5. července 2012
Petr Zachariáš

Případ z praktického klinického výcviku 2. část


Případ ekzému a bolestivé menstruace


Tento případ je veden v rámci 3. ročníku 3-letého intenzivního výcviku v Homeopatii na Prague College of Classical Homeopathy.

1. návštěva: 19.2.2012

žena, 20 let

Přichází kvůli vyrážce, která se jí objevuje večer na těle. Ukazuje ji vyfocenou na mobilu. Objevuje se to v noci v teple (3). Měla to už před 3 roky, pak to samo zmizelo. Teď se jí to

objevilo po Modafenu, měla alergickou reakci. Pak si vzala Coldrex, na který měla znovu alergickou reakci.

Od 10 let chodí na operace s dutinama, má polypy v nose (2), pořád rýmu (2), často nachlazená (3), kašle. Mluví silně přes nos. Dostává atb a spreje. Nemůže dýchat. V noci nemůže vůbec

dýchat (2), musí si stříknout např. vincentku. Má to celoročně. Pořád opakovaně jí odstraňují polypy.

Po interrupci si nechávala dát nitroděložní tělísko, měla zánět, dostala Bell, to jí pomohlo. Pak zase říká, že po interrupci neměla žádné potíže.

Má bolestivou menses, což začlo po interupci (2), musí si dát teplé na břicho, první dva dny přežívá na Ibalginu, bez léků proti bolesti to nejde. Menses je pravidelná. Polypy v ženských

orgánech nenašli. Interupce byla před 4 roky, poté začala bolestivá Menses. Vyrážka začala také po interrupci. Po poškrábání to strašně pálí (3) a uleví se. Večer se pořád jen škrábe a

nemůže toho nechat. V noci to strašně svědí (4). Přes den to nemá vůbec. Po teplé vodě to vyskáče.
Zánět dutin neměla, jen polypy.

Otázka: Jak se cítíte, když to svědí?
Odpověď: Hrozně to pálí, jako od zapalovače. Vzala jsem si sulphur, ale pomohlo jen na chvíli, nemělo to dlouhodobý vliv. Vyrážka se sice zlzepšila, ale za pár dnů to bylo zpět. Celkově se nic nezměnilo.
Otázka: Co se s Vámi děje během svědění po psychické stránce?
Odpověď: Jsem nervózní, neklidná, mám strach, že mi nikdo nepomůže, že mi to zůstane. Mám pocit, že se toho nikdy nezbavím.

V srpnu 2011 měla mimoděložní těhotenství a vyrážka se objevila znova. Studená voda na chvilku uleví pálení. Jediné, co jí zabírá je natření fenistilem. Je velmi zimomřivá (4), potřebuje teplo, chodí ke krbu, přitápí si přímotopem v pokoji. To má pořád stejné. Na spaní ponožky nemá. Když nemá 25 stupňů, potřebuje mikinu a tlusté ponožky (3). Na slunci u moře vydrží 3 hodiny bez čepice. Dělá jí to dobře. Nebude mít bolesti hlavy. Hodně pije, má hodně žízeň. Vypije 4l za den. Normální teplota.
Mívá často akutní nemoci, teplotu moc nemívá. Jen do 38,5. Už dopředu pozná, že na ni něco jde. V první chvíli ji začnou bolet svaly a ví, že týden na to lehne. Cítí malátnost. Jednou do měsíce má akutní nemoc.

Má pořád hlad. Sní všechno. V noci se kvůli tomu nebudí. Jí hodně. Závodně tancuje, má velký výdej energie. Kdyby hladověla, tak to na ni nemá výrazný efekt. Vyrážka se dělá na rukou a v bederní oblasti, občas na obličeji na pravé straně – spí na pravé straně (2). Pocení je silné, ale není to výrazně cítit.

Neškrábe se až do krve, drží se silou vůle, aby neměla ruce tak rozškrábané.

ANALÝZA PŘÍPADU:

Hloubka poruchy:

Tato pacientka přichází kvůli kožním potížím a z anamnézy zjišťujeme, že má polypy v nose, tzn. nejvíce zasažena je kůže a sliznice. Díky polypům má problémy s dýcháním a od interupce trpí na velmi bolestivou menstruaci. Psychicky je naprosto v pořádku, kromě jednoho symptomu, který se projevuje velmi silně během svědění, což je zoufalství ohledně uzdravení. Skutečnost, že se porucha soustředí hlavně na fyzickém těle, a zejména na kůži a sliznicích spolu s faktem, že pacientka trpí častými akutními nemocemi s vyššími teplotami znamená, že její úroveň zdraví je velmi dobrá. Tyto skutečnosti nám dávají dobrou prognózu a i přestože se jedná o kožní potíže, můžeme, vzhledem k síle její konstituce, začít s vysokou potencí.

Výběr léku a diferenciální diagnostika:

Sulphur:

Sulphur je lék, který nás většinou napadne, když vidíme pacieta s kožními potížemi, které se vyznačují velmi silným svěděním, a to zejména v noci. U sulphuru se ale během svědění a drbání objevuje stav blaženosti (v repertoriu je to vyjádřeno rubrikou: smyslné svědění) zatímco naše pacientka během svědění pociťuje silné zoufalství. Svědění pacienta Sulphur se sice také zhoršuje v teplé vodě, ale zároveň i ve studené a naše pacientka udává zlepšení svědění ve studené vodě (toto je silný symptom léku Fagopyrum esc., ale v tomto případě zlepšení není silné)
Sulphur je jedním z nejhorkokrevnějších léků, zatímco naše pacientka je velmi zimomřivá. Velká žízeň je sice symptom sulphuru, ale vzhledem k tomu, že tato žena závodně tancuje a má tak vysoký energetický výdej a díky tomu se hodně potí, je žízeň přirozeným důsledkem a nelze ji brát jako důležitý symptom.

Teucrium:

Teucrium bychom měli prověřit vždy, když se v případu objevují polypy, a to zvláště na více místech. Vzhledem k tomu, že v tomto případě byly polypy jen v nose (u teucria bychom je očekávali také v děloze) a pacientka neměla žádné další potvrzující symptomy tohoto léku, není ani tento lék similimem pro tuto ženu.

Arsenicum album:

Arsenicum album má mnoho společného s tímto případem. Je zimomřivé, má velké svědění, zoufalství ohledně uzdravení, atd. Nicméně zoufalství ohledně uzdravení, pokud je u Arsenica přítomno i mezi intervaly kdy se nemoc projevuje. U naší pacientky vidíme, že se zoufalství objevuje výhradně v kombinaci se svěděním. Další důležitý symptom, který Arsenicum nemá je výrazné zhoršení vyrážky v teple postele. V tomto případě byl tento symtom extrémně intenzivní.

Psorinum:

Psorinum má typickou kombinaci zoufalství ohledně uzdravení během svědění. Tuto kombinaci mají jen 2 léky z celé materie mediky a sice Psorinum (3) a Dolichos (2) Dolichos je důležitým lékem na svědění se zoufalstvím BEZ vyrážky a to zejména v těhotenství a ve spojitosti s jaterními potížemi. Psorinum je ale lékem, který má tento symptom nejsilněji vyjádřen a jedná se o jeho klíčový a zvláštní symptom. Spolu s ostatními symptomy, které jsou také pro Psorinum velmi charakteristické, jako výrazná zimomřivost, zhoršení svědění v teple postele, zhoršení svědění v noci, polypy, atd je Psorinum lékem, který nejlépe pokrývá nejcharakterističtější a nejzvláštnější symptomy tohoto případu.

Doporučení:

Psorinum 1M jednorázově
___________________________________________________________________________

Kontrola po 2 měsících: 29.4.2012

lék vzala 28.2 první 3 dny se nic nedělo a 3. den se udělal opar,který nikdy předtím neměla, 6.3. došlo k obrovskému zhoršení osypala se od hlavy k patě včetně vlasů (což nikdy dříve

neměla), během týdne než se to zhoršilo měla návaly tepla, které se střídaly se zimnicí a v noci se hodně potila, pot nebyl ofenzivní,

zhoršení vyrážky trvalo jednu noc a potom to ustoupilo a odté doby se to neobjevilo ani náznakem, a to ani vyrážka ani svědění

rýma ji zmizela, v noci se jí dýchá bez problémů, což byl problém, který trval mnoho let

ani jednou nebyla nemocná

menses byla poprvé v životě naprosto bez bolesti,

v období zhoršení byla hodně podrážděná a byla úplně vycucaná co se týká energie,

psychika a energie nyní OK,

Analýza kontroly:

Krátké a prudké zhoršení ihned po léku potvrzuje naši předchozí úvahu, že úroveň zdraví je velmi vysoká. V takovýchto případech lze očekávat dlouhodobé zlepšení. Vzhledem k tomu, že pacientka se cítí celkově lépe a zlepšení není lokální ale týká se i dýchání a menstruace a frekvence akutních nemocí, lze usuzovat, že podaný lék působí správně.

Doporučení:

čekat
___________________________________________________________________________

Kontrola po 4 měsících: 17.6.2012

psychicky se cítí ještě lépe než minule, neměla žádné potíže, menses je stále bez bolestí, rýmu stále nemá, nebyla ani jednou nemocná od první dávky léku (dříve byla bez ohledu roční

období, stačilo, když se změnily teploty)

žádné kožní projevy neměla ani náznakem,

psychika je OK, energie OK,

Analýza kontroly:

Vzhledem k tomu, že pacientka se cítí ještě lépe než na minulé kontrole a všechny potíže zmizely není důvod opakovat lék, protože stále pracuje. Další kontrola je naplánována na září 2012.

Doporučení:

čekat


zdroj: Petr Zachariáš, www.pcch.cz

zobrazit všechny články tohoto autora