23. února 2007
Ernest A. Farrington Dr.

Dulcamara


z knihy Clinical Materia Medica


Dulcamara (Lilek potměchuť) neboli 'bitter-sweet' (angl. hořkosladký), obsahuje malé množství solaninu, mnohem menší množství, než ostatní zástupci této skupiny. Pro přípravu tinktury se používají listy a stonek. Je zaznamenáno nepřeberné množství otrav plody Dulcamary. Symptomy otravy jsou těžká svíravá bolest střev, následovaná bezvědomým a tetanickými (nervosvalovými) křečemi, doprovázenými horkou, suchou pokožkou, křečemi žvýkacího svalstva, hlasitým rachotivým dechem a v jednom případě smrtí.
Běžné symptomy způsobené drogou nejsou příliš těžké. Nalézáme ústřední bod, kolem kterého jsou všechny ostatní symptomy drogy soustředěny: zhoršení chladem, vlhkým počasím, nebo ze změny z horka do zimy, zvláště, pokud je tato změna náhlá. Proto je Dulcamara užitečná při revmatizmu, který se zhoršuje náhlými změnami počasí; škubání svalů víček nebo úst, kdykoliv je vlhké počasí; suchá rýma, bolest v hrdle se ztuhlostí krku; kolika z chladu, zvláště s nočním průjmem; bolest ucha, která se vrací s každou změnou počasí.

Dulcamara má významný vliv na nervový systém, ale i zde se opět projevují výše uvedená zhoršení. Paralýza jazyka při vlhkém počasí s mluvou jako při opilosti; hyperémie míchy s paretickým stavem zapříčiněným ležením na vlhké, chladné zemi, a je zhoršený každým návratem vlhkého počasí. Dulcamara je také užitečná při počínající paralýze plic starých lidí, zvláště, pokud se symptomy zhoršují změnami počasí.

Dulcamara má specifický vliv na stěnu močového měchýře, způsobuje katar orgánu. Moč je velmi ofenzivní a obsahuje hlen. Také má specifický vliv na pokožku - vyvolává jasně červenou vyrážku po celém těle. Na různých místech se objevují velká kola, která mohou být bílá nebo červená a která pálí nebo svědí. Dulcamara je indikována při kopřivce spojené s žaludečními potížemi s úlevou ze studeného vzduchu. Komplementem Dulcamary je Baryta carb., která má také zhoršení ze studeného počasí, zvláště u skrofulózních dětí.
Dulcamara - lilek potměchuť

zdroj: Dr. Ernest Albert Farrington (1847-1885) - USA
Clinical Materia Medica, 1897

překlad (c) 2006 homeopatie.ivories.cz
foto (c) botanika.wendys.cz


zobrazit všechny články tohoto autora