přihlásit (s)registrovat konference
  v     v  
  Články  Aktuality  Seznamy  Knihovny 
30. listopadu 2011
Jiří Vrbík Ing.

Kalium muriaticum


kazuistika léku


Žena 45 let.
Dostavila se již čtvrt hodiny před domluveným termínem. Vše, co mi chce říct, má předem připravené a systematicky sepsané na dvoulistu papíru formátu A5.
Uvedla, že má celou řadu zdravotních potíží. Od střední školy ji denně trápí žaludeční problémy. Nadýmání, bublání v žaludku a ve střevech, pocit plnosti a tíhy, nechutenství, zácpy. Potíže se zhoršují po tučném mase, mastných, kořeněných a smažených jídlech. Před dvěma lety jí lékař zjistil hypofunkci štítné žlázy poté, co jej navštívila s tím, že je jí stále zima a má suchou kůži na rukách. Problémem s hypofunkcí štítné žlázy trpí i její matka a sestra – dvojče. Bere denně Letrox 50. Opakují se jí záněty kostrče – udělají se boule, které se zanítí a bolí, zhoršené sezením. Objevují se a samovolně mizí. Řekla mi, že s tím byla jen jednou, že po doktorech nechodí (jak se však dále ukázalo, chodí k doktorům ihned se vším, co se právě vyskytne).
Trápí ji jarní pylová alergie, přes pylovou sezonu bere léky.
Od dětství má skoliózu a časté otitidy, které vedly ke zhoršování sluchu, se kterým chodí na pravidelné kontroly. Od počátku má velmi silnou menstruaci, která trvá dlouho a má při ní bolesti břicha s vystřelováním do nohou a průjmy. Je dyslektička a ve škole měla vždy problémy s matematikou. Po vyučení studovala dálkově střední školu a v té době začaly problémy se žaludkem. Přičítá je napětí v rodině. Měla velmi přísného a autoritativního otce, který doma prosazoval vojenský režim. Nesmělo se odmlouvat, všechny povinnosti se musely okamžitě a přesně plnit, za nesplnění byly přísné tresty. Smířila se s tím, že to tak je a myslela jen na to, že to musí vydržet. Chování otce hraničilo až s psychickým týráním, musely se sestrou vyhovět všem jeho libůstkám a naschválům. Dnes s ním má chladný vztah, již několik let jej nenavštívila, přestože je vážně nemocen. Zklamaná je i z matky, že se jich nezastala, protože se otce bála. Vyčítá rodičům, že je nepoučovali o sexu, péči o tělo atd. „Já to u svých dětí dělám, nechci opakovat chyby svých rodičů.“
Je vdaná, má dvě děti a v manželství došlo v nedávné době ke krizi. Domnívá se, že jí byl manžel nevěrný, přestože pro to nemá přímé důkazy. Nemůže mu to odpustit, říká, že mu už nevěří, přestože ví, že on ji miluje. Od druhého porodu mezi nimi panuje sexuální nesoulad, ona nemá takovou potřebu jako manžel. „Pro mne jsou důležité děti, domácnost, mám ráda klid, sednout si, popovídat si, číst si. Manžel má hodně kamarádů, pořád si něco vymýšlí, je spíš s nimi než s rodinou. Jeho aktivita mi vadí, mám méně energie než on. Všechna tíha domácnosti je na mně, jsem z toho unavená. Já po cvičení běžím domů postarat se o rodinu. Mám ráda jistotu, klid, pohodlí, aby bylo doma vše tak jak má být.“

Zeptal jsem se jí, proč si přinesla své předem sepsané poznámky:
„Nechtěla jsem na nic zapomenout, trápí mne, když neudělám něco, co jsem měla. Jsem zvyklá chodit všude včas, v práci pomáhám ostatním a jsem ráda, když i mně ostatní pomáhají. Vždycky všechno chystám v předstihu, třeba už večer předtím. Vstávám první, hned mohu dělat vše, všem nachystám snídani a co na ten den potřebují. Ustelu, uklidím nádobí – nesnáším binec. Nesnesla bych přijít z práce, aby byl doma nepořádek. Všechno mám naplánované, nechci žádná překvapení. Předem si sháním informace – jako když jsem se chystala k vám – jak to u vás probíhá, co mohu očekávat. Ráda nad vším vládnu svojí rukou. Nepředvídatelné věci mne vykolejí. Pak zmatkuji, potím se, jsem vzteklá a protivná. Mám potřebu kontrolovat si své území.“
Zeptal jsem se na strachy:
„Bojím se neznámých věcí, které nemám vyzkoušené. Třeba řídit auto, nejsem na to dost připravená, stále jsem ještě začátečník. Mám strach o děti, aby se jim něco nestalo, snažím se co mohu, abych je ochránila. Bála jsem se prvního porodu, nevěděla jsem, co mě čeká. Při druhém jsem už byla klidnější. Bojím se nemocí. Bojím se krize v manželství, jak to s námi bude.“

Nemá ráda ostrá a pálivá jídla, nemusí sladké. Nesnáší víno, protože je kyselé na žaludek. Nemohla by se opít, protože chce stále mít nad sebou kontrolu. Je rozpačitá z toho že nehubne, přestože se o to snaží, radí se s odbornicí na výživu a s trenérem ve fitnessu. „Dbám na zdravou výživu, vím, že nesmím moc jíst. Jím jenom po troškách.“
Nechala si preventivně vytrhnout všechny osmičky najednou, aby s nimi v budoucnu nebyly problémy.
Ze stresu se jí dělají opary, v ústech občas afty.
Měla bouličku v pravém prsu, zmizela po ozařování lampou, teď chodí pravidelně na preventivní kontroly.

Ústřední témata její výpovědi jsou: KONTROLA, mít vše pod kontrolou. PRAVIDLA, ŘÁD, JISTOTA, POŘÁDEK, plnit si své POVINNOSTI, ÚSILÍ, RODINA, VYDRŽET.
Potřeba mít věci pod kontrolou se zajímavě projevuje i v jejích vztazích ke zdravotním potížím. Říká, že moc nechodí po doktorech, ale vždy se nechá ihned vyšetřit když se něco objeví a pak chodí na pravidelné kontroly. Musí mít jistotu, že je vše v pořádku, potřebuje mít své zdraví pod kontrolou.
Úvahy vedou okamžitě ke Kaliím. Ve výpovědi se objevují i další, neméně zřetelná témata. Je to téma VZTAHŮ, ZKLAMÁNÍ ve vztazích (s otcem, matkou, manželem), téma PODRAZU či ZRADY, téma ROZBITÍ VZTAHŮ; (s otcem, matkou) a narušeného vztahu s manželem jako odezva na zradu a zklamání. Tato témata ukazují na halogeny, které potvrzují i problémy se štítnou žlázou.

Nahlédnutím do repertoria zjistíme, že v rubrikách dyspepsie po tučných jídlech, odpor k tukům, pokažený žaludek po tučných jídlech a zhoršení kořeněnými jídly se vyskytuje Kali-m. Je i v rubrikách sexuální touha snížená a menstruace vydatná a menstruace prodloužená. Pacientkou zmíněný zvláštní symptom – blud, že nesmí jíst - potvrzuje volbu Kali-m.

Pacientka dostala Kalium muriaticum 200C. Již po týdnu jsem od ní obdržel e-mail. Trávicí potíže se markantně zlepšily hned od druhého dne od podání léku. Má více energie, cítí se méně unavená, celkově se cítí lépe. Reverzně se velmi krátce objevily afty v ústech a zánět kostrče, byla překvapená tím, jak rychle vše pominulo. Na kontrole uvádí menší intenzitu pocení a slabší zimomřivost, normální menstruaci při které lépe regulovala svoji podrážděnost, pocit uvolněnějších nohou. Také snáší bez větších problémů jídla, na která dříve nemohla ani pomyslet. Na můj dotaz, zda se za poslední měsíc v jejím životě událo něco neobvyklého uvedla, že po několika letech poprvé navštívila své rodiče a zajímala se o zdravotní stav svého otce.
Vzhledem k tomu, že se jedná o konstituční stav a s přihlédnutím ke skutečnosti, že nadále bere alopatický lék na sníženou funkci štítné žlázy se domnívám, že opakování léku Kali-m po určitou dobu a v určitých intervalech bude nezbytností. Vhodná by byla spolupráce s jejím praktickým lékařem ve smyslu postupného snižování alopatického léku, pokud testy ukáží, že se funkce štítné žlázy normalizuje.
zobrazit všechny články tohoto autora
logo.gif
titulní strana

publikační server
Homeopatie.
Ivories.CZ
přeji si zasílat
na můj e-mail:

autoři
měsíc
slunce
východ:06:33
západ:16:55
(50E 15N)
kontakt

vaclav.hrabak

volny.cz