přihlásit (s)registrovat konference
  v     v  
  Články  Aktuality  Seznamy  Knihovny 
14. května 2007
Ernest A. Farrington Dr.

Vinca minor


z knihy Clinical Materia Medica


Vinca minor (Barvínek - brčál - menší) je odrůda barvínku. Obsahuje hořké a svíravé látky, což ho činí „tonikem“, podle řeči staré školy, a také zastavuje krvácení. Tato vlastnost zůstává i v potencích. Například může být použit při hojné menstruaci nebo pasivní menorrhagii, pokud krev vytéká nepřerušeným proudem, doprovázené samozřejmě velkou ochablostí. Nalezl jsem, že Dr. Richard Hughes, ve svém Manual of Pharmacodynamics mluví o třech případech post-klimakterickém krvácení, které se všechny zlepšily po Vinca minor. V jednom případě s trvalým vyléčením, u druhých dvou se krvácení vrátilo a v jednom z nich byl problém zapříčiněn karcinomem.
Vinca minor, jako její příbuzný Oleandr, vytváří ofenzivně zapáchající vyrážku skalpu a obličeje a za ušima, ve které se daří škůdcům. Vytváří krusty, které umožňují aby výtoky zůstávaly pod touto krustou a stávaly se potravou pro škůdce. Vlasy vypadávají a rostou šedivé.

Vinca minor je také užitečný při „plica polonica“, stav při kterém jsou vlasy scuchané a slepené. U těchto symptomů kůže můžeme porovnat Vinca minor s řadou jiných léků; nejdříve s Viola tricolor. Ta je užitečná při mléčném strupu (crusta lactea), pokud je výpotek velmi hojný. Jako Vinca scuchává vlasy dohromady, ale je zde zvláštnost, která vám umožní rozhodnout se mezi nimi, totiž Viola má močení se zvláštním štiplavým zápachem, který je srovnatelný se zápachem kočičí moče. Můžete o ní přemýšlet, když vytrvalý ekzém je doprovázen poruchou močových orgánů, buď příliš hojným močením nebo náhlým přerušením vyměšování moče.

Jiným lékem je Artium lappa, který je užitečný při vlhkých ofenzivních vyrážkách, vytvářejících šedo-bílé krusty, zvláště když jsou oteklé přilehlé žlázy; podpažní žlázy se dokonce mohou podebrat. Nadměrné močení s bolestí močového měchýře po vyprázdnění moče.

Ještě jiným lékem pro crusta lactea nebo tinea favosa je Nux juglands. Má rozbolavělost na a za ušima, jako Graphites; skalp je červený a divoce svědí. Strupy se objevují na pažích a v podpaží (jako Asrenicum iod.). Staphisagria je dobrým lékem na mokvavé zapáchající vyrážky, horší v týle, vlasy vypadávají. Škrábání jakoby způsobovalo svědění jiných míst. Je zvláště indikována u neduživých dětí s bledým obličejem a tmavými kruhy kolem očí. Jsou snadno rozhněvané a odmítají nabízené dárky tak jako Chamomilla. Je zvláště indikována po zneužívání rtuti.

Ustilago také způsobuje, i když zatím není zaznamenáno vyléčení, špinavé vyrážky na skalpu, které způsobují vypadávání vlasů, přičemž ostatní vlasy se zacuchávají. Z vyrážky vytéká mokvavý vodnatý výtok.


barvínek menší

zdroj: Dr. Ernest Albert Farrington (1847-1885) - USA
Clinical Materia Medica, 1897

překlad (c) 2006 homeopatie.ivories.cz
foto (c) botanika.wendys.cz


zobrazit všechny články tohoto autora
logo.gif
titulní strana

publikační server
Homeopatie.
Ivories.CZ
přeji si zasílat
na můj e-mail:

autoři
měsíc
slunce
východ:06:40
západ:16:48
(50E 15N)
kontakt

vaclav.hrabak

volny.cz