přihlásit (s)registrovat konference
  v     v  
  Články  Aktuality  Seznamy  Knihovny 
11. srpna 2006
Jiří Vrbík Ing.

Pulsatilla


kazuistiky a popis mentálního stavu


Děti typu Pulsatilla (kazuistiky a popis mentálního stavu)


Kazuistika č. 1

Rodiče ke mně přivedli jedenáctiletého chlapce kvůli jeho povaze. Stěžuje si hlavně jeho otec. Zdá se mu, že syn je příliš lítostivý, poddajný, mírný. Snadno se rozpláče, stačí, když na něj jen někdo trochu zvýší hlas. Má potíže ve škole. Nesoustředí se, zapomíná, plete si písmenka, zaměňuje například P a B. V matematice mu nejde dělení a násobení. Chodí do dyslektické školy, školní docházku nastoupil po ročním odkladu. Kamarádi ho využívají, protože je dobrák. Při písemkách půjčuje druhým pomůcky – pravítko, tužku, gumu – a pak to sám nestíhá. Neumí nic odmítnout. Ve škole i doma poslouchá na slovo. Rozpláče se, když mu nejde domácí úkol a otec jen nějak nespokojeně zareaguje nebo mírně zvýší hlas. Pláče usedavě a jediná možnost jak takový pláč zastavit je ukonejšit ho. Často vyžaduje mazlení. U všeho vydrží jen chvíli, přebíhá od jednoho k druhému. Otec říká, že má nenechavé ruce – vezme nějakou věc a obratem ji zase položí někam jinam.
Má mladšího bratra, kterého by neuhodil a nepere se s ním. Když bratr při hře podvádí, jde na něj žalovat rodičům. Řekl mi: „jsem silnější než brácha, mohl bych mu něco udělat“.
Bojí se tmy, protože tam chodí duchové a bílé stíny. Zdají se mu sny, ve kterých ho honí velká gorila. Utíká před ní domů k rodičům, aby mu pomohli. Má strach, že by ho unesla do pralesa, odkud by nenašel cestu domů.

Mentální stav chlapce odpovídá obrazu homeopatického léku Pulsatilla. Chlapec dostal jednorázově jednu dávku léku v potenci 30C. Týden po podání léku se podle výpovědi matky choval jako blázen. Dělal opičky a šaškárny. Poté však začala ustupovat jeho plačtivost, lekavost a celý se zklidnil. Přestal se třást, zmizela ta jeho nenechavost rukou. Zlepšil se i ve škole, neplete si písmenka a začal nosit dobré známky. Jeho otec byl z této změny doslova nadšený, protože právě jemu nejvíce vadila zženštilost jeho syna.


Kazuistika č. 2

Terezku přivedla maminka kvůli tomu, že se v noci počůrává, a ráno před odchodem do mateřské školy pláče a zvrací. Chce zůstat doma, má strach, že si pro ni maminka nepřijde. Ve školce je přes den celkem v pohodě, jen se často ptá, kdy už přijde mamka. Ve školce jsou dvě učitelky, jedna ji chová a hladí, druhá ji okřikuje. Tu nemá ráda, vadí jí, že jí říká Terezo. Ve školce nejdřív stojí, kouká a je smutná, teprve po chvíli se zapojí. Ráno nesnídá, protože jí bolí bříško a chce zvracet.
Matka uvádí, že Terezka předtím nikdy nebyla sama. Nesměla se od ní vzdálit ani tehdy, když si třeba venku hrála s ostatními dětmi. Před cizími lidmi je ostýchavá a bojí se především mužů – hlavně těch, kteří nosí plnovous. Když usíná, musí u ní někdo být, chce mít jistotu, že je někdo na dosah. V noci se budí, volá maminku a chce hladit. Obvykle to dopadne tak, že si ji matka vezme k sobě do postele.
Je lítostivá, pláče, když se něco děje zvířátkům, třeba jen ve filmu nebo v pohádkách. Je dobrák, o všechno se rozdělí, když něco dostane, chce to i pro kamarádku. Ráda utěšuje matku a ráda je také sama utěšována. Občas zkouší co si může dovolit.
Jediná dávka Pulsatilly 30C nastolila u Terezky během jednoho měsíce pořádek. Zmizela noční enuréza, bolesti bříška i ranní zvracení. Snídá a nejsou problémy s odchodem do školky. Zlepšila se celková chuť k jídlu. Zmizely i veškeré somatické potíže, které zde neuvádím.
Z výpovědi matky jsem se dozvěděl, že měla rizikové těhotenství po předchozím spontánním potratu. Těhotenství proležela a prožívala ho v obavách, jestli dítě donosí. Porod byl nakonec uměle vyvolaný a Terezka nebyla čtyři dny po narození v kontaktu s matkou, protože matku lékaři museli šít. Z tohoto důvodu také nemohla z počátku kojit. Je možné spekulovat o tom, zda právě psychický stav matky v těhotenství a dočasné odloučení novorozence nemohly být příčinou vzniku hlubokého mentálního stavu Pulsatilla.


Povahové a mentální rysy dětí typu Pulsatilla
(zpracováno podle homeopatických pramenů)

Jsou to velmi plaché, citlivé a vnímavé děti, se kterými se dobře vychází. Je to výrazně dívčí typ a pokud je chlapec ve stavu Pulsatilly, každý si na něm ihned všimne výrazných rysů zženštilosti. Milují pohlazení, ocenění, pozornost – předou téměř jako kočka, když je jim pozornost věnována. Snaží se být prvním, kdo sedí na klíně, komu se dostává pozornosti – zvláště když o to stojí také jejich sourozenec nebo spolužák ve škole. Vždy vyžadují trochu víc a mohou z tohoto důvodu manipulovat své okolí. Jejich projevy vyplývají z vnitřního pocitu, že nejsou dost milovány. Příčinou jejich stavu může být vynucené oddělení od matky krátce po porodu nebo omezená mateřská péče v prvním období života.
Jsou zranitelné a potřebují silnou podporu okolí. Nechají se snadno ovlivňovat a vést jinou osobou, ve škole jsou často fixovány na učitele. Potřebují ujištění a podporu. Přestože dobře komunikují, vždy si můžeme všimnout počáteční stydlivosti a ostýchavosti. Snadno se červenají a i z nepatrné příčiny se cítí uvedeny do rozpaků. Mírnost a proměnlivost je jejich základním rysem. Snadno se smějí i pláčí. Rozpláčí se kdykoli při sebenepatrnější příležitosti. Pláčí mírně a něžně a velice při pláči touží po tom, aby je někdo utěšoval. Jsou lítostivé, litují samy sebe a vyžadují soucit. Jejich pláč má často v tomto smyslu manipulativní podtext. Nic si nepřejí usilovněji, než aby je někdo utěšoval. Chtějí to tak moc, že to někdy vypadá, že pláčí jenom z tohoto důvodu.
Bývají silně závislé a snadno žárlí, když mají pocit, že se někomu dostává více pozornosti. V takových případech mohou být podrážděné a mohou plakat ze zlosti. Příčinou jejich závislosti a fixace na silnou osobnost je také jejich velká nejistota a nerozhodnost. Nikdy přesně nevědí, co chtějí a proto se dají snadno ovlivnit. Nekriticky přejímají a dělají to, co řekne nebo dělá někdo jiný. Mají jednoduchou povahu a vyhledávají kolektiv. Bývají přátelské se zájmem o druhé a jsou kdykoli ochotny udělat pro ně nějakou laskavost. Za tím vším je však poněkud sobecká touha po tom, aby byly ostatními přijímány.
Výrazným rysem těchto dětí může být i velká míra dogmatismu a rigidity. Tyto projevy vyplývají z fanatického lpění na systému jistot z vnitřního strachu z opuštění a jejich potřeb opory.
Předškolní děti trpí strachem ve tmě a nočními můrami. Bojí se strašidel a duchů a rozhodně odmítají zůstat samy potmě v posteli. Vyžadují přítomnost některého z rodičů, dokud neusnou. Jejich strachy se zhoršují posloucháním strašidelných příběhů před spaním nebo ve tmě, nebo sledováním podobných pořadů v televizi. Pak trpí nočními můrami, při kterých je honí černý pes nebo jiné hrozné zvíře, před kterým utíkají. Děti, které jsou ve stavu Pulsatilly, mívají často potíže, jakmile začnou chodit do mateřské školy. Obyčejně se začnou v noci pomočovat nebo ráno před odchodem do školky zvrací, často se brání odvedení do školky a pláčí. Většinou se k tomu přidruží i somatické potíže – ekzémy, průjmy laryngitidy, koryzy, bolesti bříška atd.

Jak přistupovat k dětem typu Pulsatilla.
Mírnost jejich povahy, pocit vnitřní měkkosti a slabosti, plačtivost, lítostivost, potřeba utěšování a pozornosti naprosto vylučuje jakékoliv tvrdé zacházení s těmito dětmi. Musíme tyto jejich vlastnosti přijmout a akceptovat. Tvrdým a důrazným přístupem bychom riskovali vznik hlubokých vnitřních traumat a prohloubení pocitu nedostatku lásky a pozornosti. Takový přístup může vyústit až v psychické a psychosomatické potíže. Tyto děti potřebují mírný a laskavý přístup, při kterém je jen velmi zvolna a po malých krůčcích můžeme připravovat na tvrdou realitu života. Dospíváním a postupným zapojováním intelektu a racionálního uvažování tyto děti postupně získávají větší jistotu v sebe sama. Rozumově začnou zvládat ty projevy svého jednání, které by s přibývajícím věkem byly stále více nepřiměřené a neakceptovatelné okolím. Jednoduše řečeno – časem ze svého dětského stavu vyrostou. Alternativou samozřejmě může být i pomoc homeopata v případech, kdy je tento stav příliš hluboký a omezující. Určitě je to vhodné, urychlí se tím vývoj dítěte.


zdroj: Ing. jiří vrbík, Horymírova 233, Liberec, vrbikjiri@raz-dva.cz

zobrazit všechny články tohoto autora
logo.gif
titulní strana

publikační server
Homeopatie.
Ivories.CZ
přeji si zasílat
na můj e-mail:

autoři
měsíc
slunce
východ:07:51
západ:15:53
(50E 15N)
kontakt

vaclav.hrabak

volny.cz