přihlásit (s)registrovat konference
  v     v  
  Články  Aktuality  Seznamy  Knihovny 
3. listopadu 2006
Michal Jiřička MVDr.

Případ Činčin


léčba kočky


V létě 1998 jsem byl přivolán ke kočce, kříženkyni perské a domácí kočky, pro náhlou ztrátu hlasu, přestala prostě mňoukat. Současně se objevilo zvracení, kašel s vykašláváním bílého hlenu. Čičin byla vystrašená, nastražená, jako by všude čekalo nebezpečí, přestala chodit ven. Před tím, než ztratila hlas, byla hodně venku, protože měla říji. Přesněji řečeno toulala se. Z důvodu náhlosti, rychlosti s jakou se rozvinuly příznaky a kvůli velké vystrašenosti jsem předepsal Aconitum 30 CH (Synthesis 5.2: Larynx, voice, lost, fright from ? Hrtan, hlas, ztráta, z leknutí). Druhý den jsem přišel na kontrolu, lék dostala asi čtyřikrát, zklidnila se, ale podle slov majitelky byla jako obluzená, bez reakce, nebyla to Čičin. Dohodli jsme se, že odeberu celý případ.

Čičin, kočka, narozená v červenci 1992, většinou žije v Praze v bytě, ale část roku tráví s majiteli na vesnické chalupě, kde jsem se s ní seznámil. Hodně se bojí, dokáže se ztratit v mezipatře paneláku nebo na půdě. Je to dáma, která nemá ráda déšť, mokro, mohla by chodit s deštníkem, nesnáší ve svém okolí další kočky. Říji má většinou 3-4 krát ročně, trvá asi deset dní, ale může se opakovat víckrát po 14 dnech. V tomto období je Čičin velice přítulná, naléhavá, rozcitlivělá, jako by se ztratila dáma s deštníkem. Jí pouze značková jídla, syrové maso, dost málo pije. Když zůstává sama doma a zdá se jí to dlouhé, vymočí se a vykálí majitelům do postele. Od roku 1993 trpí na záněty močových cest a močového měchýře, mívá krev v moči, moč z ní odchází jen po kapkách, chodí často močit, někdy z ní kape jen krev. Takováto situace nastává 2-3 krát ročně, antibiotika a Uropet (pasta na změnu pH moče) vždy zklidní příznaky. I mimo tyto akutní stavy byli majitelé nuceni omezovat její pohyb po bytě, protože močila už všude, zároveň si neustále vylizovala pohlaví. Popisují ji jako chytrou, vychytralou, až dělající naschvály. Než začaly problémy, byla velice čistotná, nešla na svůj záchod, pokud se jí zdál špinavý. Nikdy neměla ráda hluk, větší společnost, což se zvýraznilo v létě 1998, kdy si zalézala, když bylo více lidí pohromadě. Se ztrátou hlasu přestala chodit ven úplně, odmítala jakýkoliv kontakt. Vůči kočkám měla vždy výrazné teritoriální chování, odháněla je z dohledu chalupy, změna nastávala pouze v období říje. Podrobným vyšetřením na klinice byla zjištěna zvětšená ledvina, písek v moči, tendence ke tvorbě močových kamenů.Repertorizace

- Urine, sediment, sand - Moč, sediment, písek

- Urine, bloody - Moč, krvavá

- Bladder, inflammation, chronic cystitis + recurrent - Močový měchýř, zánět, chronický + vracející se

- Urethra, inflammation - Močová trubice, zánět

- Bladder, urination, dribling - Močový měchýř, močení po kapkách

- Larynx, voice, lost - Hrtan, hlas, ztráta

Mentální stav jsem tentokrát nezachycoval pomocí rubrik, ale díky pocitu, který ve mě zanechal, jsem se rozhodl podat Arsenicum album, které současně silně prošlo repertorizací. Avšak když jsem zpracovával tento případ, našel jsem jednu zajímavou rubriku: Mind, stranger, presence of stranger agg., coughs at sight of strangers, child ? Mysl, cizinec, přítomnost cizinců zhoršuje, kašel u dětí při pohledu na cizí lidi.

Předpis: Arsenicum album LM I, dvakrát denně po dobu vyjádřených symptomů nemoci.

Již druhý den se Čičin vrátil hlas, ulovila mouchu a snědla ji. Současně se vyřešila situace s močovými cestami. Kdykoliv se potkáme, majitelé mě ujišťují, že je vše v pořádku, že nemají s Čičin žádné problémy.

zdroj: tento článek byl publikován již v roce 2000. Od té doby se kočce daří dobře až do současnosti

zobrazit všechny články tohoto autora
logo.gif
titulní strana

publikační server
Homeopatie.
Ivories.CZ
přeji si zasílat
na můj e-mail:

autoři
měsíc
slunce
východ:07:51
západ:15:53
(50E 15N)
kontakt

vaclav.hrabak

volny.cz