přihlásit (s)registrovat konference
  v     v  
  Články  Aktuality  Seznamy  Knihovny 
20. března 2012
Libor Jakubčík Ing.

Případ z letošní zimy
Už je to 5 let, co homeopaticky pomáhám starší paní (letos 75 let) po nepříliš podařené oční operaci pravého oka.

Zatím se úspěšně dařilo udržet v přijatelných mezích začínající šedý zákal v neoperovaném oku i vysokou citlivost na sebemenší podráždění prachem. Jednou z lékařsky sledovaných hodnot je nitrooční tlak. Daří se nám dlouhodobě tuto hodnotu udržet v rozsahu 13-16 torr.

Letošní zima, ale byla velmi náročná. Paní musela jít po uklouzaném chodníku a měla velký strach z pádu. Proto se dívala hlavně pod nohy a vyhýbala se všem zmrazkům, které by mohly pád přivodit. Dívala se a vyhýbala se jim tak důsledně, že si nevšimla dopravní značky na okraji chodníku. Skloněnou hlavou na tuto značku narazila. Náraz byl horní částí čela nad pravým okem a byl tak silný, že si sedla (kecla) na zem.

Ochotní lidé jí hned pomohli na nohy. Naštěstí si nezlomila žádnou kost a ani si nerozbila o značku hlavu.

O to nepříjemnější zjištění bylo za několik dní, při periodické kontrole očního tlaku – 21 torr! A také sdělení, že za měsíc je nutné tuto kontrolu opakovat, případně dále řešit.

Tyto skutečnosti mi zatelefonovala a já jsem se snažil jí na dálku pomoci – aby se podařilo homeopaticky upravit oční tlak na u ní obvyklou hodnotu.
Z toho co mi řekla vyplynula základní témata: TRAUMA , LEKNUTÍ a ŠOK z pádu. A pochopitelně přetrvávající strach z možných následků úrazu.

U starých lidí při léčení na dálku bývá obtížné rozhodnout, který z léků akutního traumatu bude nejvhodnější – protože výsledek není možné objektivně zhodnotit. A kontrola u lékaře za 4 týdny je poměrně dlouhá doba na výměnu léku.

Rozhodl jsem se proto pro individualizovanou polyfarmacii ze dvou specifik.
Polyfarmacie je předepsání více jednosložkových léků zároveň nebo jako kombinovaný lék. Používá se tehdy, když jednotlivý lék nepokrývá všechny symptomy pacienta, které musí být současně vyřešené. To je dobře patrné právě při složitějším akutním stavu.

Individualizovaná polyfarmacie pak znamená připravit lék pacientovi "na míru" a specifika jsou léky, kterými léčíme nemoc nebo akutní stav.

Dvě nejdůležitější specifika pokrývající TRAUMA, LEKNUTÍ a ŠOK jsou Aconitum a Arnica. V minulosti jsem pro náhodnou potřebu paní předal kombinovaný lék ve formě lihového roztoku - Aconitum 200 C a Arnica 200C. Lihový roztok (38%) umožňuje delší uchovávání.

U specifik v polyfarmaku jsou spíš obvyklé nízké potence. Užití potence 200C má výhodu, že přípravek stačí podávat s většími časovými intervaly.
Domluvili jsme se, na jedné dávce (10 kapek) jednou týdně.

Již po první dávce se telefonicky ozvala, s tím, že se velice uklidnila, dobře se vyspala a natlučeniny hlavy, zadku a nohou jí přestaly bolet. Přestala také mít obavy z výsledku vyšetření nitroočního tlaku.

Za čtyři týdny (tedy po čtvrté dávce) proběhla kontrola – naměřená hodnota byla 16 torr!

Léčba byla úspěšně ukončena.
zobrazit všechny články tohoto autora
logo.gif
titulní strana

publikační server
Homeopatie.
Ivories.CZ
přeji si zasílat
na můj e-mail:

autoři
měsíc
slunce
východ:07:26
západ:16:05
(50E 15N)
kontakt

vaclav.hrabak

volny.cz