přihlásit (s)registrovat konference
  v     v  
  Články  Aktuality  Seznamy  Knihovny 
31. července 2006
Jiří Vrbík Ing.

Bellova obrna - kazuistika
Zazvonil telefon a nějaká žena mne žádala o léčbu svého syna. Zeptal jsem se, kolik mu je let. Překvapilo mne, když jsem se dozvěděl, že 24. Chtěl jsem vědět, proč se tedy neobjedná sám. Sdělila mi, že syn má již tři měsíce ochrnutou tvář po průvanu v autě a má potíže s artikulací.V telefonu by mu bylo špatně rozumět, proto volá za něj. Homeopatii by prý chtěli zkusit na doporučení známých.

Jednostranná faciální paréza po ofouknutí - už předem jsem si představoval snadný případ Caustica a ochotně jsem tedy domluvil termínu úvodního vyšetření. Kdo by si zase jednou rád nepohověl!

Z vyšetření:
Potíže začaly den poté, co si pacient v březnu otevřel při řízení auta okénko. Ochrnula mu levá půlka obličeje, má problémy s řečí a s polykáním. Má ztrnulá ústa a jazyk. Nedokáže zavřít levé oko, ani v noci při spaní. Rehabilitace a akupunktura nepomáhá, celé tři měsíce je stav beze změny. Nyní bere i homeopatický lék, který mu naordinoval lékař - Rhododendron 9 C 4x 5kuliček denně, avšak zcela bez efektu.
Zeptal jsem se, zda má ještě nějaké další potíže. Odpověděl, že od dětství zadrhává - opakuje slabiky. Dává si prý pozor a kontrolou a vůlí to zvládá (v duchu jsem jásal, další body pro Causticum!).
Brzy jsem byl nucen svoji ideu opustit. Pacient působil pomalým až nudným dojmem, jeho zadrhávání, kterého jsem si časem všimnul, určitě neodpovídalo zbrklému a rozčilenému Causticu. Již po pár minutách bych mu bez rozpaků a okamžitě předepsal konstituční Kalium carbonicum. Řekl mi totiž:

"Už od 18 let jsem zaměstnaný, práce mne baví, sám jsem se co nejdříve zapojil.Chci pracovat tak, jak umím.Dělám na stavbě jako stavbyvedoucí. V životě i v práci mám rád pohodu, nesnáším dohady. Sám za sebe se umím postavit. Buď si všechno hned na rovinu vyříkám, nebo prostě odejdu. Jsem klidný, nejsem vzteklý, neřvu. Snažím se věci vyřešit, jsem schopný se o problému pobavit. Nemám rád, když se v partě kluk s holkou hádají. Pokouším se to urovnat, chtěl bych, aby se všichni bavili. Nejsem samotář, neměl bych si s kým povídat. Pocit, že nemám nikoho blízkého, by se mi nelíbil. Chtěl bych mít spokojenou rodinu, prožívat rodinný život, mít dobré zaměstnání a ohodnocení. Kolem sebe potřebuji dobré kamarády, na které se mohu spolehnout.Jsem zodpovědný. Ale spálil jsem se.Ženil jsem se ve 20 letech kvůli dítěti.Druhý den po svatbě jsem zjistil, že je vedle mne jiný člověk, než jakého bych si přál. Manželku zajímala jen zábava,vadilo mi její lenošení. Nezajímala se o rodinu a nebyla na práci. Dělala mi naschvály. Po roce jsem se s ní rozvedl.Byl to pro mne stres, když jsem musel chodit po soudech, cítil jsem se nesvůj, zhubnul jsem. Teď zpětně mám však pocit, že jsem to vyřešil správně."

Z ostatních potíží uvedl:
Bolesti zad ve 13 letech, když hodně vyrostl.Lékaři u něj diagnostikovali Scheurmannovu nemoc. Časté bronchitidy, angíny a chřipky v dětství. Opakované záněty středního ucha. Pocit suchých sliznic v krku a v nose.
Prodělal akutní zánět slepého střeva s appendektomií. Ve 12 letech mu na přání rodičů odstranili pihu na tváři.
Rád se opaluje, miluje a snese i velké teplo - při 350 C mu dělá dobře kopat krumpáčem a ani se u toho příliš nepotí.
Přes známou citlivost k průvanu Kali-c a touhu po teple jsem však znejistěl. Zmínku o Bellově obrně jsem u tohoto léku nenašel ani v materiích medikách, ani v rubrikách repertoria. Napadlo mne, zda bych neměl zapomenout na totalitu a konstituci a jestli by nebylo rozumné řešit případ v "malé totalitě", jakoby se jednalo o izolovaný problém původně akutního narušení, které se stalo chronickým. Když ne předpokládaný konstituční lék, tak tedy který? Mám se spolehnout na rutinu a zvolit Causticum? I rutina má jistě někdy své opodstatnění, především asi v okamžicích, kdy nás tlačí k rozhodnutí čas. Ale já jsem měl času dost a rozhodl jsem se tedy případ řešit. V repertoriu jsem vybral totalitu pouze těch rubrik, které se vztahují k danému problému:

Obličej, paralýza, faciální, Bellova obrna

- obecně (Cadm-s, Caust a 40 léků)
- chlad,z (Cadm-s, Caust a 3 léky)
- jednostranná (Cadm-s, Caust a 8 léků)
- jízda ve větru,z (Cadm-s, Caust a 3 léky)
- mluvení obtížné (Cadm-s, Syph)
- oči, zavřít nemůže (Cadm-s)
- polykání obtížné (Cadm-s, Caust)
- vlevo (Cadm-s a 9 léků)

Cadmium sulphuricum má o tři výskyty více, ale v součtu hodnot ztrácí na Causticum 2 stupně (Cadm-s 8/11, Caust 5/13). Situace je patová pouze zdánlivě a má okamžité řešení. Zvláštní individuální symptom - nemůže zavřít oči - nepřipouští pochyby o potřebném léku (Causticum má opak, má ptózu, nemůže víčka zvednout). Výběr podporuje i lateralita potíží. Předpis tedy zní - Cadmium sulphuricum 200 C.

Kontrola po 7 týdnech: Paréza tváře začala ustupovat bezprostředně po podání léku. K dnešnímu dni téměř zcela vymizela. Pacient prohlásil, že už nepociťuje potíže ani při smíchu. Jenom když se prý "řehtá na celé kolo" cítí určitou ztuhlost v oblasti obočí. Stále ještě má pocit průběžného zlepšování. Po léku měl 6 dní bolesti v krku a rýmu, léky nebral.

Kontrola za další měsíc: Nejsou patrné žádné náznaky dříve zmiňovaných potíží, léčba byla ukončena.

Věřím, že tento byť jednoduchý případ přinese alespoň některým z vás drobné informace o nepříliš frekventovaném léku a rozšíří váš obzor možných léků, připadajících v úvahu u jednostranné faciální paralýzy. Snad i ostatní, pro které je jak lék, tak použitý postup "malé totality" samozřejmostí, po přečtení příspěvku pocítí alespoň jisté uspokojení z vědomí toho, že víme co děláme, když vybíráme a předepisujeme své homeopatické léky.zobrazit všechny články tohoto autora
logo.gif
titulní strana

publikační server
Homeopatie.
Ivories.CZ
přeji si zasílat
na můj e-mail:

autoři
měsíc
slunce
východ:06:40
západ:16:48
(50E 15N)
kontakt

vaclav.hrabak

volny.cz