28. května 2007
Jan Hoférek DiS.

Kolibřík na ADHD
Sally Williams
Přel. –jh-


Klient: C.B., 10 let
Hlavní problém: ADHD, květen 2005

C.B., velice pěkný chlapec se zářivýma očima, sršící energií. Jeho tělíčko jako strunka skáče po mé kanceláři. Neklidná povaha mu brání, aby zůstal byť chvilku v klidu. Když ke mně přišel poprvé, byl na Ritalinu, který dostal kvůli ADHD /Attention Deficit Hyperactivity Disorder – hyperaktivita s poruchou pozornosti; pozn. překl./, a Benedrylu kvůli nespavosti.

Případ:
"Většinu času jsem strašně rozjařený. Fakt se můžu dostat mimo kontrolu. Mám moc, moc energie. I když si sednu ke čtení. Stejnou knížku čtu třikrát nebo čtyřikrát. Ale nejradši mám muziku. Miluju, když jsem v kapele. Hraju na klarinet."

Matka referuje, že když nehraje na klarinet, neustále si pobrukuje. "Brouká si a zpívá celý den. Pořád je ho plný dům. Neposedí klidně ani u jídla, ale někdy běží kolem domu a najednou se zastaví a zasní se. Zatoulá se kamsi ve své mysli a jako by tam zamrzne. Pak ho něco vrátí zpátky, uvolní se a běží."

Matka dále říká, že je velice chytrý a nadaný, ale je buď příliš roztržitý nebo zasněný, aby využil svoje schopnosti produktivně. C.B. má velice malý apetit a jí "jako ptáček". Dožaduje se cukru, přestože to matka přísně zakázala. Dokonce se tajně vplíží do kuchyně a ukradne bombóny z kredence. Matka mu říká "profesor Loupík", protože "tiše vletí do kuchyně, ukradne bombóny a uletí".

C.B. je velice citlivý k bolesti, a když se zraní, může být dramatický. Také je citlivý k posměchu svých vrstevníků a začne "zuřit", když ho trápí kvůli jeho drobnému vzrůstu nebo neklidnosti.

Je alergický na pyl, trávy, prach a plíseň.

Předepsání
Tuberculinum aviare 200c.

Kontrola po šesti týdnech:
Trochu se zlepšil jeho neklid, ale jeho touha po cukru hodně vzrostla. Zeptala jsem se ho, co je pro něj těžké:

"Je pro mě těžké být pod kontrolou. Prostě cítím, že musím všude poletovat. Pak najednou prostě přestanu, protože si to rozmyslím, jenom tak postávám, přemýšlím." C.B. pobíhá po mé kanceláři a najednou přestane. Upřeně zírá dopředu, stojí na jedné noze, položí si ruce na ramena mávaje jimi jako křidélky.

Druhé předepsání
Calypte anna (kolibřík) 200c.

Kontrola po šesti týdnech:
"Cítím se SKVĚLE. Už si nepřipadám hyperaktivní. Myslím, že tenhle lék je nejlepší. Ve škole mi to jde líp. Líp spím, takže ve škole neusínám. Dávám pozor. Sedím a odpočívám, cítím se vevnitř klidnější."

Kontrola po šesti týdnech (dvanáct týdnu po první dávce):
Matka říká, že je mu líp než kdykoli předtím. Konečně zůstane u úkolu a dokončí ho produktivně. Jeho známky se zlepšily, což učitelé komentovali tím, že Ritalin velice dobře zapůsobil. Matka přiznala, že Ritalin neměl už měsíce. Touha po cukru se zmenšila, zatímco současně vzrostla jeho chuť k jídlu. Také jeho alergické symptomy zdánlivě ustoupily, vlastně si na ně přestal stěžovat. Na konec jeho matka šťastně konstatuje: "Největší změna je, že získal kamarády. Přijde domů a obklopí se v pokoji kamarády místo toho, aby poletoval od jedné věci k druhé a k další," jako kolibřík.

C.B. se má dobře. Vloni došlo při dvou příležitostech k recidivě a byla podána další dávka.


zdroj: WILLIAMS, Sally. Hummingbird for ADHD. International Homeopathic Internet Journal [online]. 2006, is. August [cit. 2007-05-28]. Dostupný z WWW: <http://www.interhomeopathy.org/index.php/journal/entry/think_of_hummingbird_for_adhd/>.

zobrazit všechny články tohoto autora