přihlásit (s)registrovat konference
  v     v  
  Články  Aktuality  Seznamy  Knihovny 
8. prosince 2013
Libor Jakubčík Ing.

Mortík
Byl jsem požádán o konzultaci při onemocnění papilomavirem na jazyku psa. Mortík je roční pes křížence flat coated retriever s golden retriever.
V průběhu srpna 2013 byl náhodně zjištěn útvar o velikosti zrnka hrachu na jazyku – světlejší a relativně tuhý na pohmat.

Z kontroly u veterináře si majitel odnesl informaci, že se jedná o papilomavirus objevující se při snížené imunitě. Léčba je buď podvázáním novotvaru (je to jako u některých druhů bradavic) nebo se nechá a za čas odpadne sám.

Při prohlédnutí novotvaru jsem si všiml květákovitého vzhledu. Jako první lék jsem uvažoval Thuju 30C, s dávkováním split dose (ráno a večer jedna dávka) jednou týdně – do zlepšení. Thuju jsem volil jako specifikum pro bradavice a novotvary květákovitého vzhledu, bez ohledu na etiologii. Navíc etiologie vzniku byla nevýrazná – i veterinář říkal, že příčina vzniku je obecně nejasná a tímto problémem trpí více velká plemena.

Na konci října jsem Mortíka viděl a bylo mi jasné, že Thuj 30C je špatná volba. Léčba nepokračovala podle mých představ. Novotvar s jasně květákovitým vzhledem rostl a nyní měl průměr přibližně 1,5 cm.

Rozhodl jsem se případ přehodnotit a zkusit vybrat konstituční lék pro Mortíka. Najít tedy to, co je u něj zvláštní a jedinečné a jak lze popsat osobnost tohoto úžasného psa. K tomu mi vlastně pomohlo, že jsem v době návštěvy musel řešit i jeho akutní problém – průjem. A akutní lék ukázal, že má všechny symptomy psího pacienta a vlastně je jeho konstitučním lékem.
Zkusil jsem si vypsat symptomy, kterých jsem si během prázdnin a podzimních akcí s pejsky u něj všiml:

GENERÁLIE: sklon k papilomům (i když toto bylo poprvé)
MYSL: mírný a soucitný (vyloženě se snaží potěšit a vnést pocit „neboj se mě“ - to několikrát spontánně předvedl při kontaktu s handicapovanými lidmi)
MYSL: lepší ve společnosti
MYSL: emoční průjem – obava z opuštění
MYSL: nerad cestuje autem – nerad si nastupuje do zavazadlového prostoru kombi
TRÁVENÍ: zvracení nebo průjem ze stresu
TRÁVENÍ: zvracení nebo průjem z rychle spolykaného jídla nebo vypití většího množství vody
TRÁVENÍ: kručení v břiše a nadýmání
TRÁVENÍ: neklid při průjmu

Akutním lékem, který jsem Mortíkovi doporučil byl Arg-n AKH (56+211+313 C) 4x denně jednu tabletku. Do vymizení průjmu a pak vysadit.

Přibližně za dvě hodiny po prvním podání Arg-n se intenzita průjmového vyprazdňování zmírnila a tekutá stolice se začala formovat. Současně bylo patrné zklidnění při vyprazdňování.

Arg-n AKH byl takto podáván 2 dny – průjem naprosto ustal a Mortík byl daleko klidnější.

Za další dva týdny po průjmu tedy v polovině listopadu jsem se telefonicky ptal na zdravotní stav psího pacienta. „Mortík je bez průjmu celou dobu, ale co je úžasné, že ten květák co měl na jazyku odpadl a on ho sežral. Jazyk je úplně čistý bez jediné stopy.“

Poznámka na závěr:
Když jsem se po ukončení tohoto případu probíral svými poznámkami našel jsem jednu velmi zajímavou (bohužel bez určení zdroje): U papilomaviru jako podstatném činiteli při rakovině děložního čípku, je velmi důležitá skutečnost, že touto chorobou onemocní ženy výrazně častěji při nervovém otřesu, nebo emoční nestabilitě, dlouhodobém emočním trápení...

To by v tomto případě dávalo smysl – Mortík těsně před výskytem novotvaru absolvoval náročné stěhování, s krátkodobým pobytem u příbuzných majitele a silně se mu stýskalo. (A lékem na stesk u čerstvě přestěhovaných zvířat – ať již mláďat nebo dospělých – je právě Arg-n.)


Mortík - stav srpen 2013, velikost novotvaru jako zrno hrachu


Mortík - stav říjen 2013, velikost novotvaru cca 1,5 cmzobrazit všechny články tohoto autora
logo.gif
titulní strana

publikační server
Homeopatie.
Ivories.CZ
přeji si zasílat
na můj e-mail:

autoři
měsíc
slunce
východ:06:38
západ:16:50
(50E 15N)
kontakt

vaclav.hrabak

volny.cz