přihlásit (s)registrovat konference
  v     v  
  Články  Aktuality  Seznamy  Knihovny 
24. května 2007
Michal Jiřička MVDr.

Trillium pendulum ve veterinární homeopatii
Homeopatický lék Trillium pendulum – (zkratka Synthesis tril-p) – zdroj léku Trillium erectum, čeleď Liliaceae – liliovité, rostlina rostoucí v severní Americe, nazývaná severoamerickými indiány „kořen zrození“.

Spolu s léky Aesculus hippocastanum, Bellis perenis, Calcarea phosphorica, Lac suilinum , Murex a Sabina je specifickým lékem na problémy v pánevní oblasti, včetně problematiky uvolnění pánevních vazů po porodu.

Homeopatická materia medica – Wiliam Boericke, M.D., Alternativa 1995:“ Ochablost pánve…….s pocitem, jako by se boky a záda rozpadaly na kousky.
Holandský homeopat Harry van der Zee nám ukázal na své přednášce v Praze mentální stav tohoto léku:“kontroluje své emoce, intelektuální, dobře vychovaní, dobře zorganizovaní, kontrolující se, touha rozvíjet svou mysl, odpor k dětství, touha být dospělý, zodpovědní, ambiciózní – patronem je Pallas Athena – symbolem je sova.“ Navíc přidal doplněk do repertoria – Mind, Emotions, predominated by intellect – Mysl, emoce, ovládány intelektem.

V praxi mi tento obraz nádherně ukázala fenečka jezevčíka Pajda, nalezená majiteli o vánocích 1995 přibližně ve věku pěti měsíců.

Na jaře 1996 měla štěňata a od porodu začaly pohybové potíže. Veterinární lékař diagnostikoval odvápnění kostí způsobené zátěží organismu a zvýšeným výdejem minerálních látek v průběhu březosti a kojení štěňat. Byly aplikovány vápníkové přípravky nitrožilně i ve stravě. Stav se částečně upravil, ale i nadále nebyla schopná vyskočit na křeslo, jít po schodech, přetrvalo obtížné vstávání po delším odpočinku. Z toho důvodu mne majitelé v červnu 1998 poprvé telefonicky kontaktovali.Doporučil jsem lék Calcarea phosphorica 30 C. Po jednorázovém podání nastalo mírné zlepšení.
Po odebrání případu na konci července 1998 dostala Pajda 17.8.1998 Trillium pendulum 30 C.

Kontrola 3.11.1998 : Po roce ignorování přijala do smečky přítelkyni jejich syna, začala být poprvé za život veselá, hravá, dobře vstává, vyskočila i na křeslo. Terapie – čekat.

Kontrola 3.5.1999 : Začala hůř chodit, problémy při vstávání. Terapie – Trillium pendulum 200 C. Po podání léku přestala na 24 hodin chodit, potom se zvedla a začala se bez problémů pohybovat, další dny si opět sama vyskočila na křeslo.

Kontrola 14.6.2001 : Majitelé potvrdili, že po celou dobu léčby je veselá, hravá, ale že posledních 14 dní začala mít vratkou a topornou chůzi a problémy při vstávání. Terapie – Trillium pendulum 200 C.
Během několika dní se stav opět stabilizoval a od té doby mě již Pajda nepotřebovala.

Dovolte mi opět ocitovat Harryho (české vydání Homoeopathic Links svazek 3/1997 a 1/2000):“Nejenže je pánev držena pohromadě pevným obvazem, ale také emoce jsou drženy pohromadě pevnou myslí“.

Jestliže se opět vrátíme k Pajdě, můžeme tento stav odečíst ve slovech majitelky při vstupním pohovoru:“Vyhledává samotu…..od dětí se nechá tahat, nehraje si s nimi, spíš uteče pryč…..nikdy si za námi nepřijde hrát, pohladit se…..žije si svůj život…je jiná než všichni jezevčíci, které jsme kdy měli……nežije v přítomném světě…..je až moc hodná…..nikdy nic nezničila, ani jako štěně….“

A na druhé straně při kontrolách zaznělo:“Začala být veselá, hravá…..sama za námi přijde a vyžaduje hraní, mazlení……víc běhá, začala víc štěkat…..před štěňaty si také občas hrála a byla veselá, ale ne tolik, jako teď……“

Rubriky repertoria, které částečně zachycují tento stav jsou mimo Harryho doplňku tyto dvě:

-Mind, talk, indisposed to (= desire to be silent, taciturn)- Mysl, řeč, neschopen;touha být potichu, mlčenlivý, skoupý na slovo

-Mind, sadness (= despondency, depressed, depression, gloom, melancholy)- Mysl, smutek; malomyslnost, trpící depresí, deprese, stísněnost, melancholie

Vše výše uvedené mě vede k přesvědčení, že v tomto případě byl specificky podaný lék indikován konstitučně a také tak působil, včetně dramatické reakce na podání potence 200.


trillium erectum

zdroj: MVDr. Michal Jiřička
Heydukova 25, ČB 370 01
386 462 573, 775 577 057
E-mail: michal.jiricka@quick.cz

foto: Ramin Nakisa
http://en.wikipedia.org/wiki/Trilliaceae
GNU Free Documentation License, Version 1.2
http://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Text_of_the_GNU_Free_Documentation_License


zobrazit všechny články tohoto autora
logo.gif
titulní strana

publikační server
Homeopatie.
Ivories.CZ
přeji si zasílat
na můj e-mail:

autoři
měsíc
slunce
východ:07:12
západ:17:15
(50E 15N)
kontakt

vaclav.hrabak

volny.cz