přihlásit (s)registrovat konference
  v     v  
  Články  Aktuality  Seznamy  Knihovny 
13. února 2011
Petr Zachariáš

Kolapsové léky - diferenciální diagnostika


Camphora, Carbo vegetabilis, Veratrum album, Phosphorus, Arsenicum, Opium, Secale,


Kolaps typu Camphora je velmi charakteristický, protože odpovídá stavu, kdy nedochází k prokrvení periferních částí těla a díky tomu se krev hromadí uvnitř. Pacient Camphora cítí uvnitř pálivé horko, ale periferie těla jsou ledově studené. Díky tomu vzniká charakteristický symptom: povrch těla je ledově studený, ale přesto nesnese přikrývky. Tento symptom sdílí s lékem Carbo vegetabilis a Secale.

Carbo vegetabilis je také na povrchu studené, ale zdaleka ne do té míry, jako Camphora, u které je dech skutečně jako by vycházel z lednice. Oba tyto léky mají bledý obličej a oba mohou mít cyanózu, ale Carbo vegetabilis má krůpěje studeného potu na čele a "hlad po vzduchu" který u Camphory nenajdeme. Secale má také studený pot, stejně jako Veratrum album, ale ani u jednoho z těchto léků není lokalizován jen na čele.

Dalším rozdílem je výraz v obličeji. Camphora má velmi úzkostný výraz a během kolapsu může docházet k záchvatům průjmu a zvracení zatímco Carbo vegetabilis vypadá jako bez emocí a bez života, což je v materiích medikách popisováno výrazem "mrtvý vzhled". Carbo vegetabilis chce ovívat obličej, stejně jako Secale, ale každý z jiného důvodu.

Stav Carbo vegetabilis odpovídá nedostatečnému okysličení organismu a slabosti. To dohromady dává potřebu vzduchu, ale zároveň slabost se nadechnout vlastními silami. Z toho důvodu chce, aby mu někdo foukal vzduch přímo do úst. Secale také chce foukat do obličeje vzduch, ale ne kvůli pocitu nedostatku kyslíku a slabosti plic, ale kvůli obrovskému horku, kterému se tím snaží ulevit. Camphora vyvolává křeče při kterých je tělo chladné. Během kolapsu dochází k tonické křeči čelistních svalů a retrakci horního rtu.

Kolaps typu Camphora může přijít následkem šoku, úleku, ale také ztráta tekutin nebo vážný průjem může vytvořit obraz tohoto léku. Dalším důležitým lékem, který je důležitý při následcích šoku je Opium. Stav Opium je charakteristický stuporem, kdy pacient má rudý, někdy oteklý obličej (Ammonium carbonicum) a stejně jako Camphora a Secale touží být odkrytý. Camphora má ale úzkostný výraz, Carbo vegetabilis vypadá jako mrtvola s bledým obličejem a pacient Opium má rudý obličej, jazyk je tmavý někdy téměř černý v důsledku překrvení (Camphora má namodralý v důsledku nedokrvení).

Opium má otupělý výraz z povislou dolní čelistí a často s velmi šťastným výrazem, jako by pacient byl blažený. Pokud uvidíme pacienta ve stavu stuporu s blaženým výrazem, je Opium lékem první volby. Arsenicum album je velký lék na kolapsy všeho druhu.

Akutní kolapsové stavy Arsenicum často vznikají v důsledku otravy jídlem nebo v důsledku střevní infekce, kdy dochází ke stavu velké slabosti a zimnice, která je doprovázena chutí na malá množství vody. Pacient Arsenicum má neukojitelnou potřebu se napít, ale jakmile polkne první lok, nemůže pít dál, protože voda způsobuje nevolnost. Veratrum album má také slabost spojenou s průjmem a zvracením jako Arsenicum a je velmi neklidné, ale na rozdíl od Arsnica má velkou žízeň na ledově chladné nápoje.

Veratrum má stejně jako Arsenicum smrtelně bledý obličej, podobně jako Carbo vegetabilis. Arsenicum ani Veratrum ale nemají potřebu čerstvého vzduchu. Dalším velmi důležitým lékem je Phosphorus, který je často zaměňován právě s Veratrem albem pro jeho podobnost při akutním kolapsu jako je velká žízeň na ledově chladné nápoje. Zvracení Veratrum je ale mnohem prudší, stejně jako průjem, který je v materiích popisován jako "raketový průjem a raketové zvracení" Veratrum je také mnohem neklidnější a není úzkostné do takové míry jako Phosphorus.

Autor:
Petr Zachariáš
Prague College of Classical Homeopathy
http://www.pcch.cz
pzacharias@pcch.cz

zdroj: Petr Zachariáš
Prague College of Classical Homeopathy
http://www.pcch.cz
pzacharias@pcch.cz


zobrazit všechny články tohoto autora
logo.gif
titulní strana

publikační server
Homeopatie.
Ivories.CZ
přeji si zasílat
na můj e-mail:

autoři
měsíc
slunce
východ:06:40
západ:16:48
(50E 15N)
kontakt

vaclav.hrabak

volny.cz