přihlásit (s)registrovat konference
  v     v  
  Články  Aktuality  Seznamy  Knihovny 
6. června 2006
Jiří Vrbík Ing.

Láska a žárlivost - Hyoscyamus
Vyšetření 10. 1. 1996

Lukáš M., 3,5 roku. Tříměsíční nepřetržitý kašel, léčen 3x antibiotiky, bez efektu. Kašel suchý, vykašlává zbytky jídla, až se pozvrací. Kašle výhradně přes den, v noci výjimečně.

Údaje od rodičů

Spánek neklidný, převrací se. Potí se na hlavě, ve vlasech. Bojí se tmy, vyžaduje rozsvícenou lampičku při usínání. Noční můry, pláč, přítomnost rodičů uklidní. Spí na kolenou a loktech. Živý, k neutahání, nechodí přes den spát. Pije hodně, najednou, studené. Strach z bouřky, bojí se hluku. S oblibou jí samotné máslo. Citlivý na kritiku - vyvolává pláč, rychle se uklidní. Nerad si hraje sám, vyžaduje komunikaci a aby se mu někdo věnoval. Rád se po někom válí, leze po matce, mazlení však odmítá. Předvádí se před zrcadlem, běhá s mečem a šermuje. Rád se pere. Nevydrží v klidu, nerad chodí za ruku, utíká. Obtížná dentice - horečky.

Zajímalo mě, jestli má sourozence a jak se k nim chová. Dozvěděl jsem se, že má pouze bratříčka, ale ten je ještě malý. Pomáhá matce bratříčka přebalovat, připravuje jí plínky, k bratříčkovi se chová pěkně a má ho rád.

Zeptal jsem se, jak je bratříček starý. Odpověď mne zaujala: tři měsíce! (Pacient kašle též tři měsíce!)

Otázka: žárlí na něj?

Z počátku ano, válel se po zemi, běhal a snažil se na sebe upozorňovat. Nyní už ne.

Otázka: Začal Lukáš kašlat po narození bratříčka?

Ano, vlastně začal kašlat přesně ten den, co mě odvezli do porodnice. Největší záchvat měl v den mého návratu, to jsme s ním museli na pohotovost.

Otázka: Věděl Lukáš o tom, že bude mít bratříčka?

Ano.

Otázka: Myslíte si, že začátek kašle souvisí s narozením sourozence?

Rozpačité krčení rameny a spíše odmítavý postoj. Rodičům se evidentně nezamlouvá toto spojení.

R.A.: Prarodiče otcova strana - Rakovina plic, jater. Cukrovka. Ledvinové kameny. Vysoký tlak.

Prarodiče matčina strana - Ledvinové kameny

Oba rodiče jsou doposud zdrávi.

Vlastní pozorování pacienta při vyšetření

Z počátku ostýchavý, schovával se za židli. Později se uvolnil a doslova rozjančil. Přestože s rodiči mluví normálně, nahlas a srozumitelně, na mé dotazy odpovídá nesrozumitelným mumláním. Vůbec mu nerozumím. Ve chvílích, kdy si ho nikdo nevšímá, si stále něco tiše a nesrozumitelně mumlá. Nabídl jsem mu tužku a papír, ať mi něco nakreslí. Postavil se k mému stolu, a zatímco jsem si povídal s rodiči, kreslil a stále si něco polohlasně a nesrozumitelně mumlal. Napínal jsem uši, ale nic jsem nerozluštil. Až po chvíli se zřejmě můj sluch přizpůsobil této mumlavé řeči a já jsem s údivem zjistil, že to co říká, jsou samé nadávky! Nic jiného, jen nadávky a vulgární výrazy! Byl jsem šokován. U takto malého dítěte bych něco takového absolutně nepředpokládal. Jeho zvláštní chování se však ukázalo být klíčem k řešení případu a potvrzením vybraného léku.

Analýza: Zjevná etiologie a obdobný případ popsaný MUDr. Kremlem v č. 5/95 časopisu Homeopatie mne vedla k Hyoscyamu. Přesto jsem provedl repertorizaci významných symptomů, abych se vyhnul riziku sklouznutí na špatnou cestu.

Rubriky

K45 Odpovídá nepřesně

nesouvisle

nesrozumitelně

K32 Mluví pro sebe

K57 Řeč nesouvislá

jemná

K33 Mumlání

K22 Dovádění

Divokost

K22 Dotek, odpor k

K17 Bojovat chce

K89 Žárlivost

K716 Kašel, suchý se zvracením

K405 Zuby, dentice obtížná

K445 Vyžaduje máslo

K1085 Spánek, poloha, kolena na

Kromě posledních dvou rubrik je ve všech ostatních uvedena dvojice léků Bell. a Hyos. společně, nebo každý samostatně. Je zřejmé, že poslední dvě rubriky nevyjadřují současné narušení centrálního stavu a patří spíše k miasmatické zátěži.

Zbývá rozhodnout se mezi Bell a Hyos. Oba léky jsou si velice podobné. Bell však není v rubrice žárlivost uvedena. Tento fakt spolu s popisem léku v Boerickově MM je rozhodujícím. Závažím na misce vah: Hyoscyamus - Žárlivost. Neustále říká sprostá slova. Nadává. Nehlasitá mumlavá řeč.

Kašel je tedy podvědomou reakcí na situaci, kdy příchod milovaného bratříčka na svět připravil Lukáše o část pozornosti a lásky rodičů. Tedy láska se žárlivostí.

12. 1. 96 Podána 1 dávka Hyos 200C.

21. 2. 96 Kontrola. Reakce na lék takřka okamžitá. Již večer horečka, trvala ještě příští den, ustoupila. Spustila se rýma, 14 dní vysmrkával velká kvanta hlenu. Současně se prodlužovaly pauzy mezi záchvaty kašle. Po 14 dnech rýma ustala a současně vymizel i kašel.

8. 3. 96 Telefonicky oznámeno, že začal opět kašlat. Doporučeno nezasahovat a čekat. Kašel trval dva dny. Od té doby bez potíží.

Bell a Hyos jsou uvedeny jako léky oboustranně po sobě dobře následující. Někde jsem četl, že do stavu Hyos se člověk nerodí. Domnívám se, že konstituce Lukáše je tedy Bell a vnější narušení stresujícím faktorem převedlo tento stav na stav Hyos, protože stav bell v sobě žárlivost nezahrnuje. K případné další léčbě tedy bude pravděpodobně potřebná Belladona.

Podle situační MM Sankarana je stav Hyos situací muže v manželství, jenž se obává nevěry své manželky, kterou miluje. Cítí ohrožení svého vztahu, žárlí a musí na sebe upozorňovat lascivitou a výstředním chováním, aby si zachoval její přízeň. Analogií dojdeme k situaci dítěte, které je ohroženo ztrátou mateřské lásky po narození sourozence - konkurenta. Žárlí, upozorňuje na sebe výstředním chováním, válí se po podlaze, sprostě mluví a nadává a - zcela podvědomě kašle, aby na sebe upozornilo.

zdroj: časopis Klasická HOMEOPATIE č. 10

zobrazit všechny články tohoto autora
logo.gif
titulní strana

publikační server
Homeopatie.
Ivories.CZ
přeji si zasílat
na můj e-mail:

autoři
měsíc
slunce
východ:07:10
západ:17:17
(50E 15N)
kontakt

vaclav.hrabak

volny.cz