15. července 2007
Jiří Vrbík Ing.

Migrény
Migrény a časté bolesti hlavy jsou jedním z frekventovaných zdravotních problémů, se kterými ke mně pacienti přicházejí. Léčím je rád. Řekl bych, že je to potíž, se kterou se zabývám nejraději. Když se podaří najít správný lék, vypadá homeopat jako kouzelník. Migrény - mnohdy dlouholeté nebo i téměř celoživotní - mizí skutečně velice rychle. Je to dáno Heringovými zákony léčby – potíže ustupují od důležitějších orgánů k méně důležitým, shora dolů, zevnitř ven. No a hlava je jeden z nejdůležitějších orgánů, je nahoře, bolesti jsou vnímány uvnitř. Za bolestmi hlavy či migrénami vždy můžete (snad s výjimkou úrazů hlavy) vystopovat problémy na mentální úrovni. Tak jako v následujícím případu.

Žena, 56 let.
Stěžuje si na letité migrény, kterými trpí již od 40 let. Bolesti hlavy mívala už od dětství. Od roku 1995 se situace velmi zhoršila: „bylo to strašné, žádné léky mi nezabíraly“. Začala jezdit do Hradce Králové, kde je údajně antimigrenózní poradna. Nyní bere čípky a je na nich závislá. Čípky odstranily migrény, úleva však spočívá pouze v tom, že namísto migrén ji denně bolí hlava. Lékaři dlouho nemohli nalézt lék, který by jí ulevil. Zkoušeli kde co, včetně nových léků, které se teprve ověřovaly. Nakonec jí zabraly ony čípky. Byla však upozorněna na to, že jsou návykové. Tato skutečnost a každodenní bolesti hlavy ji přiměly k rozhodnutí pokusit se řešit problém prostřednictvím homeopatie.
Bolesti hlavy začínají v kteroukoli denní dobu, často v noci. Začne bolet jedna strana
(většinou levá), nevidí, musí sedět, zhorší se při ulehnutí. Bolesti jsou jako jehličky, postupně bolí celá hlava, bolest se přesouvá shora dolů. Je jí zima a na zvracení. Zhoršuje světlo, hluk, vůně kávy. Bolesti hlavy vyvolá psychické vypětí – náročný den v práci, řešení problému atp. Za každou cenu chce dorazit vyskytující se povinnost, pak však vždy trpí. I s čípky nyní mívá migrénu tak jedenkrát týdně.
Další potíže: bolí záda, padají vlasy, časté vodové smrkání, bolesti nártů.

Klíčem k řešení tohoto případu je mentální stav pacientky. Upouštím od dalších zjištěných informací, které se mi jeví nedůležité nebo nadbytečné. Pacientka pracuje jako ředitelka mateřské školy. Její ústřední pocit je, že je na ni navaleno příliš mnoho povinností, které zvládá jen s vypětím všech sil, obvykle za cenu toho, že ji postihnou bolesti hlavy nebo migréna. Často bývá až do 19 hodin ve škole. Jako důvod pro své jednání uvedla pocit zodpovědnosti: „Neumím hodit za hlavu něco, co je třeba udělat.“ Přemýšlí nad tím, zda může kvůli svým potížím takto zodpovědnou funkci zastávat: „problémy je třeba zvládat s čistou hlavou, která nebolí“.

Je jedináček, její rodiče se rozvedli, když jí bylo 7 let. Rozvodu předcházely hádky, při kterých litovala matku. Nechtěla, aby jí bylo ubližováno. Otce neměla tak ráda, jak by mohla, přestože na ni byl hodný. Každý z rodičů s ní měl jiné záměry. Cítila, že otec pro ni nechce to nejlepší. To ji na otci mrzelo, hlavně později, po smrti matky (zemřela v jejích 18 letech). Toužila studovat na VŠ, ale otec její studia neschvaloval. V té době svoji situaci vnímala tak, že je pro něj přítěží. Byla nespokojená - nestačila jí střední škola, chtěla dosáhnout víc. Pro svoje vnitřní uspokojení, pro to, že něco dokázala. Toužila mít vyšší postavení. Cítí, že se neuskutečnilo to, co chtěla.
Vdala se brzy, protože nechtěla být po smrti matky sama. Časem si však uvědomovala, že ji manželství nenaplňuje. Chybělo jí zázemí, manžel nechával řešení většiny problémů na ní. „On chtěl na vesnici, já jsem měla svoje ambice. Byla to pro mne velká zátěž, vychovávala jsem dvě děti, k tomu jsem ředitelovala. Později jsem to vzdala a nyní už cítím jen nespokojenost. Z toho, že jsem neuskutečnila vše, co jsem chtěla a mohla. “
Spánek: často nemůže usnout, protože přemýšlí o problémech.
Bolesti hlavy vnímá tak, že jí kazí plány, předsevzetí, život: „Omezují mne, berou mi energii na další věci – zacvičit si, dát si skleničku nebo kávu. Brát léky, k tomu mě nutí.“

Vidíme před sebou ženu s vysokými ambicemi a velkou zodpovědností, zklamanou z toho, že nedosáhla naplnění svých ambicí. Svůj osud vnímá jako zklamání, zradu, podraz – nejdříve z nedostatečné podpory otce, později manžela. Chtěla by dosáhnout více, mít lepší postavení, chybělo však potřebné zázemí. Ústředním pocitem je nespokojenost, zklamání z nesplněných plánů, cílů, předsevzetí. Stěžuje si – na nedostatek podpory, na to, že je toho na ni naloženo příliš. Přepíná se aby nezklamala a z toho onemocní.

Vysoké cíle, ambice, zodpovědnost, postavení – to je jedna strána mince, která vede k Auru. (Zajímavé je v tomto kontextu mé pozorování – všimnul jsem si, že je celá ověšená zlatem - měla zlaté prsteny téměř na všech prstech a zlaté řetízky na krku. Na můj dotaz, jaký má vztah ke zlatu mi odpověděla, že je to především památka na maminku, ale že i jinak má zlato ráda.)
Zklamání, zrada, podraz, sebelítost, nespokojenost z nedostatečné podpory je strana druhá, odpovídající muriatiku. Z této úvahy proto vyplývá lék Aurum muriaticum. Tyto vlastnosti známe z obrazu Nat-m, které má také zhoršení vůní kávy (Nat-m 2.st.), oslepující bolesti hlavy, vodové výtoky z nosu a časté smrkání.


Podáno Aurum muriaticum 30C.
Kontrola po 4 týdnech: Hned v prvním týdnu pocítila úlevu, brala čípky ve dvojnásobných intervalech. Třetí týden až v trojnásobných intervalech. Může pít kávu, nemá návaly do hlavy. Záda nebolí, přetrvává sklon k častému smrkání. Při důležitém jednání ji nezačala bolet hlava. Má však pocit, že by už potřebovala novou dávku léku.
Dostala jednu globuli Aur-m 30C s tím, že si ji má rozpustit ve vodě s příměsí lihu a brát jednu lžičku v případě potřeby.

Následovaly tři další kontroly vždy po čtyřech týdnech. Stav se zlepšil a stabilizoval, vysadila čípky. Energeticky a psychicky se cítí dobře. Řekla mi: „Jsem šťastný člověk, že mne nebolí hlava“. (Což ovšem není pravda, hlava jí bolí jednou až dvakrát týdně. Ale pro ni je to zřejmě něco velmi neskutečného.) Později se intervaly bolestí hlavy ustálily na šesti až sedmi dnech. Po nějakém čase došlo ke zhoršení, bolesti se opět vyskytovaly, častěji, 1x za 2 dny. Podal jsem jí čisté Aur 10M, (rysy muriatica - pocity zklamání a zrady již nebyly pozorovatelné). Od té doby jsem ji už několik měsíců neviděl, z doslechu vím, že se jí daří dobře.

Také v jiných případech migrén bylo možno zřetelně rozeznat psychický stav pacientky či pacienta, který ve svém důsledku vedl k této indispozici. Jen tak namátkou:

- Osmnáctiletá slečna, vůči které bylo ze strany otce vysoké očekávání co se týče prospěchu a vzdělání, přičemž její ústřední pocit byl, že na to nestačí – lékem byla Calcarea silicata.

- Mladá paní, ve svém věku hravá a s potížemi porozumět položené otázce - zřetelně ve stavu Cocculu.

- Snaha každému v rodině vyhovět i za cenu nadměrného úsilí a přepínání se byla tématem případu zralé ženy – odpovídajícím lékem bylo Kalium phosphoricum.

- Plačícímu a rozhořčenému muži, bránícímu svoji důstojnost, pomohla Staphysagria.

Takto bych mohl pokračovat dále, co případ, to jiný lék. Chci tím jen naznačit, že řešení migrén a ostatně jakéhokoli jiného chronického zdravotního problému, je záležitost čistě individuální. Vždy je třeba nalézt stav pacienta, který k dané potíži vedl nebo ve kterém se pacient právě nachází. Praxe dokazuje, že zákon individualizace platí vždy a kterýkoli lék může být řešením pokud odpovídá stavu pacienta, byť se v rubrice „migréna“ vůbec nevyskytuje.
zobrazit všechny články tohoto autora