přihlásit (s)registrovat konference
  v     v  
  Články  Aktuality  Seznamy  Knihovny 
21. září 2006
Ernest A. Farrington Dr.

Ambra grisea


Clinical Materia Medica


O Ambra grisea se předpokládá, že to je chorobný produkt pocházející z velryby *). Má jistý léčivý účinek a jako všechny výrazně vonící substance, výtečně působí na nervový systém. Pokud v případu nejsou přítomny nějaké nervové symptomy, můžete ztěží očekávat dobrou pomoc.
Ambra působí na cerebro-spinální nervový systém, vyvolává zde spasmodické symptomy, které se dále šíří do celého těla, způsobuje záškuby obličejových svalů. Také může být použita při nespavosti ze starostí z problémů v práci. V těchto případech si jde pacient lehnout a cítí se hodně unavený, ale jakmile se jeho hlava dotkne polštáře, je naprosto probuzený. Na takové případy je účinná Ambra. Tento lék je indikován zvláště u hubených mužů se značně nervózním temperamentem, u kterých nervozita spotřebuje převážnou část výživy.

Je také zejména indikována při nervových potížích starých lidí, zvláště pokud jsou zapomětliví a nemohou si zapamatovat ani jednoduché věci.

Pacient má závrať, když se zatočí dokola a má vratké nohy a při chůzi se potácí. Necítí nohy (chodidla) a v končetinách pociťuje mravenčení. Končetiny se mu snadno umrtvují. Tyto symptomy ukazují na funkční nebo organickou slabost cerebro-spinálního nervového systému. Můžeme použít tento lék v případech měknutí mozku a míchy a to nejen u starších lidí.

Je ještě další použití Ambra grisea. Je to velmi rychle působící lék, a proto ho můžeme použít u nevových chorob při defektní reakci. Vždy jsme se učili o podobném účinku u psorina, u tohoto léku je však defektní reakce způsobena pokažením konstituce. U Ambra grisea je to zapříčiněno nervovou slabostí. Nacházíme mnoho takových případů, zvláště u mužů.

Můžeme použít Ambru při kašli, který se zhorší při přítomnosti cizího člověka v místnosti, či při jiných okolnostech, které mohou podráždit nervový systém. Je to kašel, který odráží mentální vlivy. V těchto případech je to velmi podobné Phosphoru.

Ambra je také indikována u kašle, může se jednat o černý kašel i nemusí, pokud je doprovázen říháním vzduchu z žaludku. Není mnoho léků, které by léčily tento symptom. Ambra grisea je z nich nejlepší, další jsou Sulphuric acid, Arnica, Sanguinaria a Veratrum album. Někdy říhání přichází během kašle, což je obvykle velmi nepříjemný a bolestivý symptom. Zde se Ambra shoduje s Arsenicum, Cimex, Lachesis a Angustura. Ambru můžeme použít u astmatu, pokud je doprovázen srdečnímy symptomy, opresí hrudníku a pocitem tíže nebo hroudy v levé části hrudníku a třesem v srdeční oblasti. Preavděpodobně to pramení z pocitu kontrakce, nikoliv jako by srdce bylo sevřené rukou, ale jakoby něco v levé části hrudi bylo zmáčknuto do hroudy. Tento pocit je často doprovázen srdeční palpitací.

Ambra grisea zjevně působí na ženské genitálie a tento účinek je důležitý a trochu neobvyklý - způsobuje ochablost dělohy. Menstruace je někdy pravidelná nebo přichází o pár dnů dříve, ale je velmi hojná a je doprovázena krvácením nosu a zvětšováním křečových žil na nohou, pokud jsou přítomny. Mohou být také krvavé výtoky mezi periodami. Každé malé rozrušení a nebo větší námaha, jako například napínání při stolici, působí vaginální krvavý výtok, což ukazuje na to jak překrvená je děloha a jak ochablá a slabá je tkáň. Leuhorhea sestává z největší části z z namodralého nebo modrozeleně zabarveného hlenu.

Můžete také Ambru použít během šestinedělí, zvláště při těžké zácpě. Hodí se pro hubené nervózní ženy s vrásčitou pokožkou, která mají časté neefektivní nucení na stolici doprovázené velkou úzkostí a nepokojem a nemohoucí se vyprázdnít, pokud je sestra nebo někdo jiný přítomný v pokoji.

*) pozn. překl.: ambra grisea je připravena z látky ambergris, kterou produkuje vorvaň obrovský (sperm whale - nejedná se o sperma velryby ani jiný produk genitálií, jak je v některých českých textech). Ambergris je voskovitá substance lehčí než voda a je vytvářena v tlustém střevu vorvaně (Prisma materia medica, Frans Vermeulen)


Dr. Ernest Albert Farrington (1847-1885) - USA


zdroj: Clinical Materia Medica, 1897
překlad (c) 2006 homeopatie.ivories.cz


zobrazit všechny články tohoto autora
logo.gif
titulní strana

publikační server
Homeopatie.
Ivories.CZ
přeji si zasílat
na můj e-mail:

autoři
měsíc
slunce
východ:06:40
západ:16:48
(50E 15N)
kontakt

vaclav.hrabak

volny.cz