26. prosince 2009
Libor Jakubčík Ing.

Štědrovečerní Carbo vegetabilis


Použití Carb-v jako akutního léku u zakrslého králíčka.


Šmudla je tříletý, zakrslý červenooký králíček, se sněhobílou srstí, který je členem naší rodiny. Chováme ho v bytě – jeho místem je klec s bentonitovou podestýlkou; pohyb po bytě má ale neomezený.

Na Štědrý den je už druhý nebo třetí den apatický, nežere a choulí se v koutku klícky. Po otevření klícky si pomalu a za dlouho vleze pod stůl na svoje místečko a zase bez sebemenšího zájmu o okolí leží.

Dcera se ho snaží přilákat k sobě – naprostý nezájem. Říká, že se Šmudla chvěje. Začíná plakat a prosí - udělej něco, ale honem! Blíží se Štědrý večer s vidinou úplného pokažení.

Beru Šmudlu na stůl a snažím se ho prohlédnout. Je zjevně smutný, je mu jedno že ho prohlížím (to je u něj velmi neobvyklé), výtok z očí a nozder nemá, bobky jsou v kleci normálně, zvláštní zápach necítím, srst je normální – není zježená. Opatrně se dotýkám celého tělíčka a jen na hřbetě v oblasti přechodu krčních a hrudních obratlů cítím mírný třes. Doteky jinde zjevně nepůsobí bolest a necítím ani třes.

Hledám co se změnilo za posledních několik dní:

DRUH STRAVY – NEZMĚNĚNÝ (ovesné vločky, sušený bílý chleba, list ledového salátu z obchodu, mrkev, kousek jablíčka)
PŘÍJEM STRAVY (CHUTĚ, MNOŽSTVÍ)- NEŽERE
VYLUČOVÁNÍ (BOBKY, ZÁPACH) – NEZMĚNĚNO
STAV SRSTI – NEZMĚNĚNO
ZÁPACH SRSTI – NEZMĚNĚNO, BEZ ZÁPACHU
JASNOST OKA – ZMĚNA (oko je sice čisté, ale „chybí jiskra“)
CHOVÁNÍ – ZMĚNA (apatický, vyčerpaný, nespolečenský, jen leží)

Zkouším vylučovat problémy – nákazu zvenku neuvažuji; stravovací chyba – těžko; vážnější prochlazení s patologickými změnami vzhledem k absenci výtoků z nozder a očí a bezbolestnosti - těžko; porucha termoregulace – reálná (dcera mohla v pokoji větrat). Z dřívějška vím, že na chladný průvan je velmi citlivý.

Výběr léku tedy zaměřuji na symptomy: apatický, vyčerpaný, zimomřivý – volím Carb-v.

Vyšel jsem ze skutečnosti, že pacient nemusí mít všechny symptomy popsané u léku, ale lék musí všechny symptomy pacienta pokrývat. Mám ale jen omezené množství subjektivně zjištěných symptomů a v případě chybného zvolení léku nechci případ komplikovat, proto beru nejnižší potenci co v lékárničce mám.

V plastové lahvičce (25 ml) s kapátkem rozpouštím do vody z vodovodu 1 granulku Carb-v 5CH.

Rozpouštím, protřepávám a za 5 minut dávám lahvičku dceři, aby zkusila Šmudlovi do tlamičky jednorázově kápnout (vstříknout) 5 až10 kapek. Daří se. Jedna jediná dávka. Zbývá čekat.

Asi za 3/4 hodiny proběhne Šmudla celým bytem – změna je neuvěřitelná: zajímá ho všechno – dceřiny nohy, odchlíplá tapeta na zdi, obaly na knihách v knihovně. Miska s vločkami a jablíčkem je za malou chviličku prázdná. Opět pochoduje půl kroku za dcerou – je to neuvěřitelné. A za další chvíli leží u štědrovečerní večeře pod stolem na jejích nohách.

Léčení je úspěšně skončené na více úrovních – Šmudla přestal být apatický a zase „má jiskru“; dcera je šťastná, že chlupatý kamarád je v pořádku; rodina neměla pokažený Štědrý večer.Šmudla


Podání rozpuštěného homeopatika z kapací lahvičkyzobrazit všechny články tohoto autora