přihlásit (s)registrovat konference
  v     v  
  Články  Aktuality  Seznamy  Knihovny 
7. května 2015
Lenka Mikyska

Adamas
„Klíčová slova: cenný, vzácný, perfektní, extrémně tvrdý, bezvadný, křehký, jiskřící, ledově studený – nazývaný ledovým krystalem Pekla…“ (Digby´s Lectures).
Propojení se slovem adamantin – nerozbitný, neproniknutelný, nenapadnutelný. Řecké slovo Adamas znamená neústupný, pevný, rozhodný, neoblomný, neohebný, nepoddajný a neporazitelný. (MM Robin Murphy)
Chcete-li najít dostatek podrobnějších informací o tomto léku, je třeba po nich pečlivě pátrat. Jsou vzácné stejně jako diamanty samy. Podle serveru provings.com se jeho provingem zabýval v roce 1980 Rajan Sankaran, o 14 let později pak Jeremy Sherr. Dalším proverem byl Australan Peter Tumminello, avšak rok publikování jeho práce není znám.
Diamant je jedním z karbonických léků. Jeho hlavním tématem je: strach ze ztráty vlastní nezranitelnosti. Pokud je člověk nezranitelný, není na nikom závislý. Adamas pro to, aby se nestal závislým, udělá naprosto cokoli, i věci na první pohled nesmyslné, velmi nepohodlné a nepraktické. Jeho potřeba nezávislosti se mu může jakkoli prodražit, a nikdy toho nelituje, ačkoli na druhou stranu je díky své minerální strukturovanosti schopen veliké střídmosti a šetrnosti, která může být mylně považována za lakotu. Protože se bojí ztráty vlastní nezranitelnosti, velmi úzkostlivě kontroluje své zdraví a běží k lékaři při prvních neznámých symptomech. Není však klasickým hypochondrem.
Díky svému přirozenému šarmu a tomu, jak dokáže ve společnosti zářit, může být Diamant často zaměňován s Platinou. Má s ní i spoustu dalších společných symptomů. Rozdíl mezi těmito dvěma léky však lze při podrobnějším zkoumání snadno odhalit. Platina je přesvědčená o své dokonalosti a výjimečnosti a nezná slovo „pokora“. Adamas, inklinuje k věcem mezi nebem a zemí, má talent jasnozřivosti a možná právě díky tomu pokoru cítí, dokáže se sklonit před autoritou, souzní s Universem a hledá své kořeny v přírodě. Dalším důležitým rozdílem mezi oběma léky je míra sebevědomí. Platině rozhodně nechybí, avšak Adamas ho mívá nízké, ačkoli to na první pohled není vidět. Žena Adamas se dokáže obléci do překrásných šatů, ve společnosti pak umí svou vizáž náležitě „prodat“, ale po celou dobu je vnitřně nervózní, jestli není něco špatně, jestli nemohla pro lepší výsledek udělat víc. Neustále touží být ujišťovaná, že je perfektní a že je vše v naprostém pořádku. Toto je častý projev Adamasu i v běžném životě. Nemá-li okamžitě pozitivní zpětnou reakci na svou činnost, přepadá ho strach, že selhal. Symptom silné sexuální touhy Platiny je v kontrastu se sníženou sexuální touhou Adamasu.
Nejvíce komplexních informací o tomto léku jsem našla v Materii medice Robina Murphyho (dále jen MM). Když si přečtete jeho obraz, vidíte, že se jedná o lék s mnoha zvláštními symptomy. Troufám si říci, že jsem s Adamasem nadmíru spřízněná a srostlá, a proto chápu význam některých symptomů mnohem hlouběji než ten, kdo se s lékem setkává poprvé. Mnohdy si lze jen těžko představit, co je myšleno tím, že Adamas je obtížně potěšitelný. Jedna z mých klientek mi vyprávěla:
„Víte, mě vždycky naštve, když mi přítel přinese růže.“
„Vážně? A proč?“.
„Protože růže dostane každá. Já chci něco jiného. Nemusí to být drahé, ale musí tam být nápad! Musím vidět, že o mně přemýšlel, nebo že mi správně naslouchal. Růže koupí na každé benzínce a pro mne je to něco naprosto příšerného! A nejhorší jsou ty červené, to je vrchol! Jsem divná?“
Není divná. Dobře to znám. Jiná žena by se za jakoukoli kytici rozplynula blahem, nikoli však žena Adamas. Diamant je až neuvěřitelně dokonalý ve své schopnosti trefit se do potřeb druhých lidí. A totéž, bohužel, očekává od svého okolí. Není schopen pochopit výjimečnost této své vlastnosti, a tudíž marnost takového očekávání od svých blízkých. Bohužel také není vybaven schopností zakrýt své rozčarování a často svou nespokojenost naservíruje zcela otevřeně, čímž se situace nijak nezlepší.
Diamant je podle MM líný člověk. Musím podotknout, že toto se týká pouze činností, které Adamas nedělá rád. Naproti tomu může-li dělat něco, co ho baví, jeví se jako perpetuum mobile, workholik, který neví, kdy přestat. Hyperaktivitu ostatně hlásí proveři již od začátku provingu. Adamas je obvykle obtížný šéf, neboť je velmi kritický k jiným i k sobě, posedlý maličkostmi a detaily a potřebuje mít věci na svých místech. Je netrpělivý, netolerantní a uspěchaný, a neustále na své zaměstnance tlačí a zvedá jim laťku výš a výš.
Podrážděnost, zamlklost, tichost a málomluvnost uvádí MM jako charakteristické mentální symptomy. S tím nemohu ovšem zcela souhlasit. Řekla bych, že právě tohle je kamenem úrazu při určování léku. Mnoho homeopatů má mylnou představu o povaze Adamasu právě díky očekávání těchto vlastností. A pokud vidí komunikativního pacienta s otevřenou energií, tento lék prostě předem vyloučí.
Je to trošku podobné jako škatulkování osob extrovertních a introvertních. Extrovertní člověk je ve skutečnosti ten, který přijde unavený z práce a jde si odpočinout do hospody mezi přátele. Dobíjí svou energii ve společnosti. Extrovert je většinou velmi komunikativní, někdy až příliš. Introvert přijde domů z práce, unavený, a cítí výrazný odpor ke společnosti. Potřebuje být sám. Nemusí to ovšem znamenat, že byl celý den potichu. Divili byste se, kolik introvertů pracuje v oblasti zábavního průmyslu. Kolik komiků, moderátorů a dalších veřejně se prezentujících osob je v podstatě introvertní, avšak s velmi dobře vyvinutou komunikační schopností. Jejich práce je však nadmíru vyčerpává, mnohem víc než osoby extrovertní, a potřebují potom dobíjet energii o samotě. O tom by mohly vyprávět jejich rodiny. Ale společnost je mylně považuje za extroverty.
Adamas je příkladem introverta podle tohoto modelu chápání. Výše uvedené symptomy pacient obvykle prezentuje pouze doma. Ve společnosti, když už se odhodlá tam jít, rozzáří všechny své plošky a předvede se ze všech úhlů. Dělá to proto, že chce odvést pozornost od svých nedostatků. Přece jenom nedokonale vybroušený diamant má spoustu nehezkých skvrn a vad. A každý Diamant o těch svých moc dobře ví. Je to však jiné než u léku Thuja. Ta mlží, skrývá se a uhýbá. Diamant rozpoutá divokou světelnou show, aby upnul vaši pozornost žádaným směrem a odvedl ji od svých nedostatků.
Rozhodně platí, že Adamas nemá rád, když mu někdo říká, co a jak má dělat. Díky své silně vyvinuté racionalitě a smyslu pro zodpovědnost má obvykle okamžitě praktické řešení na cokoli (s výjimkou vlastních vztahových problémů). Pokud někdo začne říkat něco, co se mu nelíbí, je tzv. „na jedno našlápnutí“. Okamžitě startuje, zvyšuje hlas, odporuje a nešetří kritikou.
Velká potřeba spánku u tohoto léku je dána příslušností ke karbonům. Massimo trefně poznamenává, že spánek je pro Adamas únikem od denních problémů. Lze tak velmi dobře pozorovat zvýšenou potřebu spánku v období, kdy má nějaké starosti nebo strach o zdraví, potažmo tedy o ztrátu své nezranitelnosti. Adamas má často velmi živé sny a dobře si je pamatuje. Sny o cestování, vodě a miminkách, o útesech a propastech, o ochraně, násilí a vraždě. Sny o přátelích, kteří ho zrazují a on se cítí rozčarován, o spiknutí, lži, podvodu a klamu. To všechno úzce souvisí s jeho smyslem pro fair play a dodržování pravidel.
Další moje klientka Adamas téměř šílí vždycky, když jí její přítel nedá vědět, že se opozdí nebo že změnil program. Ona je ve své strukturovanosti schopná být vysoce tolerantní, pokud se vše odehrává podle předem domluvených pravidel. Jakmile partner pravidla poruší, Adamas se hroutí. Sám totiž pravidla zásadně neporušuje, a tak to není schopen tolerovat u jiných. Ztráta sebedůvěry a pocit neschopnosti souvisí s jeho nízkým sebevědomím a vychází najevo právě v takových situacích. Dekompenzovaný Adamas pak často mívá výkyvy nálady, pocity smutku, polapení a bezmoci. V depresi cítí celou tíhu svého těla.
Touha po kávě, ovoci (i sušeném), sýru a uzeném lososu je typická pro klienty Adamas. Mají rádi škrobová jídla (pudingy, brambory), veškerou zeleninu, hlavně listovou a mořské plody. Averzi ke smetaně, tukům, mléku a bílému vínu, které uvádí MM, jsem nezaznamenala ani u jednoho ze svých klientů, naopak, ve většině případů jsem se setkala s polaritou těchto symptomů. Adamas ale téměř vždy zhoršuje alkohol.
Afinita k zácpám nebo průjmům, plynatost, suchá pokožka (často na dotek bolestivá vždy před nějakou nemocí), nejrůznější žilní a oběhové potíže, záněty mandlí a bolesti zad (hlavně bederní a krční páteře), to všechno jsou symptomy vyskytující se hojně u tohoto léku. Mívá často zvláštní blud bezdůvodného svědění kůže. Pacient je přesvědčen, že ho něco kouslo, škrábe se do krve, ale je evidentní, že se jedná jen o jeho pocit.
Dalším zvláštním symptomem je pocit chladu v oblasti zad, převážně v posteli. Je to až zdrcující dojem, že vám umrznou záda, ačkoli máte na sobě pyžamo a svetr, a ještě se zabalíte do deky jako mumie. Adamas je lék extrémně zimomřivý, a tak většinou spí v teplé místnosti ve velmi „antikoncepčním nočním úboru“ a v ponožkách, ve snaze zabránit vlastnímu umrznutí. Velice komické je soužití ženy Adamas s mužem Sulphur.
Citlivým orgánem Adamasu jsou oči. Bývají často zalepené při probuzení, mají tendenci slzet nebo svědit, klienti mají pocity horka nebo tíže v očích a stěžují si na světloplachost nebo pálení, jakoby měli v oku písek. Může dojít i ke krvácení z očí nebo uvnitř oka. Často mívá i bolesti hlavy, které se zhoršují fyzickou námahou.
U žen bývá velice bolestivý první den menstruace, mnohdy dochází až ke kolapsům. Jsou velmi citlivé v oblasti prsou. Prsa se extrémně nalévají v souvislosti s menstruačním cyklem a všechny tyto klientky mají tendenci nadměrně zadržovat vodu. Obvykle hlásí bolesti dělohy nebo vaječníků podobné pocitům Sépie, a tlak v lůně směrem dolů. Ačkoli to MM neuvádí, všechny moje ženské klientky Adamas kříží nohy stejně rády a často jako Sépia. Dalším potvrzujícím zvláštním symptomem Adamasu pak může být znaménko nebo vřídek nad levou bradavkou.
Hovoříme-li o tom, že Diamant září, ptáte se možná, jak se to projevuje v praxi. Jsou to lidé, kteří vnáší určitý druh energie po příchodu do místnosti, aniž by ještě cokoli řekli. U mužů jsem se setkala s neskutečným charismatem, jen těžko uchopitelným a popsatelným. Protože Diamanty dělají pouze to, co dobře ovládají, každý z nich se projevuje jinak. Někdo má výborný komunikační talent, někdo využívá své fyzické přitažlivosti. Mám další klientku Adamas, tentokrát introvertní a tichou, která maluje na kameny a vyrábí z nich šperky. Některé kameny dokonce ztvárnila jako diamanty, aniž by předem věděla, jaký je její lék. Jsou Diamanty, které krásně zpívají nebo tančí. Ale pokud Vás někdo v průběhu interview očaruje svou energií, svou vnitřní září, je rozhodně dobré o tomto léku přemýšlet. Nečekejte však výhradně introvertní projevy.

Bylo to v červenci 2013. Trávila jsem týden na letní škole Homeopatické akademie, kde přednášel Luis Klein. Seděli jsme ve velkém sále hotelu Jezerka uprostřed malebných lesů blízko přehrady Seč v Čechách. Luis prezentoval případ na videu. Mladá žena, energická nakrátko ostříhaná tmavovláska, přišla na konzultaci ohledně znepokojivých změn v krevním obrazu. Když se jí Luis zeptal, proč se tolik bojí, když výsledky nejsou až tak znepokojivé, velmi se rozrušila. Začala mu vysvětlovat, že ona nikdy nebyla vážně nemocná, nikdy nepotřebovala doktory, nikdy nebyla v nemocnici, vždycky se o sebe dokázala sama postarat a teď se bojí, že bude závislá na doktorech, na lécích, že se nedokáže postarat sama o sebe a o své dítě. „Víte, mám strach, že když nebudu zdravá, budu strašně zranitelná!“, řekla.
Sledovala jsem obraz na plátně a začala jsem pociťovat zvláštní fyzické reakce. Přestala jsem poslouchat konkrétní obsah mluveného slova, byla jsem jako v transu. Celé mé tělo pokryla husí kůže a po tváři se mi koulely slzy. Cítila jsem absolutní souznění s myšlením této ženy. Bylo to jako jasný zásah do terče. Najednou jsem věděla, že ta žena jsem já. Netušila jsem ještě, o jaký lék se jedná. Když video případ skončil, řekl nám Luis, že než nám prozradí jméno tohoto léku, poví nám ještě o některých svých pozorováních, která možná v MM nenajdeme.
Vybírám z mých poznámek symptomy, které považuji za zvlášť důležité, nebo zde ještě nebyly zmíněny:
- Dělají jenom věci, které perfektně ovládají
- Úzkost z nemoci
- Mají strach, že si z nich ostatní dělají legraci (Už od základní školy!!!)
- Hodně jedí, aby zaplnili citovou prázdnotu
- Zlepšení jídlem (Tady je trochu paradox. Cítím se totiž úplně nejlépe během dlouhodobých půstů. Kdybych se dokázala živit pránou, asi bych to dělala, přestože mám k jídlu nadmíru pozitivní vztah)
- Uspěchaní – (Moje přezdívka v rodině je „Naše Vichřice“)
- Lhostejnost nebo úzkost o děti (Těžko se to popisuje, ale sedí naprosto přesně. Prostě za ně buď dýcháte, nebo je zcela odstřihnete.)
- Posedlí kariérou (No jéje!)
- Jasně myslící, inteligentní lidé
- Blud, že jsou malí (To vysvětluje mou úchylku nosit boty s patnácticentimetrovými podpatky)
- Bolesti v krku zlepšené pitím
- Vypadávání vlasů (Uklízečka by mohla vyprávět!)
- Perfekcionismus, ale netýká se pořádku a čistoty
- Citlivý sluch (téměř jako Asarum europeum)
- Chlad končetin
V závěru slunečného odpoledne nám Luis Klein prozradil, že oním lékem je Adamas. Také řekl, že si ho lze snadno splést s léky jako Platina, Lac humanum, Graphytes, Nicolum a spoustou tvrdých léků jako Nux vomica nebo Thuja, které se navenek prezentují jako tvrdí odolní jedinci.
V ten moment mi začaly zapadat i další věci. Jediným kamenem, který snesu na svém těle ve šperku, je právě diamant. Když si kupuji jakékoli oblečení, mám tendenci říkat: „Tohle chci, to mě rozzáří!“.
Když jsem se pak vrátila na pokoj hotelu, požádala jsem svého muže o pomoc s překladem Murphyho MM. Není homeopat, byl pouze se mnou v hotelu, já jsem chodila na přednášky, on hrál golf, a večery jsme trávili společně. Začali jsme tedy pracovat na překladu symptomů a v polovině se mě manžel zeptal: “To je nějaká kniha o tobě, nebo co to je?“
A tak jsem si objednala Adamas v potenci 200C. Po jednorázovém užití jsem zaznamenala okamžitý prudký nástup energie. Letitá každodenní únava zmizela. Zhoršily se některé symptomy jako bolesti žil na rukou a v lýtkách, bolesti kloubů a zad. Proběhlo pár reverzních symptomů (bolesti v krku, kašel apod.) Ale zhoršení netrvalo dlouho. Postupně jsem se zbavovala všech obtíží, které mě trápily. Za půl roku jsem byla téměř zdravý člověk, plný energie.
Někteří mí skeptičtí kolegové, kterým jsem se svěřila se svým objevem, však viděli obraz Adamasu jinak, než jsem na ně působila já. Jako učitelka tance a člověk pravidelně vystupující v ranní show jedné z českých komerčních televizí mám velice dobře vyvinuté prezentační a komunikační dovednosti. Je mne všude plno, a když jsem ve společnosti, mám pocit, že se ode mne očekává, že se zapojím a budu viditelná. Kolegové se tedy skepticky vyjádřili v tom smyslu, že moje nadšení pro lék mohlo způsobit placebo efekt. Vadily jim hlavně ony v MM uvedené introvertní rysy léku, které však na chování Diamantů ve společnosti nejsou vždycky viditelné. Důkazem toho, že se v tomto případě mí kolegové mýlí, jsou dvě velké změny, které placebo efekt ovlivnit nemůže.
Již od mládí jsem nesnášela alkohol. Po jedné skleničce vína jsem byla rychle opilá a bavila jsem tím společnost. Další den jsem si léčila kocovinu. Takže jsem raději prostě nepila vůbec. Na jedné party jsem se příjemně bavila a číšník mi nepozorovaně doléval bílé víno. Můj muž to pozoroval z druhé části místnosti a velice ho to znepokojilo. Věděl, co dokážu. Když mě přišel varovat, byl překvapený, že se mi nemotá jazyk. Druhý den mi nebylo špatně, žádná kocovina. Ještě několikrát jsme to vyzkoušeli i s větší dávkou alkoholu a ukázalo se, že najednou spaluji alkohol jako ostatní a nemám s ním žádné větší potíže.
Další důkaz o dobré práci léku je vyšetření krve. Měla jsem vždycky vysoký cholesterol. Po užití léku se cholesterol bez jakékoli námahy v pohodě dostal do normy. Tohle rozhodně nemohlo být díky placebo efektu.
Lék jsem zopakovala po půl roce znovu, když jsem cítila znatelný úbytek energie. Opět s úspěchem. Jediné, co se nepodařilo zvládnout, jsou moje potíže s lymfatickým systémem. Je pomalý, často bezdůvodně zadržuji vodu. Ačkoli se o tom MM nijak nezmiňuje, je toto Achillova pata většiny mých ženských klientek Adamas. Zkusila jsem tedy lék v potenci 1M, ale bez výsledku. Chystám se vyzkoušet nějaký homeopatický detox, protože historie mé alopatické medikace před homeopatií je velice pestrá. Nenapadá mě jiný konstituční lék, který by se jako Adamas shodoval v téměř 95% mentálních i fyzických symptomů.
Říká se, že Diamant si pro sebe září sám, že vlastně nikoho nepotřebuje. Mohu potvrdit, že Adamas je typ člověka, který opravdu umí žít sám, aniž by ho to nějak zvlášť rušilo. Má-li partnera, potřebuje kolem sebe obrovský prostor, aby ten svazek mohl fungovat. Já mám to štěstí, že ho dostávám. Mé díky za to patří mé rodině, mým učitelům homeopatie i tomuto serveru za prostor, který mi umožnil „blýsknout se“ vším, co jsem se naučila, a co se snažím díky typické zodpovědnosti Diamantů dělat nejlépe, jak jen umím…

zdroj: Lenka Pomněnka

zobrazit všechny články tohoto autora
logo.gif
titulní strana

publikační server
Homeopatie.
Ivories.CZ
přeji si zasílat
na můj e-mail:

autoři
měsíc
slunce
východ:07:53
západ:16:28
(50E 15N)
kontakt

vaclav.hrabak

volny.cz