6. dubna 2008
Libor Jakubčík Ing.

Etiologické předepsání Arniky při starém úrazu oka
O konzultaci mě požádala žena (47 let). Sdělila, že má v pravém oku pocit cizího tělesa až tlaku, oko ale nepálí. Nepamatuje si, že by jí do oka něco padlo nebo nafoukalo, světloplachost zatím neumí posoudit. Oko nepálí, nepamatuje si, že by se rozčílila. Uvádí citlivost na TV, s bodáním uvnitř oka.

Bělmo pravého oka měla zarudlé, žilky vycházející z vnitřního koutku byly trochu rozšířené a rohovka jevila známky překrvení. Spojivka byla normálně růžová.

Říkala, že ve svých 21 letech měla úraz - do oka se jí (při jízdě na kole) zasekl rezavý napínáček, který proťal rohovku. Rána byla očním chirurgem ošetřená a zašitá.

O dva roky později - asi 2 měsíce po porodu první dcery došlo k odtržení sítnice. Operativní ošetření bylo komplikováno traumatickou kataraktou s následným vyjmutím oční čočky.

Po krátké době se sítnice znovu odchlípla, pacientka ale další operativní zákrok odmítla s ohledem na velkou bolestivost.

V současnosti je povrch oka jakoby zmenšený, v blízkosti duhovky je patrný zákal jizvy.

Ošetření na specializovaném očním oddělení zatím odmítá, nechce dostat kortikoidy.

Návrh preskripce:

Hodnotil jsem FYZICKÉ SYMPTOMY pouze na to, co jsem viděl:
OČI, NASTŘÍKNUTÉ, NASTŘÍKNUTÁ ROHOVKA - Aur(3), Graph (2), Hep (1), Ign(2), Ip(1), Merc(2), Plb(1) [Murphy]

Jako lék první pomoci - specifikum - jsem po zkušenosti volil Aur 9 C. (Specifika jsou léky, kterými léčíme nemoc nebo akutní stav - aniž si klademe za cíl konstituční léčbu.)
Doporučené dávkování 3x denně.
Oko po 2 dnech beze změny: špatný lék.

Přehodnocuji symptomy – oko bylo v minulosti silně a opakovaně traumatizované: infikované poranění chirurgicky ošetřené; následuje odtržení sítnice (problém cév – vlastně krvavé nitroční trauma), dále operace oční čočky (trauma), a krví přeplněné cévky v bělmu v současnosti.

Tématem v tomto případě bude TRAUMA a lékem Arnika. (Boericke: Vhodná především tam, kde se obtíže vážou na jakkoli starý úraz. Ovlivňuje žilní systém. Oči – pocit bolesti a zhmoždění očí po námaze. Dvojité vidění po úraze, svalové obrně, krvácení do sítnice.)

Podána Arn 5C – po 2 hodinách (celkem 6x).
Kontrola následující den - oko bez zarudnutí, ještě nepatrný pocit tlaku – doporučuji na noc 1 dávku Arn 5C a následující den při pocitu i velmi malého tlaku v oku 1 dávku Arn 5C na noc.

Další den léčba úspěšně ukončena.

Poznámka

V tomto konkrétním případu jsem si prakticky ověřil vhodnost etiologického předepsání Arniky na jakkoli starý úraz (zde 26 let), zvláště je-li doprovázen výronem krve. Etiologické předepsání se v tomto případě ukázalo jako výhodnější, než použití specifika.

Literatura:
Boericke, W.: Homeopatická materia medica, Alternativa 1999zobrazit všechny články tohoto autora