přihlásit (s)registrovat konference
  v     v  
  Články  Aktuality  Seznamy  Knihovny 
11. srpna 2006
Jiří Vrbík Ing.

Belladonna


Kazuistika a popis mentálního stavu


Děti typu Belladona (kazuistika a mentální charakteristika)


Kazuistika

Dvanáctiletého chlapce přivedla matka na doporuční učitelky kvůli kázeňským problémům při vyučování. Je hyperaktivní, nepozorný, neukázněný. Potřebuje pohyb, v klidu je nervózní. Neposedí, běhá, je ukvapený, mluví rychleji než myslí. Vykřikuje, když někdo něco neví, jindy je zase duchem nepřítomný, nedává pozor a zabývá se nějakou nepovolenou činností. Vše dělá rychle a zbrkle, musí být první. Baví ho počítat, ale nedokáže si v klidu přečíst zadání a pak se dopouští chyb. Zhoršil se v prospěchu. Baví ho stolní tenis, nedokáže ale prohrávat. Když prohraje, vyžaduje okamžitě odvetu, chce se pomstít. Stále utíká ven, kopat balonem, kolo, brusle, běhat. Kouše si nehty a je neklidný, jeho aktivita roste s rostoucím počtem lidí v jeho okolí. Musí být první, upoutat na sebe pozornost, třeba i lumpárnou. Má rád filmy ve kterých se válčí, dělá si pistole, povídá si sám se sebou, bojuje. Nedokáže v klidu usínat, leží a převaluje hlavu ze strany na stranu, až se unaví a usne. V noci vykřikuje ze spánku, ve snech se pere.
Při vyšetření vyšlo najevo, že dalším jeho velkým problémem je noční pomočování. Počůrává se tak pětkrát do týdne, vadí to hlavně tehdy, když jezdí v létě na tábory.
Všiml jsem si jeho silného a chraplavého hlasu, který dokresluje krásný obrázek léku Belladonna. Potvrzením je výskyt vysokých horeček s rychlým nástupem i při banálním nachlazení, které jsou – jak jinak – pravidelně sráženy antipyretiky.
Měsíc po podání jednorázové dávky indikovaného léku přišla matka s chlapcem na kontrolu celá nadšená. Nedokázala pochopit takřka okamžitou změnu, která se udála. Chlapec se radikálně zklidnil, ustaly stížnosti učitelek ve škole, zlepšil se prospěch. Za celý měsíc ani jedna poznámka. Pomočil se pouze dvakrát, hned z počátku.
Chtěl bych dodat, že i homeopat často už na první pohled vnímá pozitivní změny, které u pacienta nastaly. Tento chlapec se pohledově celý jakoby rozjasnil, měl klidný veselý výraz a jasné oči. Na můj dotaz jak se cítí mi odpověděl, že je šťastný, že už nezlobí a že se mu o tom v noci zdají příjemné sny.

Mentální charakteristika
(Zpracováno podle homeopatické literatury.)

Jsou to divoké děti, které se objevují v ordinaci homeopatů často právě z důvodů svých divokých až agresivních projevů a kde si učitelé i rodiče stěžují na jejich nezvladatelnost a chování (samozřejmě, že často jsou důvodem návštěvy homeopata primárně zdravotní problémy a teprve při vyšetření se projeví i stížnosti na povahu).
Jsou aktivní, rády se perou, kopou, bouchají, koušou, neznají svoji sílu a moc. Nedělají to ze zlomyslnosti, ale z přemrštěné aktivity, protože mají tyto hry rády. Mívají rudé tváře, divoký výraz v očích a hlasitý chraplavý hlas. Všechno dělají s obrovskou silou, dělají šašky, vydávají všechny možné podivné zvuky, objímají se, pobíhají, dupou, na všechno sahají. Ani minutu nedokáží být v klidu nebo potichu. Hrají drsné hry, kopou a koušou rodiče nebo kamarády s širokým úsměvem na tváři. Nevyhýbají se ani mazlení a dokážou být velmi sladké. Rodiče je popisují jako malé loupežníky s milou stránkou. Jsou však velmi tvrdohlavé a jdou si vždy svou cestou – na procházkách s rodiči utíkají napřed a rády se jim schovávají. Při návštěvě homeopata často prostě opustí z ničeho nic ordinaci, aniž by měly potřebu komukoli cokoli vysvětlovat. Ve spánku skřípou zuby, kopou nohama a prožívají jakési noční delirium. Vyžadují citrusové plody a jsou schopny pít čistou citrónovou šťávu. V noci se snadno počůrávají, aniž by se při tom probudily.
Příčinou stavu Belladonny často bývá nadměrné a opakované podávání antipyretik na snížení vysokých teplot. Dojde k vnějšímu potlačení projevu nemoci – uvnitř v mysli jakoby tyto děti byly neustále ve stavu horečky.zdroj: Ing. Jiří vrbík, Horymírova 233, Liberec, vrbikjiri@raz-dva.cz

zobrazit všechny články tohoto autora
logo.gif
titulní strana

publikační server
Homeopatie.
Ivories.CZ
přeji si zasílat
na můj e-mail:

autoři
měsíc
slunce
východ:07:51
západ:15:53
(50E 15N)
kontakt

vaclav.hrabak

volny.cz