10. srpna 2010
Libor Jakubčík Ing.

Kočičí Arsenicum album


Použití Ars jako akutního léku u podezření na otravu kočky neznámým jedem.


Jeden z prázdninových čtvrtků mi volala sestra – majitelka kočičího nalezence, který u nich nalezl dlouhodobý azyl. Přivezli si s sebou kočičku na prázdninový pobyt na chalupě. Kočka se stala miláčkem rodiny a maskotem chalupy. A najednou se objevil problém – kočičce je zle a od začátku týdne jsou již podruhé u veterináře. Veterinář vyjádřil obavu z neznámé otravy a vyjádřil nejasnou až nepříznivou prognózu s tím, že je zvětšená ledvina. Současně ale bylo obtížné kočičku přenášet, protože dotek jí působil bolest.

Telefonická konzultace je vždy zatížená tím, co pozorovatel „na druhé straně drátu“ vidí, slyší, cítí a jak nezaujatě je schopen tuto informaci předat. Navíc v tomto případě se jedná o zvíře, které neznám a nevím jak se chová normálně (a popravdě řečeno o kočkách toho vím dost málo). Co jsem si však uvědomil, je to, že kočička má na chalupě volný výběh – zahrada a kousek pole – žere myši, a proto je tedy klidně možné, že se s nějakým postřikem nebo otrávenou myškou setkala.

Ptám se, co se změnilo za poslední dny:

PŘÍJEM STRAVY (CHUTĚ, MNOŽSTVÍ)- NEŽERE, ZHUBLA A VYSTUPUJÍ JÍ ŽEBRA
ZVRACENÍ (BARVA, KREV)– NEVIDĚLA
VYLUČOVÁNÍ (BOBKY, MOČ,ZÁPACH, KREV) – NEVIDĚLA, KOČKA SE VYPRAZDŇOVALA VŽDY VENKU
CHOVÁNÍ – ZMĚNA (APATICKÁ, NEBĚHÁ, LEŽÍ, DOTEK JÍ VYLOŽENĚ PŮSOBÍ BOLEST)
OKO – ZMĚNA (ZORNICE JSOU STÁLE ŠIROCE ROZTAŽENÉ A OKO JE Z POLOVINY ZAKRYTÉ MŽURKOU)
CITLIVOST NA TEPLO – NYNÍ JE ZIMOMŘIVÁ, VYLOŽENĚ SE TŘESE
ŽÍZEŇ – Z MISTIČKY SE NENAPIJE; MUSÍ SE SPÍŠ DÁT UMYVADLO S VODOU, ZE KTERÉHO SE PAK NAPIJE

Z omezeného množství symptomů vystupují: bolestivost doteku, zimomřivost, odmítání potravy, vyhublost, apatie, otok ledviny.

Zvolený lék musí pokrývat všechny symptomy pacienta a navíc musí být v lékárně v nejbližším městě okamžitě dostupný. Volím Ars 30C rozpuštěný ve vodě.

Navrhuji tedy majitelce: 1 granulku Ars 30C vložit do plastové injekční stříkačky o objemu 10 ml a dotáhnout vodou, nechat rozpustit. Do tlamičky vstříknout trošku (10-20 kapek, nechá se odhadnout max. 0,5 ml).

První den – čtvrtek k večeru - opakovat přibližně po 10 až 15 minutách, po 6. dávce na hodinu přerušit. Zkusit dát kočičce lipánek (smetanový krém s tvarohem bez konzervantů), kdy do 1 kelímku přimíchá 1 lžičku Glukopuru (práškový hroznový cukr). Opakovat znovu ještě asi 4 dávky po 10 až 15 minutách.

Druhý den – pátek: Kočička ráno začíná reagovat na okolí a zajímá se co se kolem ní děje. Zornice jsou stále široce roztažené a mžurka překrývá asi dolní třetinu oka – stále. Domluvené podání: Ars 30C ve vodě po 2 hodinách a dát lipánek s Glukopurem. Zkusit zájem o normální stravu.

Třetí den – sobota: V noci kočička sežrala 2 lipánky s Glukopurem připravené na stole (nabídla si). Zornice se stáhly na téměř normální velikost – jsou jen nepatrně rozšířené a mžurka vystupuje z koutku oka jen málo. Doporučené dávkování 4krát denně Ars 30C ve vodě. Začíná sama žrát a pít, dožaduje se své misky.

Čtvrtý den – neděle: Zornice mají normální tvar i velikost, mžurka je stažená a není patrná. Je jen patrná únava, a není zřejmá bolestivost na dotek. Doporučené dávkování 2krát denně Ars 30C ve vodě. Sama žere – normální stav. Léčba ukončena.

Následující den doporučuji kontrolní prohlídku u veterináře. Zdravotní stav se ale tak zlepšil, že se kočičku nepodařilo chytit - byla jako blesk - a dát do transportní bedničky. Až další den se jí po velkém úsilí majitelky podařilo chytit, umístit do bedničky a zavézt na veterinární kontrolu.
Veterinář – k velké spokojenosti majitelky – konstatoval, že zvíře se jeví jako zdravé.Kočka - už v pohodězobrazit všechny články tohoto autora