přihlásit (s)registrovat konference
  v     v  
  Články  Aktuality  Seznamy  Knihovny 
14. června 2015
Libor Jakubčík Ing.

Bahar


Homeopatická první pomoc a léčení trpasličího jezevčíka při nežádoucích neurologických účincích spot-on antiparazitika Advantix.


Bahar je čtrnáctiměsíční fenka dlouhosrstého trpasličího jezevčíka, která je více než rok členem naší domácnosti.

Jednou z nutností ochrany čtyřnohého parťáka je použití antiparazitik, a to zejména od jara do pozdního podzimu. Pokud se spolu pohybujeme denně v lukách a lesoparku, je nutná ochrana proti klíšťatům. No, a protože je Bahar velmi dobře socializovaná a setkává se tak s řadou pejsků, je nutná ochrana i proti bleškám. Protože s těmi je soužití opravdu velmi nepříjemné.

Zkoušel jsem povrchové antiparazitikum (Frontline) – nanášené rozprašovačem na celý povrch těla, které se právě kvůli způsobu nanášení neosvědčilo.

Také jsem zkoušel různé antiparazitní obojky. Nepříjemnou zkušeností byl obojek s rostlinnými esencemi – slzení z očí, vodnatá rýma a kýchání všech členů domácnosti vedly k urychlenému odstranění obojku z domova.

Od loňského podzimu byl naším pravidelně používaným přípravkem Advantix (Imidaclopridum + Permethrinum) z produkce firmy Bayer, ve formě spot-on. Spokojenost byla maximální – jedna pipetka vypuštěná podle návodu na kůži mezi lopatky. Účinnost ochrany byla velmi solidní – bez záchytu klíštěte a přítomnosti blešek 4 až 5 týdnů. Za celou dobu používání se u fenky neobjevily nežádoucí příznaky.

Výrobce v návodu k použití uvádí, že velmi vzácné případy nežádoucích účinků jsou změny chování (neklid, třes, kňučení a válení), které jsou dočasné a samy vymizí.

Protože bylo nutné po pěti týdnech obnovit účinnost antiparazitické ochrany, kápl jsem obsah jedné pipetky obvyklým způsobem na kůži mezi lopatky. Fenka byla do té doby naprosto v pohodě a v perfektní zdravotní kondici. Asi za 30 minut jsme byli svědky velmi nepříjemných změn.

Začala bezcílně přecházet po bytě a byla velmi neklidná. Nenechala se pohladit – vyloženě ustupovala, stahovala se. Nechtěla společnost a stěhovala se do tmavých koutů v bytě – vrcholem bylo když vlezla pootevřenými dveřmi do zhasnuté koupelny. Každou chvíli se dožadovala venčení – opět s chůzí bez cíle. Hned byla tady a hned zase šla na druhou stranu. Chuť k jídlu byla bez změn, stejně jako močení a stolice.

Prověřil jsem diskuzní fóra [1], [2] – ze kterých bylo zřejmé, že tyto potíže se vyskytují, není specifická protilátka a stejně tak délka potíží je ryze individuální.

První pomocí bylo odstranění antiparazitika z kůže i srsti – to provedla manželka důsledným vysprchováním a umytím psím šamponem.

Symptomy pro výběr homeopatika:
GENERÁLIE: Neklid – bezcílné přecházení
MYSL: Neklid, spěch a nervozita
MYSL: Strach
FYZICKÉ: Odpor ke světlu – hledá tmavý kout
FYZICKÉ: Často pije – po troškách (a také je poznat časté močení venku)

Ze symptomů je zřejmé Arsenicum album (Ars 30C), které jsem připravil do vody. Vodu s rozpuštěným Ars 30C jsem nakapal na kousky piškotu a dal Bahar. Naštěstí jí zůstala chuť. Zpočátku jsem opakoval podání po 10 minutách. Po hodině už bylo pozorovatelné zlepšení neklidu. Proto jsem interval podávání prodloužil na 20 minut. Po další hodině (i když se zdála nekonečná) bylo poznat další zlepšení – Bahar se vrátila na svoje místečko a nezalézala se do tmavých koutů. Dál už následovalo jen jedno podání po dalších dvou hodinách. Léčba byla úspěšně ukončena.

Závěr
Prakticky jsem zjistil, že přecitlivělost na antiparazitikum je velmi záludná. To, co delší dobu funguje bez nejmenších potíží a s maximální spokojeností, může kdykoli (a při perfektním zdravotním stavu psa) vyvolat nepřiměřenou reakci. Proto je bezpodmínečně nutné zvíře po aplikaci antiparazitik sledovat.

Jako lék první pomoci se osvědčilo Arsenicum album 30C ve vodě s akutním podáním a úpravou intervalu podání podle zlepšování potíží.

Literatura
[1] <http://www.ifauna.cz/psi/forum/r/detail/727227/advantix-a-divne-chovani>, [cit. 13.6.2015]
[2] <http://www.veterinarnipece.cz/advantix-pro-psy-spot-on-3311.html>, [cit.13.6.2015]Bahar

zdroj: vlastní

zobrazit všechny články tohoto autora
logo.gif
titulní strana

publikační server
Homeopatie.
Ivories.CZ
přeji si zasílat
na můj e-mail:

autoři
měsíc
slunce
východ:07:51
západ:16:31
(50E 15N)
kontakt

vaclav.hrabak

volny.cz