přihlásit (s)registrovat konference
  v     v  
  Články  Aktuality  Seznamy  Knihovny 
28. března 2007
Libor Jakubčík Ing.

Polyfarmacie u těžké kinetózy
Případ, který popisuji trval téměř 11 let a pacientkou byla moje dcera. Ve čtyřech letech začala trpět v autobusu těžkou cestovní nevolností, spojenou s nauzeou, zvracením a úzkostí. Stav nebylo možné zvládnout ani alopatickými léky (KINEDRYL, TRAVEL-GUM), ani homeopatickým polyfarmakem COCCULINE.

Cesta do sousedního města (15 minut autobusem) znamenala zpravidla vystoupit o zastávku dřív a zbytek cesty dojít pěšky. Vyjet na prázdniny za babičkou do jižních Čech autobusem (4 hodiny jízdy) bylo po marných pokusech s nekončícím, vyčerpávajícím zvracením a následujícím dnem v posteli trvale zavrženo. Řešení nepřinesla ani jízda autem - finále bylo i přes opatrnost a velkou trpělivost řidiče stejné jako v autobusu.

Jediné cestování, které dcera snášela byla jízda vlakem. Občasné ověření "jestli už by to přece jen nešlo autobusem" končilo vždy velmi nepříjemně. Kdo zažil podobné ústrky života ví, že takovéto cestování je stresující nejen pro dítě, ale i pro doprovázejícího rodiče a je značně omezující. Odjezd na prázdniny nebo delší výlet se mění z radostné události na noční můru pro všechny účastníky.

Jako nejlepší metoda homeopatického léčení - po řadě neúspěšných přístupů - se v tomto případě ukázala individualizovaná polyfarmacie s použitím dvou specifik.

Polyfarmacie je předepsání více jednosložkových léků zároveň nebo jako kombinovaný lék. Používá se tehdy, když jednotlivý lék nepokrývá všechny symptomy pacienta, které musí být současně vyřešené. To je dobře patrné právě při složitějším akutním stavu.

Individualizovaná polyfarmacie pak znamená připravit lék pacientovi "na míru".

Specifika jsou léky, kterými léčíme nemoc nebo akutní stav - aniž si klademe za cíl konstituční léčbu.

Při výběru specifik do individualizovaného polyfarmaka musíme vzít v úvahu:
jednotlivé složky se nesmí vzájemně antidotovat
vybíráme jen specifika s nejvýraznějším symptomem v materii medice

Znovu jsme s pacientkou - ihned po každé neúspěšné jízdě autobusem - probírali detailně jednotlivé pocity, s důrazem na jejich intenzitu, případně zvláštnost. Souhrn nejvýraznějších symptomů s odkazem na vhodný lék (v závorce doplněný zdroj informace se kterým byl symptom porovnáván):

GENERÁLIE - symptomy přicházejí náhle [Acon - Morrison]
GENERÁLIE - neklid [Acon - Morrison]
MYSL - úzkost z uzavřeného prostoru (zde autobus) - klaustrofobie [Acon - Morrison]
MYSL - strach být v davu nebo přeplněné místnosti (obdoba autobusu plného lidí) [Acon - Morrison]
MYSL - panické poruchy [Acon - Morrison]
MYSL - úzkost při pohybu dolů [Borax - Demarque]
MYSL - strach z jakéhokoli pohybu dopředu a z klesání (pacientka odmítá jízdu výtahem - vždy jde pěšky) [Borax - Demarque]
MYSL - kinetóza s obavou ze zrychlení [Borax - Demarque]
FYZICKÝ - zvýšená sekrece slin (zvláštní symptom těsně před zvracením) [Acon - Demarque]

Dvě nejdůležitější specifika pokrývající vybrané symptomy jsou Aconitum a Borax. V tomto konkrétním případě se jako nejvýhodnější ukázal kombinovaný lék ve formě lihového roztoku - Aconitum 30C a Borax 15C. Lihový roztok (38%) umožňuje delší uchovávání.

Pro krátké cesty (doba jízdy přibližně 30 minut) se osvědčilo použít 10 až 15 minut před jízdou přibližně 10 až 15 kapek.

Při dlouhých cestách se osvědčilo použít 10 až 15 kapek hodinu před jízdou, k úplnému odstranění "cestovní horečky". Dále pak 10 až 15 minut před jízdou přibližně 10 až 15 kapek, které lze v případě potřeby - při pocitu neklidu, úzkosti, nauzey - během jízdy opakovaně užít.

Jeden z nejúžasnějších okamžiků byl, když dcera vystoupila po více než 2 hodinové jízdě z autobusu veselá, bez "plného havarijního sáčku" a také bez náznaku jakékoli nevolnosti. Na mou opatrnou otázku - "Jak ti je?" s přehledem odpověděla: "Jak by mi asi mělo být - je mi prostě skvěle!"

Po roce úspěšného používání popsaného kombinovaného léku bych rád doplnil ještě zajímavý symptom MYSLI: velmi tmavá okna autobusu (fólie) stav úzkosti (až paniky) zhoršují. Je to vlastně zvýraznění pocitu uzavřeného prostoru.

Nejdelší souvislou cestu autobusem – kterou vydržela bez nevolnosti - trvala více než 7 hodin a v autobusu byla teplota v letním horku více než 30°C. Opakování léku v průběhu cesty bylo přibližně po 2 až 3 hodinách.

Asi po 10 měsících úspěšného používání bylo nutné lék opakovat již častěji – i během hodiny. Předpokládal jsem, že je nutné zvýšit potence obou složek. Proto jsem použil Acon 200C + Borax 30C v lihovém roztoku – zatím nejdelší cesta byla 3 hodiny.


Literatura
Morrison, R.: Klíčové a potvrzující symptomy homeopatické materie mediky, Alternativa 2001
Demarque, D., Jouanny, J., Poitevin, B., Sain-Jean, Y.: Farmakologie a materia medica homeopatica, 2. české vydání, BOIRON- CEDH 2003
Watson, I.: Průvodce metodami homeopatické léčby, Alternativa 2001


zdroj: Ing. Libor Jakubčík

zobrazit všechny články tohoto autora
logo.gif
titulní strana

publikační server
Homeopatie.
Ivories.CZ
přeji si zasílat
na můj e-mail:

autoři
měsíc
slunce
východ:06:33
západ:16:55
(50E 15N)
kontakt

vaclav.hrabak

volny.cz