přihlásit (s)registrovat konference
  v     v  
  Články  Aktuality  Seznamy  Knihovny 
11. srpna 2006
Jiří Vrbík Ing.

Mercurius


Kazuistika a popis mentálního stavu


Mercurius solubilis (kazuistika a mentální rysy)

Kazuistika

Šestnáctiletého chlapce přivedla matka kvůli problémovému chování ve škole. Právě ho vyloučili z učiliště. Již na základní škole měl problémy a od šesté třídy chodil do zvláštní školy.

Z výpovědi matky:
„Neuznává učitele, autoritu. Tvrdí, že jsou si všichni rovni, a že tedy může na učitele křičet. V útlém dětství byl hodné dítě, samostatný, nebrečel. Později byl velmi temperamentní, živý, neposedný, pořád jen lítal. Byl rychlý i v mluvení, rychle se chtěl vyjádřit a z té rychlosti často zadrhával. V 1. a 2. třídě měl problémy ve čtení a psaní. V rychlosti vynechával písmena nebo je zaměňoval.“
Matka říká, že je po ní - i ona byla v dětství temperamentní a měla stejné problémy. Zvrat nastal ve třetí třídě, kdy dostali novou učitelku. Byl neposedný, hravý a neklidný. Nedokázal se soustředit a všechno ho rozptylovalo - penál, tužky, cokoli. Sledoval mouchy, ptáky za oknem - jen ne učitelku. Proto byl neustále napomínán, kárán, trestán. Tvrdý a nekompromisní postup učitelky však brzy u chlapce vyvolal revoltu. Odmítal dělat to, k čemu byl nucen. Začal být agresivní. Vše se časem stupňovalo, až byl po páté třídě převeden do zvláštní školy. Nedávno byli u psychiatra a téměř to skončilo jeho inzultací. Matce bylo doporučeno, aby nechala chlapce umístit do diagnostického ústavu. Ona to odmítá. Tvrdí, že se syn doma v rodině, kde na něj nikdo netlačí, chová perfektně. (Z její výpovědi jsem vyrozuměl, že již absolvovali několik psychologických vyšetření a že už k psychologům nemá důvěru.) Asi přede dvěma lety vyhrožoval sebevraždou. Seděl, kýval se sem a tam a říkal, že je nešťastný, že život nemá smysl, že skočí ze skály.

Výpověď chlapce:
„Učitelé si na mě zasedli, nespravedlivě mě trestají. Nebaví mě psát úkoly, učit se, číst. Baví mě sport - box, fotbal, hokej. Mám rád horory, akční filmy, komedie - všechno, kde je nějaká akce a napětí. Vyprovokuje mě každá blbost - když mi někdo vezme pero nebo třeba nadává. Někdy stačí jen když se mi ten člověk nelíbí a vynervuji se. Zabil bych ho, nedokážu se ovládnout. Třeba ve městě jsem z ničeho nic někoho chytil a dal mu pěstí. Jsem nervák. Vypěním, když mi ujede autobus. Když špatně napíšu písmeno přeškrtám to, roztrhám, hodím na zem. Nemám strach, nikoho se nebojím, před nikým neuteču. Posiluji, boxuji - musím na tom být fyzicky dobře, mít dobrou postavu, abych se nemusel bát. Starší pořád machrujou. Jsem samá rvačka. Všímám si, když vyjdu z domu, jak se na mně chystají. Myslí si, že je nevidím, že o nich nevím. Musím být stále ve střehu, připravený se porvat.“
Matka uvedla, že si stěžuje na bolesti hlavy. Hlava mu třeští a téměř denně vyžaduje prášky proti bolení hlavy. Bolí ho všechny klouby, skřípe v nich. Nemůže dělat dřepy, protože ho píchá v kolenou. Musel kvůli tomu nechat hokeje a omezit tréninky boxu, který velmi miluje. Na chodidlech má bradavice. Rostou dovnitř, takže má doslova díry v nohách. Lékaři mu je nedokáží vyléčit.
V kazuistice je zřejmá genetická mentální dispozice, kterou chlapec zdědil po své matce. Je jasná situace i období vzniku mentálního bloku. Jeho matka naštěstí neměla nekompromisní diktátorskou učitelku a tak u ní k něčemu podobnému nedošlo. Vnitřní blok chlapce determinuje nejen jeho současné jednání, ale je i příčinou somatických potíží. Jsou obrazem destrukce a násilí v jeho mysli.
Odpovídajícím obrazem k mentálnímu stavu je homeopatický lék Mercurius solubilis (Je to tradiční homeopatické názvosloví pro lék, vyrobený ze rtuti).
Po léku se objevila zřetelná léčebná reakce. Měsíc po jeho podání matka při kontrole uvedla, že chlapcovy bolesti hlavy takřka okamžitě ustaly. Mizí bradavice na chodidlech. Pozoroval jsem, že chlapec je při kontrole znatelně klidnější a méně impulzivní. Po dvou měsících vymizely bradavice úplně, hlava stále nebolí, nebolí ani kolena a ostatní klouby. Harmonizace mentálního stavu chlapce probíhá, vzhledem k jeho hloubce a na základě svých zkušeností předpokládám nutný čas pro konečnou úpravu mentality na dva roky léčby.


Mentální rysy léku Mercurius solubilis (podle homeopatických pramenů)

Rajan Sankaran ve své Materii medice popisuje na str. 210-211 mentální obraz léku takto:
„Hlavní pocit Mercuria je, že je ovládán, potlačován a je mu odporováno nesmírně diktátorskou silou. Jediným řešením takové situace je buď únik, nebo revolta proti nadvládě. Člověk typu Mercurius má pocit, že se na něj zle útočí ze všech stran. Cítí se obklopen nepřáteli a musí si probojovat cestu ven. Je to zoufalá situace, která volá po zoufalé reakci. Je kladen důraz na destrukci - buď sebe sama nebo druhých. Zatímco na jedné straně je ovládán a vzdoruje autoritě, na druhé straně je sám diktátor. Je to jako situace Saddama Husseina - musí tvrdohlavě bojovat až do hořkých konců, i když všechno v jeho zemi bude zničeno. Tématem Mercuria je násilí - sebevražedné nebo vražedné. Má impulz zabít každého, kdo mu odporuje. Má vzdor proti každé autoritě až do té míry, že zabije nebo je zabit. Je to lék extrémů. Jeho násilí a vztek jsou velice náhlé a impulzivní. Ve svém zuřivém vzteku je schopen poměrně snadno zabít a hned v následujícím momentu je opět sám sebou, jako by se vůbec nic nestalo. Na fyzické úrovni odpovídá násilí destrukce tkání (v kazuistice viditelná jako dovnitř rostoucí bradavice a bodavé bolesti kloubů, způsobené degenerací kloubních chrupavek). Lidé typu Mercurius jsou netrpěliví a rychlí. Budou často koktat, protože uspěchaně mluví - slova klopýtají jedno přes druhé. U dětí Mercurius jsem se setkal s velkým neklidem, předčasnou zralostí a vzdorovitostí. Na druhé straně mohou být otupělé a hloupé.“
Dále Sankaran ve své knize uvádí kazuistiku chlapce, jehož problémy začaly ve chvíli, kdy ho ve škole donutili psát pravou rukou, přestože byl levák. Sankaranova kazuistika je v podstatných rysech téměř identická s tou, kterou uvádím - v chování chlapce, jeho reakcích i způsobu vnímání okolního světa.
zdroj: Ing. Jiří Vrbík, Horymírova 233, Liberec, vrbikjiri@raz-dva.cz

zobrazit všechny články tohoto autora
logo.gif
titulní strana

publikační server
Homeopatie.
Ivories.CZ
přeji si zasílat
na můj e-mail:

autoři
měsíc
slunce
východ:07:55
západ:15:53
(50E 15N)
kontakt

vaclav.hrabak

volny.cz