24. ledna 2007
Ernest A. Farrington Dr.

Leptandra


z knihy Clinical Materia Medica


Leptandra virginica je lék, významě působící na játra. Lokálně nacházíme tupou bolest v pravěm hypochondriu, v oblasti žlučníku a také vzadu v posteriální části jater. Jindy je městnání natolik silné, že způsobuje pálivou bolest v oblasti jater a ta se často šíří do břicha. Jako doprovodné symptomy nacházíme ospalost a skleslost která patří k jaterním problémům tohoto typu a také průjem, při kterém je stolice černá, často černá jako asfalt. Stolici doprovází pálivá bolest, s občasným jílovitým zabarvením. Jazyk je žlutě potažen a nebo častěji černě nebo temně hnědě s černým středem táhnoucím se dolů. Pokud je tento symptom přítomen, Leptandra může být indikována u žlučové a tyfové horečky.
Leptandra se podobá Merkuriu. Hlavní rozdíl mezi nimi je, že Merkurius má většinou vždy charakteristické bolestivé nucení na stolici přetrvávající po vyprázdnění. Leptandra nemá tento symptom, avšak může mít svíravou koliku po stolici.

Iris versicolor by zde měl být také zmíněn. Tento lék dráždí celý zažívací trakt a z toho vyplývá pálení, serózní průjem i výtoky připomínající rýžovou vodu; křeče a zvracení. Pro choleru přicházející ve dvě nebo tři hodiny ráno je nejdůležitější Veratrum. To také produkuje záněty slinivky. Leptandra působí více na játra; pokud stolice není černá, je vodnatá, blátivá a horší ráno po tom, když se začne pohybovat.

http://indianspringherbs.com/CulversRoot.htm

zdroj: Dr. Ernest Albert Farrington (1847-1885) - USA
Clinical Materia Medica, 1897

překlad (c) 2006 homeopatie.ivories.cz


zobrazit všechny články tohoto autora