přihlásit (s)registrovat konference
  v     v  
  Články  Aktuality  Seznamy  Knihovny 
6. června 2006
Jiří Vrbík Ing.

Léčil jsem princeznu
Tento případ patří k těm, na nichž se postupně učíme vnímat mentální obrazy léků.

K vyšetření mi maminka přivedla dvou a půlletou Petru. Nejednalo se o nic vážného, obvyklý dětský problém - nevýrazný ekzém na kůži, bledé svědící pupínky. Lokalizace na vnitřních stranách paží, bocích hrudníku, podkolení, vnitřní strany nohou. Od narození má suché, červené, popraskané tváře.

Průběh vyšetření:

Na moje úvodní otázky a pokusy o navázání komunikace Petra vůbec nereaguje. V ordinaci je okamžitě jako doma, hraje si s plyšovými hračkami, přenáší je z jednoho rohu do druhého a je v neustálém pohybu. Chvilku si prohlíží časopisy, potom zase pózuje před zrcadlem, zpívá si a tancuje. Nikoho si nevšímá, nikdo ji nezajímá. Je to naprosto spontánní a přirozený projev dětské vitality, žádné předvádění se pro někoho. Chvilku si kreslí a v závěru prozkoumává celou moji ordinaci, aniž by se na cokoli vyptávala nebo si kohokoli všímala. Je naprosto přirozená, ničím nevyvedená z míry, doslova z ní čiší uvědomování si vlastního já, vlastní osobnosti. Po celou dobu vyšetření mě důsledně ignoruje, nevšímá si mne, jako bych v ordinaci vůbec nebyl. Jasně cítím, že je to výraz jejího postoje ke mně - jsem pro ni nula, vzduch, plebs - dává mi to jasně najevo tím, že mne jakoby vůbec nevnímá.
Od matky jsem se dozvěděl, že Petra je velice živá, vitální, samostatná. Klidně odejde sama z domu. Usíná ve svém pokojíčku potmě, nikdo u ní nemusí být. Prozpěvuje si až usne. Když něco chce, dupe nohama, aby si to vymohla. Miluje pohyb v jakékoli formě - vlastní i cizí, pohybující se auta, tramvaje, autobusy. Má ráda hračky, které vydávají zvuk. Ničeho se nebojí. Vyleze klidně na stůl a skočí, když si natluče, nepotřebuje žádnou útěchu. Je zvědavá, velice brzy začala chodit a mluvit, dovede už i počítat. Když se do něčeho zabere, neposlechne. Tehdy dělá, že neslyší a na otázku "ty neslyšíš?" odpoví klidně "ne". Ráda se dívá na pohádky, ale ne na kreslené, odpovídající jejímu věku. Vyžaduje pohádky hrané, pro mnohem starší děti - o princeznách, o Popelce, o Krakonošovi. Často přezírá své příbuzné - zrovna tak, jako dnes mne.

Když jsem po skončení vyšetření přemýšlel o případu, byl jsem si okamžitě vědom, že v jejím charakteristickém projevu je klíč k nalezení léku. Přemýšlel jsem, co mi její chování připomíná. Napadlo mne, že se chová jako osoba vysoce postavená, s velkou sebedůvěrou, která si může dovolit přezírat ostatní, jakoby to byli pouze poddaní, kteří nestojí za povšimnutí. Jako princezna. Proto tedy ta obliba pohádek o princeznách či Krakonošovi, vládci nad poddanými. Vzhlíží se v nich. Příběhy prostých medvídků nebo kačerů ji nemohou uspokojit.

Případ je z dávné doby, snad z prvního roku mé homeopatické praxe. Nedokázal jsem tehdy ještě rozpoznat lék přímo a pro jeho nalezení jsem použil repertorizaci. Vybrané rubriky:

Blud, princ, že je Pohrdání
Velká osobnost, je Statečný
Domýšlivý Bujarý
Šarže, myslí si že je Předčasně vyspělý
Lhostejnost, vnější okolnosti k Pobíhá okolo
Hluchota předstíraná Posunky, dupe nohama
Blud, slyšet nemůže Napilno
Odpovídá, odmítá Pracovitý
Zpěv, radostný v noci Zaměstnání zlepšuje
Lékem je Veratrum album, které je známé svým lpěním na společenském postavení. Zajímalo mne, zda by se dala zjistit příčina, pro kterou Petra žije ve světě princezny. Než jsem podal lék, položil jsem matce ještě několik otázek. Zjistil jsem, že toto bylo druhé matčino těhotenství. Při prvním, mimoděložním, o plod přišla a při druhém, rizikovém, byla celou dobu na neschopence. Řekla, že manžel i rodiče ji chovali jako v bavlnce. Jinými slovy řečeno - chovali se k ní jako k princezně.

V dalších letech své praxe jsem měl mnohokrát možnost si ověřit, že psychický stav matky v těhotenství zakládá dispozice pro očekávané dítě.

Podal jsem Veratrum 200 C. Za měsíc nebylo po ekzému ani stopy. Lék nebylo potřeba opakovat.zobrazit všechny články tohoto autora
logo.gif
titulní strana

publikační server
Homeopatie.
Ivories.CZ
přeji si zasílat
na můj e-mail:

autoři
měsíc
slunce
východ:07:26
západ:16:05
(50E 15N)
kontakt

vaclav.hrabak

volny.cz