29. března 2008
Robert Morávek RSHom

Cantharis vesicatoria & popáleniny II. stupně.
Cantharis vesicatoria & popáleniny II. stupně.

Jedná se o případ zhruba dvouleté dívky, která na sebe zvrhla z kuchyňského sporáku celý hrnec s právě se vařící bramborovou polévkou. Z klidu mě vytrhl její křik a musím se přiznat, že pohled na ní byl pro silné povahy. Stěží se mi podařilo ji udržet a s maximální opatrností z ní okamžitě splachovat vroucí polévku a svléknout tričko a ostatní oblečení. Velmi zle vypadal obličej s krkem, ještě horší byla vlasová část hlavy a jamky okolo klíčních kostí, kde zůstala vroucí polévka stát a snad jen břicho a stehna nebyly opařeny tak ošklivě.

Kůže na všech postižených místech odskočila od těla a vytvářela krvavé mapy velkých i malých, různě hlubokých puchýřů nebo visela bez formy na obličeji a těle. Dítě utrpělo velký šok a zjevně trpělo velkou bolestí a neutišitelně plakalo. Sebemenší dotek jí způsoboval ještě větší bolesti, takže jsem potřeboval její stav okamžitě řešit.

Po krátké rozvaze jsem jí podal homeopatický lék Cantharis vesicatoria 15CH jednorázově, 30CH také jednorázově a 200CH v opakovaných dávkách.

Po podání léku se výrazně zklidnila a mohli jsme odjet k lékařce. Té se její stav nelíbil a hovořila o nutnosti hospitalizace v nemocnici. Požádal jsem ji o dvoudenní odklad a vysvětlil jsem jí, že dívka bere homeopatický lék. Lékařka sama byla studentkou holandsko-indické homeopatické školy a proto mou prosbu akceptovala. Rozloučili jsme se s tím, že kdyby se stav jakkoliv zhoršil, bude dívka odvezena do nemocnice. K tomu naštěstí nemuselo dojít.

Psychický stav dívky se velmi zklidnil a první noc již normálně spala. Druhý den ráno měla pokožka mnohem zdravější barvu, puchýře výrazně splasknuly. Bez jakéhokoliv jiného zásahu jsem jí podával několik dní opakovaně Cantharis 15CH.

Po několika dnech jsem s ní šel na kontrolu k lékařce a ta byla velmi překvapená jejím zdravotním zlepšením. Ještě více byla udivená, když jsem jí řekl, že je to výsledek pouze homeopatického léku. Co však je na tomto případě nejkrásnější, že díky včasnému podání homeopatického léku a jeho účinku, nezůstaly na dívčině pleti žádné jizvy a dnes po deseti letech ani ten nejbedlivější pozorovatel nenajde žádné stopy po předchozích opařeninách.

Neumím si dnes vůbec představit jakoukoliv homeopatickou lékárničku, která by tento homeopatický lék neobsahovala. Na popáleniny a opařeniny je to jeden z léků číslo jedna a na šok z popálenin, který je pro každého pacienta mnohdy nebezpečnější než samotné popálení je nenahraditelný. Nikdy nezapomínejme ještě na Arniku montanu. Je to nejúčinnější traumatologický lék, a protože popáleniny většinou znamenají veliké trauma, může její podávání, ač není lékem na toto zranění popisovaným a používaným, neuvěřitelně zlepšit stav pacienta. Je to právě o tom co chceme léčit, o tom co je pro pacienta skutečně nebezpečné. Trauma nebo šok, Arnika nebo Cantharis. Touto myšlenkou, rovněž jako podáváním různých potencí a jejich případným zvyšováním, se budu zabývat v některých dalších kazuistikách.

Vždy mě tyto případy nutí idealizovat a zabývat se myšlenkou jaké by to bylo, kdyby v ambulantních fázích léčby všech pacientů mohla být podávána i homeopatika. Nejsou to vlastně Hahnemannovi ideály a myšlenky? Myšlenky o zmírnění a odstranění utrpení lidských duší.

Robert Morávek robertmoravek@volny.cz
zobrazit všechny články tohoto autora