přihlásit (s)registrovat konference
  v     v  
  Články  Aktuality  Seznamy  Knihovny 
16. října 2011
Petr Zachariáš

Případ ADHD


Záznam z praktického klinického výcviku s Petrem Zachariášem


Případ agresivního chování u dítěte

Záznam z praktického klinického výcviku s Petrem Zachariášem.

Máme před sebou náš první případ. Je to případ, který jsme odebírali na klinickém výcviku před rokem a je rok sledován každý měsíc. Přečtu Vám případ a společně ho rozebereme.

1. vyšetření: 4.12.2010

Chlapec 9 let s diagnózou ADHD, které bylo diagnostikováno v 7 letech a agresivnímu chování, které začalo už ve 3 letech, nikdy dříve se neléčil homeopaticky, ale je v péči dětského psychologa. Hlavním problémem jsou velké výbuchy agrese, které jsou tak silné, že je dítě nedokáže kontrolovat. Jako miminko byl velmi hodný, ale velmi se to změnilo, když začal chodit do školky. Je bez sebe během vzteku (3) a je opravdu nebezpečný, protože míra agrese je absolutně nepřiměřená tomu, co ji vyvolalo. Někdy je agrese vyvolaná a někdy je téměř bez důvodu. Během těchto stavů je chlapec velmi násilný (3), rudý v obličeji a potom, když to přejde se rozbrečí a velmi toho lituje (2). Maminka říká, že mluví velmi sprostě ze spaní. Přibližně 1x za týden křičí ze spaní (2) a někdy mumlá ze spaní (1). Má velmi neklidný spánek (3) a celkově se velmi špatně soustředí, např. když má malovat, vydrží to několik minut a pak musí dělat něco jiného. Velmi se bojí fyzického násilí (4) a pokaždé, když někdo udělá rychlejší pohyb, přikrčí se, jako kdyby očekával ránu (3). Jí všechno, žízeň normální. Není vůbec nachlazený, netrpí na žádné opakované akutní nemoci.

PZ: To je všechno, co víme. Než začnete navrhovat léky, zkuste se nejdříve zamyslet nad tím, co je nejdůležitější v tomto případu a jaká je patologie.

Odpovědi z publika:

- nejdůležitější je agrese, kvůli tomu přišli,
- rudý obličej během vzteku mě zaujal nejvíce
- křičí ze spaní, má podvědomé strachy

PZ: Ano, máte pravdu, to, co říkáte jsou symptomy případu, ale u každého případu je nejprve nutné porozumět, co se s pacientem děje. U ADHD je agrese celkem běžný symptom, my musíme najít něco, co na této agresi není běžné. Máte nějaké návrhy?

Odpovědi z publika: Je rudý vzteky; je to velmi silná agrese a je během ní nebezpečný..

PZ: To není ono, je tam něco velmi specifického, co nám charakterizuje povahu jeho potíží.
Odpověď z publika: mě zaujalo to, že potom toho lituje, je to zvláštní.

PZ: Dokázal bys mi říci proč toho lituje? Je to patrné z kontextu toho případu.
Odpověď z publika: ne, to nevím.

PZ: Toto je dítě, které je velmi agresivní, ale velmi pravděpodobně tyto stavy nemůže nijak kontrolovat respektive, když k nim dojde není zcela při smyslech. Maminka nám říká, že je během těchto stavů zcela bez sebe a jakmile tento stav skončí, a on si uvědomí co se stalo, začne toho litovat. To znamená, že je to citlivé dítě, které nechce být násilné, ale něco v něm spouští tyto stavy během nichž on neví, co dělá. Když se dostane k plnému vědomí, uvědomí si to a začne plakat a dostaví se lítost. Je to dítě které se velmi bojí, a to hlavně násilí. To je paradox tohoto případu a je to hlavní indikace k léku, protože právě tato kombinace je velice zvláštní. Základní pravidlo homeopatie zní: najdi to, co je na případu zvláštní a charakteristické a podej lék, který odpovídá těmto zvláštnostem. Hledáme lék s touto kombinací symptomů a zároveň lék, který má tyto potíže ve stejné INTENZITĚ jako pacient. Intenzita symptomů je jedna z nejdůležitějších věcí. Nemůžeme dát lék, který odpovídá všem obecným symptomům, ale který ignoruje intenzitu vůdčích symptomů případu. Dítě se budí ze spaní křikem, ale ráno si nic nepamatuje, je během záchvatů rudý v obličeji a agresivita přichází někdy téměř spontánně. Také je to neklidné dítě, má neklidný spánek a nemůže se soustředit právě díky tomuto neklidu.

Napadají Vás nějaké léky?

Odpovědi ze třídy: Stram, Lyss, Bell, Hyos, Tarent, Veratrum.

PZ: Proč Lyssinum?

Odpověď studenta, který byl pro Lyssinum: Je velmi agresivní a nadává ze spaní. Lyssinum je lékem, který hodně nadává.

PZ: Ano, to je pravda, ale v tom je ten problém. Lyssinum je velmi agresivní, ale především slovně. Když se u něj vyvine fyzická agrese, musí k tomu být vždy vyprovokován a je to agrese, při které si je vědom toho, co dělá. Lyssinum také není rudé v obličeji během vzteku a očekával bych nějaké potvrzjící symptomy, jako pomočování, když slyší téci vodu, atd. Hlavní důvod ale je, že u našeho pacienta není prominentní slovní agrese, ale fyzická agrese, což neodpovídá Lyssinu.

PZ: Proč Belladonna?

Odpověď studenta, který navrhoval Belladonnu: Pacient je velmi rudý v obličeji, což je pro Belladonnu typické, stejně jako ten vztek a násilí.

PZ: Násilí pro Belladonnu je typické jen v kombinaci s dalším symptomem a to je horečka. Agresivita je u Belladonny výhradně spojena s horečkou. Během deliria při horečce bude násilná, za normálních okolností však nikoliv. Hyoscyamus je neklidný a mumlá ze spánku, ale jeho agresivita je vždy vyprovokovaná a nikdy nemá charakter který je velmi silně přítomen u tohoto případu, jako je stav, že o sobě neví během agrese. Další věc je, že v případu nejsou žádné další symptomy Hyoscyamu, jako masturbace či časté dotýkání se intimních partií, averze k rajčatům, atd.. Co se týká Tarentule jsou tam hned 2 kontraindikace. První je, že u Tarentule bude vždy prominentní neklid a hyperaktivita nikoliv agrese a druhá věc je, že pokud je Tarentula agresivní, je agresivní hlavně vůči sobě nikoliv vůči druhým. Tarentula je fyzicky nejhyperaktivnější lék z celé materie mediky. Veratrum album je také hyperaktivní, ale mentálně, nikoliv fyzicky. Stejně jako v předchozím případě, u Veratra není prominentní agrese, ale mentální hyperaktivita.

Stramonium je správný lék, protože odpovídá všemu, co je v případě zvláštní a důležité. Esencí Stramonia jsou náhlé výbuchy agrese z podvědomí, což způsobuje stav, kdy agrese vzniká často spontánně, bez provokace, během ní je člověk zcela bez sebe a když se probere, může se objevit lítost či pláč. U stramonia je nejprominentnější tato agrese (i když jsou případy Stramonium zcela bez agrese, ale u takových budou v popředí velmi silné strachy.) Stramonium má násilí a strach z násilí, což je přesně to, co se děje u tohoto dítěte. Chlapcovi bylo doporučeno Stramonium 1M v jednorázově rozdělené dávce. Ještě než vám přečtu první kontrolu je nutné říci si něco o závažnosti stavu a prognóze. Chlapec není často akutně nemocný a nemá žádné fyzické potíže. Všechny potíže jsou na emoční a mentální rovině. Obě tyto skutečnosti ukazují na to, že patologie je poměrně hluboko. Na druhou stranu ale vidíme velmi čistý obraz léku Stramonium, což nám naopak dává informaci o tom, že vitální síla je schopna produkovat čistý symptomatický obraz a díky tomu může říci, že prognóza je i přes hloubku patologie poměrně dobrá.

1. Kontrola: 12.2.2011

11.12. dostal lék a 8.1 měl velký záchvat zuřivosti. Týden po Stramoniu se to trochu zlepšilo a potom se to hodně zhoršilo, nebylo s ním k vydržení, ve škole byl nezvladatelný, ubližoval každému, což trvalo 2 týdny a potom se to trochu zlepšilo, spal klidněji, přestal křičet ze spaní, jen mumlal a pak spal. Nyní spí mnohem klidněji, od té doby, co vzal lék zamumlal jen 2x, dříve křičel ze spaní cca 3x za měsíc. Velké záchvaty zuřivosti měl dříve cca 3x za měsíc, nyní za celé 2 měsíce měl jen jeden. Záchvat zuřivosti, který přišel 8.1. byl větší než kdykoliv dříve a odté doby se to neopakovalo. Vydrží častěji v klidu, je klidnější, více si maluje, přestal mluvit sprostě ze spaní, obecná agrese je prý stejná, ale méně častá, ale nemá velké záchvaty zuřivosti. Dříve vydržel malovat 3-4 minuty, nyní kreslí 30 minut. Když udělá maminka prudší pohyb, pořád se přikrčuje, toto se nezměnilo. Žádná akutní nemoc se zatím neobjevila.

PZ: Je to dobrá reakce?

Odpověď třídy: Ano, je tam zhoršení a poté zlepšení.

PZ: Ano, co budeme dělat dál?

Odpověď celé třídy: čekat.

PZ: Přesně tak, to jsme také udělali a další kontrola proběhla za další 2 měsíce.


2. Kontrola: 9.4.2011

Spí klidně, soustředění se ale poslední měsíc trochu zhoršilo, má problémy se soustředěním, ale prospěch ve škole se mu trochu zlepšil, nemá výbuchy vzteku, ale pořád napadá spolužáky, přinesl 2 poznámky, je sprostý, začíná to být častější než na minulé kontrole, nekřičí ze spánku, ale mumlá. Když se ptáme, zda tam byl nějaký stres, který by vysvětlil zhoršení, maminka říká, že se nic nestalo a že zhoršení začalo samo od sebe.

PZ: Co se děje a co budeme dělat?

Odpověď ze třídy: Podle mě je to relaps, lék způsobil zlepšení, ale nemělo dlouhého trvání a chlapec se začíná opět zhoršovat co se týká chování.

PZ: Ano, přesně tak. Důležitá je tam ale informace, že tam nebyl žádný stres a že k relapsu došlo spontánně. Symptomy stále ukazují na stejný lék, jelikož napadá spolužáky sám od sebe a v tomto případě to znamená, že lék je v pořádku, ale potence je příliš nízká a nestačí k tomu, aby odstranila vrstvu symptomů, které patří ke Stramoniu. Pokud by byl relaps zapříčiněn nějakým stresem, a obraz symptomů by pořád ukazoval na Stramonium, museli bychom opakovat Stramonium ve stejné potenci, jelikož stres by v takovém případě byl stimul, který narušil léčbu a my bychom neměli jistotu, zda původní potence udělala všechno co mohla. Nyní, pokud došlo ke spontánímu relapsu tu jistotu máme a jelikož obraz symptomů je stejný, musíme podat Stramonium ve vyšší potenci. Doporučili jsme Stramonium 10M v jednorázové rozdělené dávce a další kontrola proběhla za 2 měsíce.

3. Kontrola: 11.6.2011

Po léku došlo k velkému zhoršení, které trvalo 3 týdny, agresivita byla extrémní, proti spolužákům i proti sestře, během těchto 3 týdnů to bylo kritické, potom se to náhle zlepšilo, a agresivní chování odté doby není. Druhý den po léku měl teplotu 39 jeden den a pak to zmizelo. Ve stejné době zmizelo mumlání v noci. Žádné spontánní napadání spolužáků se neobjevilo.
Co uděláte?

Třída: Čekáme (smích)

PZ: Velmi dobře, tak jdeme na další kontrolu v září:

4. Kontrola: 4.9.2011

od poslední návštěvy neměl žádné záchvaty vzteku, ve škole ho velmi chválí a říkají, že se velmi změnil k lepšímu, spánek je velmi klidný, spí dobře, nekřičí ze spaní, nemumlá ze spaní, pořád se ale přikrčuje, když udělá někdo prudší pohyb.

PZ: Je několik věcí, které jsou v tomto případě důležité a které byste si měli zapamatovat, protože každý případ vás může něco naučit. Jak jste viděli, i přesto, že se jednalo o hlubokou patologii byla reakce velice dobrá a léčba poměrně rychlá. Pokud jsou takto čisté symptomy, dává to vždy celému případu lepší prognózu. To že pacient nepotřeboval žádné jiné léky je dalším důvodem myslet si, že jeho úroveň zdraví je od začátku velmi vysoká, což dokazuje fakt, že se u něj po druhé dávce objevila vysoká teplota, která trvala jen jeden den a hned bez komplikací odezněla.


zdroj: Prague College of Classical Homeopathy
Petr Zachariáš
http://www.pcch.cz


zobrazit všechny články tohoto autora
logo.gif
titulní strana

publikační server
Homeopatie.
Ivories.CZ
přeji si zasílat
na můj e-mail:

autoři
měsíc
slunce
východ:07:51
západ:15:53
(50E 15N)
kontakt

vaclav.hrabak

volny.cz