přihlásit (s)registrovat konference
  v     v  
  Články  Aktuality  Seznamy  Knihovny 
6. června 2006
Jiří Vrbík Ing.

Bryonia


krátká studie léku


13. Bryonia - krátká studie léku

Bryonia je v homeopatické praxi užitečným lékem. Je dobře popsaná v materiích medikách a nebývá obtížné ji rozeznat, máme-li k dispozici dostatečně úplnou výpověď pacienta. Pacienti však často nedovedou přesně vyjádřit své symptomy. Potom je třeba se důsledně vyptávat a potřebné symptomy a modality z pacienta doslova vydolovat.
Mnoho homeopatických léků však má svůj zcela specifický mentální stav, stav bytí, od kterého se vše odvíjí. U Bryonie je známo, že se silně zhoršuje i sebemenším pohybem. Člověk, který v nemoci potřebuje Bryonii, rád setrvává v klidu. Když je někde mimo domov, touží jít domů, aby si doma mohl lehnout a nemusel se hýbat. V této situaci nechce být nikým rušen. Vybere si proto místo pokud možno někde stranou, které mu zaručí, že může zůstat v klidu bez vnějšího vyrušování. Je-li pacient konstituční Bryonií (tj. je-li mu dán do vínku tento stav bytí jako vrozený), můžeme si všimnout, jak se u něj tyto mentální vlastnosti projevují prakticky ve všech oblastech psychiky v průběhu celého jeho života, a to i ve stavu relativního zdraví. Za jednu z centrálních rubrik mysli, od které se u Bryonie (pacienta, který potřebuje Bryonii) vše odvíjí, lze považovat rubriku "Odpor k vyrušování". Často zjistíme, že u těchto lidí budou jejich výpovědi spontánně směřovat právě k této rubrice. Pro ilustraci případ z mé praxe.

Chlapec, 13 let, trpí velmi častými bolestmi hlavy.

Otázky a odpovědi:

Na co při bolesti hlavy myslíš?
"Na kamarády, že bych s nimi mohl jít ven, kdyby mne nebolela hlava. Štve mě, že si nemohu jít zahrát fotbal, nebo něco dělat".
Vidíme, že mu nevadí ani tak bolest hlavy jako to, co je jejím důsledkem. Bolest hlavy mu neumožňuje zabývat se tím, čím by chtěl ? vyrušuje ho tedy od činnosti, kterou by chtěl vykonávat. Svou odpovědí naznačuje, že má k tomuto vyrušování odpor. Uvidíme, že se toto téma v jeho výpovědi neustále opakuje.

Co ve škole?
"Nelíbí se mi tam. Radši bych chodil hrát volejbal, s klukama, nebo na počítač?"
Tentokrát je to škola, která ho vyrušuje a bere mu možnost věnovat se tomu, čemu by chtěl.

Co ještě nerad děláš?
"Nerad uklízím, učím se, sekám zahradu." Proč? "Je to moc práce, na tři hodiny, nemohu dělat, co bych chtěl."
Vidíme to samé téma ? povinnosti ho vyrušují a proto k nim má odpor.

Dotazy kolem nedávné chřipky: Ulevilo ti pocení?
"Ano, ale pak mi vadilo, že jsem se uprostřed noci musel jít převléknout. A taky, že jsem musel hledat suché místo na polštáři."
Chudák, opět byl vyrušován a to mu vadilo.

Otázal jsem se na sny:
"Jedu z kopce na kole, vběhla mi do cesty holka a srazili jsme se."

Co sis v tom okamžiku ve snu myslel?
"Měl jsem zlost, že si určitě zlomím ruku a zase nebudu smět nic dělat.?" "Ale když se mi sen nelíbí, dokážu to zařídit, aby skončil. Skočím třeba pod vlak, hrozně se leknu a tím se probudím."
Zase je tu zřetelný odpor k vyrušování a snaha se vyrušování zbavit.

Co děláš, když tě bolí hlava?
"Ležím. Snažím se usnout. Chci být doma, v klidu, nechci, aby mě někdo rušil."
Jeho výpovědi naznačovaly neustále totéž téma.

Nebylo třeba se už dále vyptávat a hledat další symptomy či potíže.

Když najdeme podobnou ?červenou nit?, která se táhne celým případem, je nutná správná interpretace a pak je snadné případ rychle vyřešit. V rubrice "Odpor k vyrušování" není mnoho léků. Stačí tedy vybrat další dvě či tři rubriky mysli a najít lék, který všemi rubrikami prochází. Dobré je, potvrdit si jej i výraznými fyzickými symptomy, generáliemi nebo modalitami symptomů. Já jsem použil mentální rubriky "Domov, touží po", "Klidný, chce být", a modalitu generálií "Zhoršení ráno, po probuzení" (u Bryonie je to vlastně ono známé zhoršení pohybem - po probuzení začínají první pohyby a vyvolají zhoršení stavu).

Jedna dávka Bryonie 30C chlapci pomohla na několik měsíců. V tomto případě šlo o tzv. konstituční dispozici (nebo indispozici, chcete-li), proto bylo nutné v průběhu jednoho roku dávku léku ještě dvakrát zopakovat. Případ jsem řešil před více než šesti lety. Protože se jedná o syna mého známého, mám stálý přehled a vím, že od té doby již na bolesti hlavy netrpí.zobrazit všechny články tohoto autora
logo.gif
titulní strana

publikační server
Homeopatie.
Ivories.CZ
přeji si zasílat
na můj e-mail:

autoři
měsíc
slunce
východ:06:33
západ:16:55
(50E 15N)
kontakt

vaclav.hrabak

volny.cz