přihlásit (s)registrovat konference
  v     v  
  Články  Aktuality  Seznamy  Knihovny 
2. srpna 2007
Michal Jiřička MVDr.

Anacardium orientale


poruchy chování po porodu u klisny a hříběte


Příspěvek přednesený na 2. konferenci „Využití doplňkové a nekonvenční péče o zdraví v chovech hospodářských a domácích zvířat“ konané v Českých Budějovicích 3.9.2001.

SOUHRN
Použití homeopatického léku na poruchu chování po porodu u klisny a hříběte
Klíčová slova: Anacardium orientale, koně, porucha chování, rozdělení

ABSTRACT
Using of homoeopathic remedy for disorder of foal’s and mare’s behavior after delivery
Key words: Anacardium orientale, horses, disorder of behavior, separation


ÚVOD
Tuto problematiku jsem řešil již několikrát u psů a koček, u koní byl toto můj první případ, současně jsem poprvé použil v případu porušeného vztahu matka-mládě anacardium. Dosud jsem vystačil se spektrem léků ze skupiny mléka (Lac-), ze skupiny magnezií (Mag-), několikrát jsem použil pulsatilu, stramonium, sepii.


LITERÁRNÍ PŘEHLED (aneb malý výlet po materiích medikách)

Zdroj léku Anacardium orientale - Ledvinovník východní (Semecarpus anacardium ), čeleď ledvinovníkovité (anacardiaceae), rostoucí v jižní Asii. Synonyma - Marking nut, Malacca bean. Jeho blízký příbuzný je Anacardium occidentale (Ledvinovník západní, oříšek kešú, Cashew nut).

Nerozhodný jedinec, který má dojem rozdvojení vlastní osobnosti. Halucinace, má dojem, že je ovládán dvěma osobami nebo vůlemi. Nepřítomný duchem. Podezřívavý. Na jedné straně je dobrý, andělský, poslušný ze strachu z trestu. Druhá strana je tvrdá, násilná, ďábelská, znechucená sama sebou. Tyto dvě stránky jsou v neustálé vzájemné opozici: má být ďábel nebo anděl? Např. žena sobeckého tyrana, který jí nedovoluje, aby se sama rozhodla. Začne být nerozhodná, nemá sebedůvěru, je zmatená - neustále má dvě vůle. Začne být otupělá a nepřítomná duchem. Tak má Anacardium pocit, že mu na jednom rameni sedí anděl a na druhém ďábel. Náhlá ztráta paměti, vše se mu zdá jako ve snu. Mysl se jeví slabá, pacient si připadá jako ve snu. Niterná úzkost, vnitřní vůle je ve sváru díky zevnímu narušení. Rozpor mezi vůlí a rozumem. Pocit, že nic není skutečné, vše se zdá být jako ve snu. Sklíčený, deprimovaný, má strach z pronásledování, pátrá po lupičích, očekává nepřítele, bojí se všeho a všech. Plný vnitřní úzkosti. Je oddělen od celého světa a má strach udělat to, co se po něm chce.

Odpovídající rubriky v repertoriích: Vůle, nesoulad, dvě vůle, jako by měl / Blud, oddělený od světa, že je / Blud, dvojitý, že je / Morální cítění, nedostatek / Zabít, chce / Antagonismus sám se sebou.


MATERIÁL A METODIKA (popis vlastního případu)

Dvanáctiletá klisna starokladrubského vraníka Braga , které se 23.4.2001 narodilo hříbě, hřebeček Kuba. Kuba je její páté hříbě, u současných majitelů druhé. Braga vždy měla problémy s přijetím novorozeného hříběte, u předchozích majitelů jí bylo nutno až na tři dny vyvázat, přikládat hříbě pod dozorem člověka, slovně jí vyhrožovat, hrozit klackem. Měla zvýšenou citlivost mléčné žlázy, současně byla velice mléčná. Problém s přijetím hříběte se rok od roku zmenšoval, předposlední hříbě, již u nových majitelů, přijala dokonce první den, poté co bylo provedeno odcitlivění mléčné žlázy masáží a mnutím. Pokaždé, když už hříbě přijala, tak z ní byla vynikající máma, až moc chránící svého potomka, schopná napadnout narušitele jejich klidu - ať to byl pes, kozle nebo cizí člověk.

Majitelé mě kontaktovali 25.4.2001, s tím, že hříbě má žízeň, chce pít, ale nejde ke klisně, nesnaží se k ní dostat, nejde k ní ani nastrčit. Začali ho od prvního dne života krmit z flašky oddojeným mlékem Bragy, která se nechala v klidu podojit. Současně i Kuba se nechal od lidí nakrmit, ale k sobě je nemohli dostat. Klisna podupávala, odbíjela až vyhazovala, když se majitelé snažili hříbě dostat do blízkosti mléčné žlázy. Měli pocit, že se hříbě mámy bojí, nemá o ni zájem, dokonce se snažilo pít z napaječky. Navíc zjistili, že má na kloubech sedřenou kůži. Předpis: klisna Sepie 30, hříbě Arnika 30, pokaždé když budou dávat hříběti pít nebo ho přikládat k matce, tak podat homeopatika. Po dohodě s odborníky na chov koní měl Kuba přes den 12 hodinovou hladovku a byl přikládán ke klisně, aby ho donutili k větší aktivitě, aby se snažil napít.

26.4.2001 došlo k mírnému zlepšení v chování klisny, hříbě bylo zhruba ve stejném stavu, zoufalé, hladové, dívalo se pod klisnu, ona občas podupávala. Při přibližování hříběte už nevyhazovala, stála, ale byla neklidná. Rozhodl jsem se získat více informací: Braga je hodná, dobrácká klisna, když už hříbě přijme, tak je na něj velice fixovaná, ochranářská, ostražitá. Je citlivá až přecitlivělá, vnímá dobře co se po ní chce, je poslušná, reaguje dobře na jezdce. Nechce se jí pryč od domova, od stáje, na cestě pryč je nervosní, na cestě zpět je schopná probourat zeď, jak se hrne do stáje. Temperamentní, nechala by se uštvat, je schopná běžet až do padnutí, někdy je potřeba jí držet pevně, jak moc chce běžet, dokáže se v tu chvíli dostat do obrovského stresu, zpotí se. Při práci na lonži je velice nervosní, majitelé mají pocit, že jí to stresuje. Jakoby nejraděj utekla a běžela pryč. Celkově je citlivější a háklivější na pravou stranu. (ptal jsem se v tuto chvíli cíleně, protože jsem zvažoval Lachesis). Kuba je vitální, přizpůsobivý (začal pít z napaječky, pokouší se žrát oves) Měl jsem u něj pocit zmatení, že nemá svůj směr, neví co se děje. Poprosil jsem o pomoc svojí ženu, která je psycholog a velice citlivý člověk, aby se pokusila vcítit do situace hříběte. Měla ze všeho pocit osamělosti, použila termín emocionální frustrace. Pokusil jsem se zachytit jejich stavy odděleně pomoci rubrik v repertoriu. Braga: Mind, home, desire to go (Mysl, domov, touha jít domů) / Mind, aversion, children, to her own (Mysl, averze, děti, ke svým vlastním). Léky, které prošly repertorizací a zaujaly mě: Lachesis a Veratrum, současně jsem zvažoval Lycopodium a Ignatii. U Kuby jsem kombinoval rubriky: Mind, confusion of mind, identity, as to his (Mysl, zmatení mysli, ohledně vlastní identity) / Mind, forsaken feeling (Mysl, pocit opuštění, ztracení) / Mind, forsaken feeling, beloved by his parents,wife, friends, feels of not being (Mysl, pocit opuštění, cítí že neni milován rodiči, ženou, přáteli). Z repertorizace mě zaujalo nejvíce Stramonium (stejně jako Veratrum patří podle Sankarana k akutnímu miazmatu), dále jsem zvažoval Pulsatilu a Magnesium carbonicum (vztah rodiče a potomka, téma opuštění a sirotka).

Předpis: Braga Veratrum album 30, hlavně proto, že mi připadalo její chování bláznivé, nejdřív nechce hříbě, pak ho chrání a fixuje se na něj, byla jakoby trochu mimo. Kuba: Stramonium 30, kvůli možnému pocitu osamělosti, odstrčení mámou, malé hříbě v cizím, neznámém světě plném nebezpečí, nevnímal jsem u něj přímo strach. Podávání opět současně oběma při pokusu o napití od klisny nebo při krmení hříběte flaškou. Současně jsme se rozhodli zrušit 12 hodinovou hladovku a začít dávat hříběti mléko flaškou, ne tak často jak by pilo od mámy, ale aby aspoň něco přijímalo, majitelům se zdálo slabší.

Večer jsme se oba se ženou jeli podívat jak se situace vyvíjí. Klisna se opět o něco zklidnila, když jsme se snažili dostat k ní hříbě, tak ostře šlehala ocasem, stála jako ztuhlá a neotevřela se na kojení, vlastně si hříběte nevšímala. Kuba až bál přiblížit se k mámě, neodvažoval se strčit hlavu pod břicho klisny. Pokud jsme mu jí tam nasměrovali, tak klisna nijak nezareagovala, ani vstřícně, ani proti. Na druhé straně hříbě šťouchalo do lidí, hledalo flašku s mlékem, reagovalo na nás, máma jako by tam nebyla. Braga se nechala podojit, pořád měla dostatek mléka, reagovala vstřícněji na člověka, který jí odstříkával mléko, než na hříbě, které se blížilo k mléčné žláze. Ukázal jsem majitelům jak jemně přivádět hříbě ke klisně, jak se pokoušet doteky a masáží propojit tyto dva jedince, aby si uvědomili oba, že k sobě patří. V tu chvíli mi došlo, že matka i hříbě potřebují jeden lék, že je potřeba vytvořit most mezi nimi, že se k sobě chovají chladně, jakoby je něco dělilo. Vnímal jsem, že jim musím říct lékem - jste jedno. Ale nevěděl jsem jak případ uchopit, kam se podívat. Uvažoval jsem o Thuje (Kuba byl první den očkován, druhý den mu otekly nohy), o Lac Humanu (vztah mezi matkou a dítětem), o Lac equinu (abych oslovil to nejhlubší bytí koně, použil jsem takto několikrát s dobrým výsledkem Lac caninum u psů). Nakonec jsem zavolal kolegyni homeopatce, popsal jí situaci. Bez rozmýšlení řekla Anacardium - klisna udělá svou povinnost, ale je studená, hříbě je a není, neví co, je jakoby v pekle. Nejdřív jsem nevěděl, chviličku jsem to musel nechat v sobě znít. Pak mi to došlo - jestliže chci někoho spojit, tak to znamená, že je rozdělený. Rozdělení je tématem Anacardia, pro potvrzení jsem se podíval do repertoria na rubriku Mind, delusions, divided into two parts (Mysl, bludy, rozdělen na dva díly). Ještě pozdě večer 26.4. dostali oba při pokusu o přiblížení Anacardium 30, po hodině šel Kuba sám pít a Braga ho nechala. Od té chvíle s námi byli opravdu matka a syn. Za dvanáct hodin majitelka zopakovala Anacardium 30, protože měla pocit napětí mezi zvířaty. Víc už nebylo potřeba.


VÝSLEDKY A DISKUSE
Podle mě je jedno jestli se jedná o jedince, o matku a potomka, o stádo zvířat - důležité je kdo nebo co je pro nás ta bytost, kterou léčíme, nebo ta totalita, jejíž stav se snažíme řešit. Zde se jednalo o bytost klisna-hříbě, o jejich společný problém. Matka a potomek jsou vlastně jednota, po dobu březosti či těhotenství viditelná, po narození neviditelná našim očím, ale pořád jsou velice úzce propojeni. U lidí se hovoří o období do tří let věku dítěte. Nevím jak je to u zvířat časově ohraničené, ale rozhodně porodem toto spojení nemá končit. V případě Bragy a Kuby ve chvíli přetržení pupečního provazce najednou na sebe koukaly dvě cizí bytosti , jakoby mezi nimi bylo studené sklo znemožňující komunikaci a proudění citu. Nebo jako by vedle sebe stály dva kusy nábytku. Dokonalé oddělení. Nevnímal jsem polaritu zla a dobra, nevnímal jsem anděla a ďábla, vnímal jsem jen a pouze rozdělení. Rozdělení, které jsem chtěl spojit od začátku, ale nepojmenoval jsem ho. Proto jsem nemohl uspět. Vždy je nutné situaci jasně popsat, uchopit, uvědomit si jí, nevymýšlet si, co kdo může cítit, jak se cítí. Protože spekulacemi dáváme prostor svým pocitům, sobě, jak bychom se cítili mi v této situaci, vlastně promítáme do problému sami sebe. Tak ale nemůžeme odvést svou práci a své poslání, tj. vracet nemocným zdraví, neboli léčit.


ZÁVĚR
Pomocí vhodně zvoleného homeopatického léku, lze ovlivnit poruchy chování u zvířat.


POUŽITÁ LITERATURA
Allen, H.C.: Klíčové symptomy homeopatické materie mediky, Praha, Alternativa, 1996
Boericke, W.: Homeopatická materia medica, Praha, Alternativa, 1995
Hahnemann, S.: Organon racionální léčby, Alternativa, 1993
Kent, J.T.: Homeopatická materia medica, Praha, Alternativa, 1993
Murphy, R.: Lotus Materia Medica, Colorado - U.S.A., Lotus Star Academy, 1995
Rýc, M.: Materia medica homeopathica, Praha, Vodnář, 1996
Sankaran, R.: Duše homeopatických léků, Praha, Alternativa, 2000
Schroyens, F.: Synthesis - Repertorium Homeopathicum Syntheticum, Edition 5.2, London, Homeopathic Book Publishers, 1993


"...blízký příbuzný je Anacardium occidentale (Ledvinovník západní, oříšek kešú)..." Anacardium occidentale v Koehlerově herbáři z r. 1887zobrazit všechny články tohoto autora
logo.gif
titulní strana

publikační server
Homeopatie.
Ivories.CZ
přeji si zasílat
na můj e-mail:

autoři
měsíc
slunce
východ:06:33
západ:16:55
(50E 15N)
kontakt

vaclav.hrabak

volny.cz