přihlásit (s)registrovat konference
  v     v  
  Články  Aktuality  Seznamy  Knihovny 
5. února 2008
Jiří Vrbík Ing.

Squid(oliheň)
Squid (oliheň)

Žena 39 let.
Navštívila mne kvůli chronické rýmě, kýchání, kašli, ucpanému nosu, slzení a natékání víček. Problémy začaly asi přede dvěma lety na jaře. Zhoršují je parfémy, prach, zvířata. Ke zlepšení dochází mimo rodinu a venku.
Je vdaná, má jedno dítě, které se jí podařilo donosit až ve třetím těhotenství, v předchozích dvou vždy spontánně potratila ve třetím měsíci.
V dospívání byla aktivní, hrála házenou, měla hodně kamarádek a kamarádů. V jejích sedmnácti letech se rodiče rozvedli, ona zůstala s matkou, se kterou se přestěhovaly do jiného města. Dost těžce změnu nesla, stýskalo se jí po házené, kamarádkách, bývalém bydlišti a starém životě. Často proto jezdila navštěvovat otce do původního bydliště. U otce se vždy cítila opečovávaná, chráněná. Vše pro ni zařídil, nikdy si na nic nestěžoval, připadal jí silný. Jednou přijela za otcem a nezastihla ho doma, nikde ho nemohla najít. Bylo jí to líto, cítila se zklamaná a nešťastná, neměla kam jít (v tomto okamžiku výpovědi se objevily emoce, pláč).
Později se vdala a jak řekla „..v nové rodině jsem se přizpůsobila“. V minulých třech letech intenzívně řešila za pomoci psycholožky svůj problém ve vztazích. Týdně dojížděla do Prahy a byla přesvědčená, že díky ní jej zvládla. Šlo o citové vzplanutí k bratru manžela. Připomínal jí otce jak ho vnímala v dětství – silný člověk s chlupatou hrudí a rukama, který ji dokázal ochránit. Rozumově problém zvládala, nechtěla rozbít rodinu, rozvést se, měnit život. Za pomoci psycholožky si uvědomila, že si manželova bratra idealizuje, že ve skutečnosti není povahově tím, čím ho chtěla mít a svůj vztah s ním ukončila. Manžel se pak náhodně ex post prostřednictvím SMS na jejím telefonu o všem dozvěděl a velmi ho to vyvedlo z míry. Chtěl se rozvést. Dodnes jí nedůvěřuje, není schopen s ní navázat citový vztah, jejich manželství jsou samé výčitky. Ona se nemůže srovnat s tím, že ve vztahu k ní ochladl. Je jí líto, že si zkazila vztah, bolí ji, že to není tak jak by to mělo být. Přemýšlí o tom co udělala špatně, co měla udělat. Tolik se sama snažila svůj problém vyřešit, dát vše do pořádku, nepoškodit rodinu. Je jí velmi líto, že manžel nechápe, jak moc úsilí věnovala tomu, aby vše napravila. Od této události se zejména po každé hádce či výčitkách vždy velmi zhorší pacientčiny zdravotní problémy.
Z dalších potíží uvedla: ekzém na hřbetech rukou – svědivé červené pupínky, ze kterých vytéká čirá tekutina, měkká boule na hlavě po druhém potratu, kterou jí lékaři vyřízli, hojné padání vlasů v těhotenství, epistaxe při smrkání, tří až čtyřdenní zácpy, opožděnou silnější menstruaci s bolestmi v břiše před nástupem menses, pocení při námaze a v noci, studené ruce a nohy s fialovými prsty, bolesti hlavy 3 až 4x měsíčně.
Repertorizací symptomů vyšla s převahou Sepie. Byl to jeden z dvojice léků, který jsem předem zvažoval (spolu s Natrem muriatkem). Souvislost a komplementarita těchto dvou léků je známá.
Podal jsem Sepii 200C. Cítila se po ní lépe, kýchání, slzení a natékání bylo slabší a méně časté. Zlepšily se i zácpy, celý měsíc ji nebolela hlava. Řekla, že se už z určitých věcí nehroutí, že si je tolik nepřipouští. Dříve jí vadilo, že nedokázala druhé přesvědčit o své pravdě, teď je jí to jedno. Uvědomuje si, že už pro vztah s manželem nic víc nemůže vykonat a že je na manželovi, aby se se vším, co se stalo, nějak vyrovnal.
Léčbu provázely velmi nepříznivé okolnosti. Jednak byla neustále stresována reakcemi manžela, jednak v té době velmi vážně onemocněl jejich desetiletý syn Crohnovou chorobou. Potíže opět zesílily, opakování Sepie přinášelo jen dočasnou úlevu. Zkoušel jsem Natrum muriaticum nejen jako komplement, ale i pro jeho zjevný vztah k etiologii a symptomům. Oba tyto léky pomáhaly jen částečně a neúplně, Sepie o něco lépe. Časem se její hlavní potíže se slzením a kýcháním transformovaly na problémy s dýcháním, provázené dusivým, suchým, dráždivým, kašlem - jako vždy byly zhoršeny výčitkami manžela. Cítila se unavená, nevyspalá, měla pocit, že musí se situací doma neustále bojovat, aby to všechno ustála. Připadala si přetížená, bezmocná, měla vztek a pocit neúcty k ní: „...rodině je jedno, jak mi je, že nemůžu dýchat, že musím bojovat za klid a pohodu. Ve vzteku kopu do dveří, házím věcmi, pak mi dojde vůle, sesypu se, zalezu někam do kouta nebo za skříň, sednu si na podlahu a brečím. Necítím lítost, stojím si za svým vztekem, jen už nemám sílu a cítím potřebu odpočívat“.
V této fázi jsem byl dost bezradný, neměl jsem představu o žádném lepším léku. Bylo mi jasné, že nejzávažnějším faktorem, zhoršujícím její zdravotní potíže, je manželská disharmonie. Zvažoval jsem Ignatii, nicméně k jejímu podání jsem se nedostal. Jednak mě o léčbu požádal její manžel, který též trpěl neharmonickým vztahem - i u něj byl příčinou zdravotních problémů, čehož si byl vědom. Uvědomoval si rovněž, že jeho reakcemi a postoji trpí i jeho žena a že ji zdravotně poškozuje. V tu dobu jsem k léčbě přijal také jejich syna, což bylo pro rodinu vůbec to nejdůležitější.
Při společných konzultacích matky se synem mne napadlo hledat lék v rodině léků příbuzných k Sepii a Natru muriatiku – tedy mezi mořskými léky. Rozhodl jsem se pro Squid - oliheň, o níž jsem neměl žádné jiné informace než ty, že je podobná Sepii. Podal jsem tedy Squid 30C.
Pacientka mne v té době navštěvovala z důvodů léčby syna, ne kvůli svým potížím. Asi po dvou měsících mě požádala o novou dávku léku. Prohlásila, že si je naprosto jistá, že Squid je ten správný lék. Celé dva měsíce neměla žádné potíže, cítila se výborně fyzicky i psychicky. Nyní se však už cítí dosti unavená, protože ji stresuje nemoc syna a především nátlak lékařů, kteří odmítají připustit jakoukoli jinou alternativu léčby než čistě medicínskou. Má pocit, že by jí nová dávka léku prospěla. S přesvědčením, že opakovanou dávkou po dvou měsících v potenci 30C nic nezkazím jsem jí lék podal. Lék vyvolal okamžitý nárůst energie a zlepšení nálady již od druhého dne. Při příští návštěvě mi zopakovala, že je bytostně přesvědčená o tom, že tento lék je přesně to pravé, co potřebuje. Ani na dalších konzultacích mne zatím nepožádala o opakování dávky, stále se ještě cítí dobře.

zobrazit všechny články tohoto autora
logo.gif
titulní strana

publikační server
Homeopatie.
Ivories.CZ
přeji si zasílat
na můj e-mail:

autoři
měsíc
slunce
východ:07:51
západ:15:53
(50E 15N)
kontakt

vaclav.hrabak

volny.cz