství vodové moče, návykové pomočování.

Vztahy: Srovnej: Apis, Canth., Ferr.p., Puls., Squilla.

Stauffer: Homeopatický kapsář

Za znovu uvedení do léčitelské praxe děkuje KNEIPPOVI. Její účinek je založen na vysokém obsahu křemíku a oceňují jí i v klinické medicíně ( UNNA, SCHULZ, KOBERT ).
Moč je vydatná, slizká, obsahující písek a hrudky; dráždění a nucení na močení, nemocný má pocit, že jeho močový měchýř je poraněn a přeplněn, má tenesmus. Pocit pálení v močové trubici na konci močení. Dysurie. Indikace: lithaemie, cystitida, enuréza.

Dr. S. R. Phatak: Homeopatická Materie Medika

VŠEOBECNÉ CHARAKTERISTIKY: Přeslička působí v první řádě na močotvorné a pohlavní orgány. Bolestivost a citlivost močového měchýře; pocit plnosti v močovém měchýři; který se nezlepšuje po močení. Soustavné nucení na močení a vymočení velkého množství průsvitné a světlé moče. Při močení se objevují bodavé, pálivé a řezavé bolesti močové trubice. Zánět močového měchýře. Poruchy vyprazdňování moče. ENURESIS NOCTURNA; u dítěte bez organických změn, čistě jen ze zvyku se objevující pomočování v posteli. V případě těhotenství a porodu se objevující zadržování moče a poruchy vylučování moče. Ukapávání moče; u starých žen nechtěná stolice s ukapáváním moče. Moč obsahující hodně slizu.

ZHORŠENÍ: Na konci močení. Tlakem. Pohybem. Když sedí.
ZLEPŠENÍ: Po půlnoci; v poloze vleže.
KOMPLEMENTÁRNÍ LÉK: Sil.
PŘÍBUZNÝ LÉK: Canth.

Roger Morrison, M.D.: Klíčové a potvrzující symptomy homeopatické MM

Equisetum je lékem na močové cesty. Je to užitečný lék na jednoduché cystitidy, i když je indikované méně často než Sarsaparilla, Nux vomica nebo Cantharis.

MOČOVÝ SYSTÉM
• Nucení na močení se zesiluje, když je měchýř téměř prázdný; menší nucení a menší dysurie, když je v měchýři více moče. Bolest nebo pocit plnosti močového měchýře, dokonce i po vyprázdnění. Časté nucení na močení s velkým množstvím moče. Bolest při konci močení ( Sars. ). Enuréza. Trvalý pocit plného močového měchýře během těhotenství, vyprázdnění neulevuje.

KLINICKY

Cystitida. Enuréza.

SROVNEJ
Sars. Canth. Nux-v.

Francouzké zdroje:

Zkušenosti se základním produktem: působí na urinární sliznice, zejména na úrovni močového měchýře.
Definice symptomů
Známky: dítě často močí do lůžka, v noci Urinární infekce s bolestmi močového měchýře, které se močením nezmírní. Pocit tíhy. Bolesti při močení a zejména po něm.
Okolnosti: ke zhoršení dochází pohybem a tlakem.

Klinické indikace

Enuréza u dětí. Akutní urinární infekce nebo chronická infekce.

Tento lék předepisujeme nemocným, kteří močí často, hojně a bolestivě. Bolestivost se zvětšuje na konci močení a přetrvává i po ukončení mikce. Po dobu naplňování močového měchýře v něm nemocní pociťují tlak, zhoršovaný stlačením nebo dotekem.

ÚVAHA

Má osobní zkušenost s přesličkou se datuje od dětství, kdy mě zaujala na poli tím, že vypadá jako stromeček a ze zvědavosti jsem si jí natrhal. Byl jsem malý kluk, takže jsem si jí dal do kapsy a zapomněl na ní. Po určité čase jsem jí v té kapse našel a už byla suchá. Nedalo mi to a udělal jsem si z ní čaj, který byl ku podivu velmi chutný, takže jsem si přesličkový čaj rychle oblíbil. Možná jsem ho potřeboval ke svému vývoji, protože mně fakt chutnal. Další setkání s přesličkou se konalo za mé bylinkářské éry, kdy jsme jí s kamarádem chodili sbírat a pak jí sušili na půdě. Vždy pěkně voněla a velmi dobře se dala sušit. Většinou jsme jí používali do čajových směsí na ledviny a močové cesty, ale největší zásluhy si u nás vydobyla v koupeli. Nepoznal jsem ještě účinnější léčivku v koupeli jako přesličku, bez problémů zvládala problémy s ledvinami a močovými cestami. I mne osobně hodně pomohla, pracoval jsem venku na montáži za každého počasí, takže přesličková koupel vždy pomohla při každém nachlazení a bolesti ledvin. Po určitém čase jsme jí začali používat v tinktuře a zanedlouho i v homeopatických potencích. Dosahovali jsme s ní stejných výsledků jako v čaji a přitom odpadal problém s dávkováním.

Chtěl bych Vás seznámit s nedávným zážitkem, kdy jsem se opět střetl s přesličkou a já si zase uvědomil, jak nedoceňujeme naše rostlinky. Pracovní povinnosti mne zavedli do jedné vesnice při Dunaji a při výkonu pracovních povinnosti jsem navštívil vícero domů v obci. Při jedné příležitosti jsem se dal do řeči s majitelem a o nedlouho se řeč stočila na léčivé byliny. Měli jsme si co povídat a za chvíli jsem seděl u nich v kuchyni, kde mne pozval, abych si promluvil s paní domu, která jak se ukázalo byla vážně nemocná. Byla vysoké hubené postavy, vlasy úplně šedivé, zestárlá tvář, ruce se jí třásly a bylo vidět, že ten třes hlídá silou vůle. Z hovoru vyplynulo, že už 15 let bojuje s Parkinsonem a za to, že ještě dokáže existovat vděčí hlavně léčivým bylinám. Užívá alopatické léky, ale její víra v léčivé byliny udělala za ta léta své a jen její oči poukazovaly na sílu ducha v tomto zestárlém těle. Ze všech bylinek si chválila přesličku a řekla o ní: „Kdyby jí nebylo, tak už jsem dávno na invalidním vozíku“. Používá jí formou koupele a měli jí už doma plno.
Zase se mi vynořila má jedná dávnější teorie, která se vztahovala na účinky rostlinných preparátů, kdy jsem si během své praxe všiml, že na některé lidi jeden prostředek působí fantasticky a na jiné ne. Vyslovil jsem domněnku, že bylinný prostředek musí obsahovat část esence konstitučního léku a jaké bylo mé překvapení, když u ženy konstitučně Phosphor výborně účinkovaly potence z „Čertova kořene“ ( Eleuterokok ostnatý ) – maďarsky mu přiléhavě říkají „ sibiřský ženšen“ a následně jsem zjistil, že tato rostlina obsahuje i Phosphor. Ženě, o které jsem Vám vyprávěl, bych asi podle konstituce předepsal Siliceu, byl to ten typ známy z Materii Medik.
Samozřejmě je to má spekulace a každý ať si to přebere, jak chce. Není snadné postihnout smysly vše a musíme vědět, že je vždy něco nad tím. Tolik má úvaha, která by snad měla posloužit k tomu, abychom si všímali našeho okolí, naší přírody a té dokonalosti kolem, protože jednou už nebudeme mít co, předat našim dětem!


Equisetum arvense

zdroj: vilcakul.extra.hu

zobrazit všechny články tohoto autora