přihlásit (s)registrovat konference
  v     v  
  Články  Aktuality  Seznamy  Knihovny 
15. února 2012
Hana Bartošová

Instantní pacient, chvála Bachových esencí a případ
Od roku 1997, kdy homeopatii provozuji, se u mě vystřídaly stovky lidí. Děti, dospělí i staří lidé. Mnoha klientům jsem pomohla. Ne vždy ale pomoci můžeme. A velmi dlouho mi trvalo, než jsem tento fakt jakž takž akceptovala. Čas od času jsem si dělávala statistiky úspěšnosti. Dosud je to víceméně tak, že jedna třetina lidí udává velmi výrazné zlepšení až vymizení problémů již měsíc po podání léku. Druhá třetina hovoří o zlepšení během čtvrt až půl roku léčby, po změně léku či jeho potence. V poslední třetině jsou lidé, kteří nezaznamenali žádné změny, nebo nepřišli na kontrolu a o kterých nevím, jak se jim vede.
Klienti ale v naprosté většině poctivě na kontroly chodí. Ti se závažnějšími problémy se léčí delší dobu, v průměru rok až dva. Nejdelší léčba byla 7 let s různě dlouhými přestávkami. Nejstarší klientce bylo 87 let, nejmladšímu 2 týdny. A mám případy, kdy se u mě postupně léčí celé rodiny.

V poslední době ale i já zaznamenávám u klientů vzrůstající tendence k co nejrychlejší léčbě po telefonu či e-mailu bez nutné osobní angažovanosti - a bez placení. Říkám tomu s poněkud trpkým úsměvem „instantní pacienti“. Postupují dle šablony: mám ten a ten problém, napište mi e-mailem lék! A podpis? Často jen křestní jméno. Poděkování za radu? Hádejte! Nebo kdosi neznámý zavolá a když prý mám tu poradnu, tak ať mu ihned poradím lék, či ať poradím, jak dávkovat lék, který mu napsal jiný homeopat. Nebo – a to je ten lepší případ - mohou prý přijít pouze večer (třeba až po sedmé hodině) a mohou tam být pouze hodinu....Byli i tací, kteří se divili, když měli zaplatit.

Takovou tendenci zaznamenávají i jiní homeopaté, se kterými jsem o této problematice hovořila. Naštěstí ale stále většina lidí ví, že takový přístup má k opravdovému úspěchu velmi, ale opravdu velmi daleko.

Značně pozitivně se stavím k občasnému používání Bachových esencí nejčastěji na začátku léčby. Pokud není jasný lék zpočátku, Bachovy esence mohou pomoci. V průběhu léčby občas postačí k vyjasnění případu. Během praxe jsem se naučila občas postupovat k cíli nejrůznějšími metodami, poněvadž klasická homeopatie, na které jsem „vyrůstala“ (a kterou i nadále ctím) někdy prostě jaksi nefunguje.

Velmi často dostanu informace o novém klientovi již z prvního telefonického rozhovoru. Nálada, hlas, intonace, co říká … a co neříká. Homeopat musí mít všechna tykadla vytažená...

Sportovní případ
V telefonu se žena zeptala pouze na to, kdy a kam má přijít. Tak to mi ke sbírání poznatků moc nepomohlo. Těsně před schůzkou ale volala, zda by mi nevadilo, kdyby se o 5 minut opozdila.
Řekla jsem, že nevadilo, položila telefon a přemýšlela. Může to být tak, že přijde mnohem později a potom není přespříliš zodpovědná. Nebo k tomu má vážný důvod a vysvětlí mi ho. Nebo neřekne nic, vždyť se přece zeptala, zda mi to vyhovuje...
Přišla přesně o 5 minut později, vysoká, šlachovitá, příjemného vzhledu i vystupování. Věk okolo 40 let. Ihned se omluvila a řekla, že nesnáší změny, když se s někým na něčem domluví, ale volali jí z práce, že se má někde stavit pro nějaké materiály, naštěstí to měla po cestě.

Potřebuje pomoci se suchým a velmi svědivým ekzémem na holeních, více vpravo. Různě se to objevuje, mizí, kdy a proč opravdu neví. Od kdy ho má si nepamatuje.
V anamnéze je senná rýma, artróza v koleni, bolesti zad. V pravé půlce hlavy občas různě se objevující tupé bolesti. Před časem trochu psychické problémy (stres v práci, náhlá smrt kamaráda), úzkosti a bušení srdce, častá probouzení. Teď spává dobře. Nerada slunce, jde do stínu, pokud to jde. Raději zimní dovolenou. Nejraději má bílé maso a rohlík s máslem a medem. Pije málo, normální teplotu, ráda džus. Bývá jí špatně při injekcích. Moc se nepotí, menses v pořádku. Nebývá často nemocná.
Je spíš vlk samotář, ale dokáže se i bavit. Nesnáší plané klábosení, zejména na schůzích v práci, to si vždycky říká: zkrať to! Po ránu bývá protivná. Nyní žije sama, byla vdaná, děti mít nechce.
Je všestranně sportovní, vyjmenovala pět individuálních sportů, kterými se intenzivně zabývá.

Na ženu byla velmi stručná, nic víc o sobě prý asi říct nemůže. Usmívala se, často opakovala, že víc už neví. Má strach z hadů, nepříjemné jsou výšky. Sny si moc nepamatuje. Rozvedla se proto, že manžel si našel milenku, ale nerozuměli si více méně od začátku, proto děti s ním mít nechtěla. Pokud by našla dobrého muže, možná by o tom ještě uvažovala, ale vůči dětem je potřeba mít velkou zodpovědnost a na to musí být dva. Nesnesla by, kdyby měly mít pouze jednoho rodiče. Ona sama měla s rodiči dobrý vztah, otec zemřel poměrně mladý na infarkt, matka má zvýšený tlak.

Seděly jsme spolu ještě chvilku, něco ohledně fyzických symptomů jsme doplnily, ale moc toho nebylo. Domluvily jsme se, že za pár dní si přijde pro lék. Pokud to totiž není nutné, z mnoha dobrých důvodů vždy dávám lék až později.

Tady jsem se ale zasekla. Moc k repertorizování toho nebylo, vycházely polychresty, nevěděla jsem si s případem rady. Studovala jsem chytré knihy, trápila jsem se tím čtyři dny. Pravděpodobně to bude pravostranný lék se zodpovědným chováním, konzervativní, teplokrevný... něco mi ale chybělo!

Nechtěla jsem střílet naslepo, potřebovala jsem se v klidu dozvědět víc. Neměla jsem lék a ona už zase stála za dveřmi. Posadila se a začala sama. Řekla, že přemýšlela o tom ekzému. Vzpomněla si, že se objevil krátce po smrti otce, který zemřel na infarkt. Byl prý hodně obézní, neměl dobrou životosprávu. Byl to pro ni tehdy strašný šok, říkala si, že ona možná také zemře na infarkt, byla dřív hodně po něm. A tak se rozhodla, že se sebou musí něco udělat a začala sportovat. Když si zvýším fyzickou kondici, neumřu na infarkt. Po absolvování prvního maratonu si řekla: mám na to, na infarkt neumřu!

A já teď konečně měla také to, co jsem potřebovala! S radostí jsem doporučila lék Gelsemium, o kterém jsem mimo jiné uvažovala. Sportováním a správnou životosprávou potřebovala kompenzovat strach ze smrti. Teď už souhlasila většina symptomů.

Na kontrole po měsíci mi oznámila, že týden byl ekzém horší než obvykle. Pak to asi deset dní stagnovalo. Byla plačtivější a vše se jí dotýkalo. Byla také unavená a začala více odpočívat. Pak se jednou probudila a měla plno energie, byla veselá a optimistická. Během dalšího týdne ekzém úplně vymizel. Nyní se cítí výborně.

Měly jsme obě velkou radost a já ji upozornila, že se ekzém ještě někdy může vrátit, pak by bylo dobré, kdyby se ihned ozvala. Roky jsem o ní nevěděla a nedávno mi volala kvůli výronu v kotníku. Na ekzém prý už dávno zapomněla. Už tolik nesportuje, s novým partnerem se vrhli spíš na kulturu.
zobrazit všechny články tohoto autora
logo.gif
titulní strana

publikační server
Homeopatie.
Ivories.CZ
přeji si zasílat
na můj e-mail:

autoři
měsíc
slunce
východ:06:35
západ:16:54
(50E 15N)
kontakt

vaclav.hrabak

volny.cz